Adrian Meronk, fot: Marek Darnikowski. Jon Rahm, fot: PAP

Zapraszamy na TOUR Championship i Andalucia Masters

Przed nami ostatni akord sezonu – TOUR Championship w East Lake.

Zbliżamy się do końca sezonu golfowego na PGA Tour. Pełnego emocji, rywalizacji, dramatów i spektakularnych zwrotów. Był to sezon z wielu powodów inny niż zwykle i tylko dzięki wytrwałości i zaangażowaniu zarówno zawodników, organizatorów jak i i sponsorów udało się go dokończyć.

Już ostatni putt w wykonaniu Dustina Johnsona na 72 dołku BMW Championship był majstersztykiem, ale to co działo się później, wytłumaczyć potrafi tylko Jon Rahm! Trafił w dogrywce putt na zwycięstwo z dwudziestu metrów. Dla Dustina Johnsona była to druga porażka w dogrywce na przestrzeni ostatnich trzech tygodni.

 

 

Przed nami ostatni akord golfowego sezonu, czyli TOUR Championship na polu East Lake w Atlancie. Do finałowej rozgrywki dostało się trzydziestu najlepszych golfistów sezonu i to oni powalczą o końcowe zwycięstwo. Wśród nich są rekordziści w ilości występów podczas finału sezonu jak Dustin Johnson, który zagra na East Lake po raz jedenasty w karierze. Są też debiutanci, jak Lanto Griffin, Collin Morikawa czy Mackenzie Hughes.

Zgodnie z regulaminem przed ostatnim turniejem zawodnicy rozpoczynają grę ze zmodyfikowanym wynikiem w stosunku do par. Numer jeden ranking FedEx Cup startuje z wynikiem -10, drugi z -8, trzeci z -7 a zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 26-30 wystartują równo z parem.

 

 

Zwycięzca turnieju zgarnie czek na 15 milionów dolarów, puchar FedEx i zwycięstwo w całym sezonie 2019-2020. Dodatkowo otrzyma przyznawany każdemu zwycięzcy na East Lake Calamity Trophy, który jest repliką puttera jakim grał legendarny Bobby Jones. Będąc dzieckiem stawiał on swoje pierwsze golfowe kroki na polu East Lake i podpatrywał lokalnego pro Stewarta Maidena.

Golfiści będą rywalizowali na polu East Lake, którego historia sięga roku 1904, w którym to założono klub golfowy i zdecydowano o budowie pola. Pierwszym architektem, który zaprojektował pole był Tom Bendelow, a kilka lat później jego dzieło gruntownie przebudował legendarny Donald Ross. Pole ma długość 6717 metrów i jak większość dzieł Mistrza Rossa rozgrywane jest jako par 70. W tym przypadku charakteryzuje się dwoma stosunkowo łatwymi dołkami par 5, ale i piekielnie trudnym i długim dołkiem numer 14. W 1994 roku pole ponownie przeszło metamorfozę z ręki innego genialnego projektanta Reesa Jonesa.

Od 1992 roku w oficjalnych turniejach zawodnicy tylko trzykrotnie trafiali hole-in-one na East Lake. Jako pierwszy dokonał tego w 2002 roku Jerry Kelly, a kolejne dwa trafienia zanotowano w ubiegłorocznej edycji. Szczęśliwcami okazali się Cheez Reave i Xander Schauffele. Rekordowy wynik podczas TOUR Championship należy do Tigera Woodsa i wynosi 257 uderzeń, które wykręcił w 2007 roku.

W ubiegłym roku zwyciężył z 262 uderzeniami Rory Mcllroy, ale nie jest pewne czy zobaczymy go w tegorocznej edycji. Wszystko z powodu narodzin dziecka, które ma przyjść na świat lada moment i będzie pierwszym potomkiem Rorsa.

Z innych ciekawostek należy wspomnieć o decyzji Webba Simpsona i rezygnacji z udziału w BMW Championship. Grając kilka turniejów z rzędu zdecydował się na tydzień przerwy i w ostatecznym rozrachunku kosztowało go to tylko, lub aż jedno uderzenie straty na starcie TOUR Championship.

Formuła TOUR Championship zmieniała się na przestrzeni lat. Rywalizację w formacie 30 najlepszych zawodników zapoczątkowano w 1988 roku. Obecny format obowiązuje od roku 2007 i jego głównym sponsorem jest firma FedEx. Pole East Lake gościło golfistów podczas fazy playoff w latach 1998, 2000, 2002 i nieprzerwanie od roku 2004. W tym roku pole organizuje już po raz dwudziesty turniej fazy playoff.

W historii TOUR Championship było wiele momentów, o których warto i należy wspomnieć. Jeden z nich zapisał się na stałe w historii golfa. Zmierzający w 2018 roku po swoje 80 zwycięstwo w karierze Tiger Woods szedł w stronę osiemnastego dołka w asyście tysięcy golfowych fanów, którzy podążali za nim i z bliska chcieli zobaczyć pierwsze od 1876 dni zwycięstwo. Na pewno nie wracali do domu zawiedzeni. 

 

 

Z kolei w 2011 roku Bill Haas fantastycznym uderzeniem z wody na drugim dołku dogrywki pozostał w grze i na kolejnym dołku pokonał Huntera Mahana.  To było bardzo trudne, ryzykowne i wręcz pokerowe zagranie.  Jak pokazała historia decyzja była słuszna, a uderzenie Haasa jest pokazywane jako jedno z najwspanialszych w dotychczasowej formule FedEx Cup Playoffs.

 

 

Golfowi fani pamiętają też świetne uderzenie z bunkra na osiemnastym dołku finałowej rundy w 2010 roku. Wykonał je Jim Furyk posyłając piłkę metr od flagi, a następnie w odwróconej daszkiem do tyłu czapce, z gracją wielkiego mistrza przypieczętował swoje zwycięstwo na East Lake i w całym cyklu FedEx Cup trafiając do dołka.

Jak będzie w tym roku i kto ostatecznie zwycięży przekonamy się już w najbliższy poniedziałek. 

 

Partnerem transmisji jest Elektrownia Powiśle – gospodarz Strefy Kibica,

która odbędzie się podczas rundy finałowej Tour Championship.

Więcej: strefa-kibica-w-elektrowni-powisle

 

 

***

 

European Tour po sześciu tygodniach rywalizacji w Wielkiej Brytanii wraca do kontynentalnej części Europy. Pierwszy z trzech turniejów odbędzie się w Hiszpanii na legendarnym polu Real Club Valderrama w Sotogrande,  nazywanej w skrócie Valderramą. Golfiści powalczą o zwycięstwo w turnieju Estrella Damm N.A. Andalucia Masters i podzielą się nagrodą w wysokości 1.250.000 Euro.

 

 

Będzie to już szósta edycja turnieju Estrella na polu golfowym w Sotogrande. W przeszłości gościło ono zawodników podczas Volvo Masters, WGC Cadillac Championship, Andalucia Masters czy Open de Espana.  

Największym zorganizowanym tam turniejem golfowym w historii był Ryder Cup, który w 1997 roku rozegrano po raz pierwszy poza Wielką Brytanią. Kapitanem zespołu Europy był legendarny hiszpański golfista Seve Ballesteros, który doprowadził swój zespół do ostatecznego triumfu nad zespołem USA 14½ – 13½. W jego zespole grali między innymi Thomas Bjorn, Lee Westwood i Jose Maria Olazabal, których również zobaczymy w tegorocznym turnieju. W zespole USA swój debiut zaliczył Tiger Woods.

 

 

Pole golfowe powstało w 1974 roku i pierwotnie nazywało się Sotogrande New, a w późniejszych latach po zmianie właściciela Las Aves. W 1985 roku przeszło gruntowną przebudowę, którą wykonał  amerykański architekt Robert Trent Jones, a jego nazwa została ostatecznie zmieniona na Real Club Valderrama. Obecnie całkowita długość pola to 6435 metrów, rozgrywane jako par 71 i oceniane przez golfistów jako jedno z najlepszych pól golfowych na świecie.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1301097319400644610?s=20

 

Pierwszy turniej z cyklu European Tour na polu Valderrama rozegrano w 1988 roku i był to Volvo Masters. Zwyciężył w nim Nick Faldo, który pokonał dwoma uderzeniami miejscowego idola Seve Ballesterosa. Wspomniany wcześniej Tiger Woods w 1999 roku zdobył na Valderramie puchar WGC Cadillac Championship, a inny hiszpański mistrz – Sergio Garcia wygrywał tam trzykrotnie, w latach 2011, 2017 i 2018 w turniejach Eurpean Tour.

W tym roku zabraknie na starcie ubiegłorocznego zwycięzcy Christiana Bezeuidenhouta, ale wystąpi za to cała plejada znakomitych golfistów. Są wśród nich między innymi Martin Kaymer, Victor Perez, Rasmus Hojgaard, Bernd Weisberger i oczywiście Adrian Meronk.

 

 

***

TOUR CHAMPIONSHIP i Estrella Damm N.A. Andalucia Masters 

w Golf Channel Polska 

 

Czwartek 03.09.2020

Estrella Damm N.A. Andalucia Masters R1       19:30-22.30 – RELIVE

 

Piątek  

Estrella Damm N.A. Andalucia Masters R2       17.00-19.00 – RELIVE

TOUR Championship  R1       19.00-00.00 – LIVE

 

Sobota 

Estrella Damm N.A. Andalucia Masters R3       14.00-18.00 – LIVE

TOUR Championship  R2        19.00-00.00 – LIVE

 

Niedziela

Estrella Damm N.A. Andalucia Masters R4       14.00-18.00 – LIVE

TOUR Championship  R3       21.00-01.00 – LIVE

 

Poniedziałek

TOUR Championship   R4       19.30-00.00 – LIVE

 

Komentują: Tour Championship – Jacek Person i Mateusz Kniaginin / Andalucia Masters – Jacek Person

 

Napisał: Wojtek Ochocki

Zredagowała: Kasia Nieciak

Zdjęcie Adriana Meronka: Marek Darnikowski

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni