Adrian Meronk of Poland celebrates winning the men’s ISPS Handa Australian Open 2022 golf tournament at the Victoria Golf Club in Melbourne, Australia, 04 December 2022. EPA/JOEL CARRETT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Dostawca: PAP/EPA.

Meronk mistrzem Australian Open!

ZAGŁOSUJ NA ADRIANA W PLEBISCYCIE PRZEGLĄDU SPORTOWEGO NA POLSKIEGO SPORTOWCA ROKU! Głosujemy BEZPŁATNIE, WIELOKROTNIE, CO 12 GODZIN, NA DWUNASTKĘ!

https://twitter.com/GolfChannel_PL/status/1593701530078683137?s=20&t=b3QFyrJYKMOthqKqPjW_7w

*

Adrian Meronk wywalczył swoje drugie trofeum DP World Tour. Teraz jest mistrzem Irish Open i Autralian Open!

Dwa niesamowite trofea. Ostatnia wygrana jest tym bardziej niezwykła, że przecież po pierwszej rundzie zajmował 103 miejsce, ze stratą okrągłych dziesięciu uderzeń do lidera.

https://twitter.com/GolfChannel_PL/status/1599335157915611136?s=20&t=4MPU7-DUAjmjs4d85Fr2FQ

Potem było dużo lepiej

Później było dużo lepiej. Po dość niemrawym wyniku 73 zabłysnął fantastycznymi rundami 66-63-66. W sobotę na jego koncie pojawiło się też rekordowe osiągnięcie. Adrian wyrównał rekord pola Victoria Golf Club i zanotował swój najniższy rezultat na DP World Tour. Trafił wtedy dziewięć birdie, a pierwsze osiem dołków rozegrał na -6!

 

Finał wspólnie z Adamem Scottem

W niedzielnym finale razem z Polakiem wystąpili słynni Australijczycy: Min Woo Lee i legenda golfa, mistrz Masters oraz były numer jeden na świecie – Adam Scott.

Presja wydawał się dość duża. Adrian jednak nie ugiął się przed nią i grał w niedzielę jak z nut. Cztery birdie, dwa bogeye i elektryzujący eagle na ostatnim dołku sprawiły, że wygrał z aż pięcioma uderzeniami przewagi nad swoim idolem z dzieciństwa – Adamem Scottem.

Eagle na pożegnanie

Ostatnie zagranie to była prawdziwa wisienka na torcie. O tym, że już na pewno podniesie zacne trofeum wiadomo było w momencie, kiedy jego piłka po strzale na osiemnasty green, zatrzymała się tuż za nim. Zakończenie całego turnieju trafieniem stamtąd na eagla to było coś niesamowitego!

„Jestem bardzo podekscytowany, a zakończenie w ten sposób na 18. dołku jest po prostu nierealne” – powiedział po wszystkim. „Dzisiaj znów czułem się naprawdę dobrze. Robiłem to, co robiłem przez ostatnie dwa dni i działało całkiem nieźle. Jestem z siebie bardzo dumny, dumny z mojego zespołu i bardzo szczęśliwy. ”

 

Meronk znów po raz pierwszy

I znowu dokonał czegoś po raz pierwszy. Do długiej listy rzeczy, które zrobił jako pierwszy Polak w historii tym razem dopisać może zwycięstwo w Australian Open, turnieju który w tym roku rozgrywany był już po raz 105! Oprócz tego został też pierwszym Polakiem z dwoma zwycięstwami DP World Tour na koncie i pierwszym który wspiął się w rankingu światowym na pozycję 52!

Masters czeka

Fantastyczny sukces Adriana najprawdopodobniej zapewni mu też występ w turnieju Masters, w kwietniu 2023 roku. Zagrają tam wszyscy ci, którzy na koniec roku znajdą się w najlepszej pięćdziesiątce rankingu OWGR. Tak najprawdopodobniej będzie w przypadku Adriana. Najlepiej spore zawiłości tej klasyfikacji wyjaśnia Jacek Person.

52. na świecie

W każdym razie to co wiemy na pewno, to fakt, że Adrian jest aktualnie na pozycji 52. w OWGR oraz zajmuje drugie miejsce w najnowszym rankingu Race to Dubai, zaledwie 0,6 (!) punkta za liderem Thristonem Lawrencem, który w niedzielę zwyciężył w rozgrywanym równolegle turnieju DP World Tour – Investec South African Open Championship.

 

 

W Australii równolegle do mężczyzn rywalizowały również kobiety oraz golfiści z niepełnosprawnościami.

 

Rywalizacja kobiet

Wśród pań najlepsza okazała się reprezentantka Republiki Południowej Afryki Ashleigh Buhai, po rundach 69-69-66-73. Druga była Koreanka Jiyai Shin. Świetny rezultat -11 nie pozwolił jej na powtórzenie triumfu z 2013 roku, kiedy to udało jej się ponieść trofeum ISPS Handa Women’s Australian Open. Ostatnia na podium była Australijka Hannah Green, która zanotowała jedno uderzenie więcej niż Jiyai.

Walczyli też golfiści z niepełnosprawnościami

Najlepszy wynik w rywalizacji golfistów z niepełnosprawnościami zanotował Kipp Popert. Młody Anglik wynikiem -2 zapewnił sobie tą wygraną pozycję nr 1 na świecie. Tuż za nim uplasował się Kanadyjczyk Kurtis Barkley z +5, a trzeci był Hiszpan Juan Postigo z +6.

 

Powrót podczas Hero Cup

Przed Adrianem teraz moment oddechu. Do gry wraca jednak już w styczniu w Abu Dhabi, podczas rozgrywanego po raz pierwszy Hero Cup – pojedynku w stylu Ryder Cup, pomiędzy drużynami Zjednoczonego Królestwa i Europy Kontynentalnej.

 

 

I jeszcze jedno. Gratulacje dla Polaka popłynęły również od Ryder Cup Team Europe!

 

 

#GoMeronk!

 

W tym tygodniu jesteśmy w RPA – gdzie zagra Mateusz Gradecki oraz na Florydzie, gdzie w turnieju par wystapią  obok graczy PGA TOUR również dwie gwiazdy LPGA – Nelly Korda i Lexi Thompson.

 

Zestawienie naszych transmisji:

Czwartek:

DP World Tour: Alfred Dunhill Championship – runda 1 (RE-LIVE) 19:00 – 21:30

Piątek: 

Alfred Dunhill Championship – runda 2 (RE-LIVE) 17:00 – 19:00

PGA TOUR: QBE Shootout – runda 1 (LIVE) 19:00 – 22:00

Sobota:

Alfred Dunhill Championship – runda 3 (LIVE) 12:30 – 15:30

QBE Shootout – runda 2 (LIVE) 19:30 – 22:30

Niedziela:

Alfred Dunhill Championship – finał (LIVE) 12:30 – 15:30

QBE Shootout – finał (LIVE) 19:00 – 22:00

 

Alfred Dunhill Championship komentuje Jacek Person.

QBE Shootout komentują: Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni