Gradi Polish Open
www.progolftour.de/livescoring
RUNDA DRUGA
Do czterech uderzeń powiększył prowadzenie Michael Hirmer (-17), który do rundy 63 dorzucił w czwartek fantastyczne 60 uderzeń, trafiając dziesięć birdie i osiem parów.
Lonely at the top: Michael Hirmer plays the best round of the day in round two of the Gradi Polish Open and extends his lead. 💪
Can the German still be caught up? 🤔
Click here for all the results 👉 https://t.co/84aLCcEzP8 pic.twitter.com/C5cHP1HMat— Pro Golf Tour (@ProGolfTour) June 23, 2022
Na drugim miejscu znajduje się Szwajcar Luca Galliano (-14), a miejscem trzecim (-10) dzielą się Holender Philip Bootsma i dobrze znany polskim kibicom – Czech Ales Korinek.
Nie miał dobrego dnia wicelider po pierwszej rundzie – Oskar Zaborowski, który po świetnej rundzie 64, drugiego dnia potrzebował dziesięć uderzeń więcej na ukończenie pola, trafiając dokładnie w linię cuta, która usytuowała się na poziomie -2. Oskar jest jedynym Polakiem, który awansował do gry w rundzie finałowej turnieju, którą rozpocznie o godzinie 9.00.
Pro-Am i RUNDA PIERWSZA
Po pierwszej rundzie prowadzi Niemiec Michael Hirmer, który zanotował w środę dziewięć birdie i rezultat 63!
Let's go! Follow round one of the Gradi Polish Open with our livescoring 👉 https://t.co/84aLCcEzP8 pic.twitter.com/YPmKmIvgXe
— Pro Golf Tour (@ProGolfTour) June 22, 2022
Drugie miejsce, tracąc tylko jedno uderzenie dzielą Szwajcar Zeno Felder i trenujący na co dzień w Gradi Golf Club – Oskar Zaborowski.
Oskar pytany jak mu się grało, jak ocenia pogodę i towarzystwo we flighcie, jakie to uczucie trafić sześć birdie na dziewiątce, w tym cztery z rzędu i co było jego strzałem dnia, depeszował: „Grało się bardzo dobrze, potrzebowałem tylko kilku dołków żeby wejść w rytm. Pogoda udana, lekko wiało. We flight’cie grałem z Belgiem, z którym miałem okazje już grać na Q-School Pro Golf Tour, gdzie zdobyłem kategorię na ten rok. Wydaje mi się, że do wyniku przyczyniła się każda z części gry. Na ostatnich dołkach zostały mi wedge’e do flag. Chciałem zagrać jak najbliżej i trafić putta, co tez zrobiłem z, czego jestem bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o strzał dnia…, pewnie kilka drive’ów, które przebiły green „.
Na miejscu czwartym znaleźli się: Anglik Trystan Perkins, Szwajcar Luca Galliano, Niemiec Marc Hammer oraz Holender Dario Antonisse. Słabo zaprezentował się obecny lider rankingu ligi Francuz Victor Veyret, który zanotował pierwszego dnia rezultat +3.
Jak zauważył dla redakcji Polskiego Związku Golfa Krzysztof Gradecki – właściciel pola Gradi GC, od czterech lat zwycięzcy tego turnieju za każdym razem awansowali do ligi wyżej: „Triumfator z 2019 roku Czech Ondrej Lieser gra w European Tour, podobnie jak Julien Brun, który u nas wygrywał w 2020 roku, a zwycięzca sprzed roku Niemiec Bachem rywalizuje w Challenge Tour, więc to pokazuje, że można u nas oglądać zawodników światowego formatu” .
Przed turniejem Pro Golf Tour rozegrano Pro-Am. Od tego roku, z inicjatywy Prezesa PGA Polska – Jarosława Sroki, turniej ten toczy się pod patronatem dwóch Prezesów: PGA Polska oraz Polskiego Związku Golfa – Radosława Frańczaka.
„Zawody pro-am poprzedzające Polish Open, to świetna okazja do zacieśnienia więzi i rozszerzenia współpracy między PGA Polska a Polskim Związkiem Golfa. Z tego względu zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy zawodów – od teraz pro-am poprzedzający turniej z cyklu Pro Golf Tour będzie turniejem o Puchar Prezesów PGA Polska i PZG. Wierzymy, że ten symboliczny gest okaże się zalążkiem owocnej współpracy” – powiedział prezes PGA Polska Jarosław Sroka.
Tym samym Natalia Michaś zdobyła pierwszy w historii Puchar Prezesów PGA Polska i PZG.

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU
Zawody rozpoczną się we wtorek turniejem Pro-Am, a zakończą po trzech dniach rywalizacji w turnieju głównym. Partnerem wydarzenia jest PGA Polska i Polski Związek Golfa, a turniej jest częścią cyklu PGA Polska Tour oraz Pro Golf Tour.

Liga Pro Golf Tour stanowi przepustkę do rywalizacji na Challenge Tour. Od zawodów tej serii zaczynał swoją zawodową karierę Mateusz Gradecki, który w ten sposób awansował na Challenge Tour, gdzie zdążył już zwyciężyć – podczas Limpopo Championship. Również Adrian Meronk, występujący aktualnie w DP World Tour grał kilkukrotnie w turniejach Pro Golf Tour.
„Turniej z serii Pro Golf Tour to doskonały sposób na sprawdzenie się wśród rewelacyjnych zawodników zawodowej ligi. Polish Open ma natomiast dla mnie dodatkowe znaczenie, ponieważ rozgrywa się na moim rodzimym polu. To najważniejszy zawodowy turniej w Polsce, dlatego co roku, o ile kalendarz startów mi pozwala, staram się brać w nim udział”, powiedział rok temu Mateusz Gradecki, który w tym tygodniu walczy w wyższej lidze, podczas Blot Open de Bretagne.
Pula nagród w turnieju wynosi 30 000 euro. Jak co roku zawody są mocno obsadzone. W tym roku oprócz zawodowców z Pro Golf Tour nie zabraknie także najlepszych polskich amatorów, czołowych reprezentantów Kadry Narodowej, którzy otrzymali dzikie karty od Polskiego Związku Golfa. Zagrają: Kuba Dymecki, Marcin i Bartosz Bogusz, Max Biały i przybywający z mistrzostw Europy seniorów – Bogdan Bigus.
PGA Polska reprezentować będą: Oskar Zaborowski, Max Sałuda, Paweł Dudzik, Marcin Hejger i Kamil Tatarczuk.
*
Rok temu zwyciężał amator Nick Bachem. Zawodnik z Niemiec przez trzy rundy uzyskał wynik 195 uderzeń, wyprzedzając o jedno uderzenie kolejnego amatora Nico Langa i zawodowca Marco Itena.
German amateur Nick Bachem is the winner of the Gradi Polish Open by Emeralld 2021. With a total -15 the 21-year-old secured himself his 2nd trophy this season with a one shot advantage over his compatriot Nico Lang and Swiss Marco Iten. Final results @ https://t.co/518kOrsTlr pic.twitter.com/tI1WGSHdkU
— Pro Golf Tour (@ProGolfTour) July 2, 2021
W 2020 roku triumfował Julien Brun, który w tym sezonie bryluje już na DP World Tour. Zwycięski wynik Juliena Bruna wyniósł 18 uderzeń poniżej par. Już w pierwszej rundzie dwóch zawodników wyrównało rekord pola – 10 uderzeń poniżej par, należący zresztą do Mateusza Gradeckiego.
golfchannel.pl/?news=rozstrzygniecia-w-gpo
Na przestrzeni lat w turnieju Polish Open triumfowali jeszcze m.in.: Niclas Fasth, Florian Fritsch, Nicolai von Dellingshausen, czy Ondřej Lieser. Jedynym dwukrotnym triumfatorem turnieju pozostaje wciąż Peter Henry Bronson, który zwyciężał w 2005 i 2008 roku, w Rajszewie i w Rosa Golf Club.
Pełna lista zwycięzców: TUTAJ
„Promocja golfa poprzez organizację zawodów tej rangi jest na stałe wpisana w charakter pola Gradi Golf Club oraz Pałacu Brzeźno. Co roku traktujemy weekend rozgrywek Polish Open jako święto golfa w Polsce. Wiemy, że zawody tej serii są ważnym krokiem w rozwoju zawodników, dlatego chętnie podejmujemy się organizacji tych zawodów”, powiedział podczas ubiegłorocznej edycji Krzysztof Gradecki, właściciel pola Gradi Golf Club.
„Bardzo nam miło po raz kolejny być partnerem tak ważnego zawodowego turnieju golfowego w Polsce. Z zadowoleniem obserwujemy coraz większe zainteresowanie tymi zawodami wśród graczy z ligi Pro Golf Tour, o czym świadczy długa lista zawodników oczekujących na wolne miejsce. Śmiało można stwierdzić, iż turniej ten na stałe wpisał się do kalendarza zawodowego golfa w tej części Europy”, dodał Jarosław Sroka, prezes PGA Polska.
Polish Open to najstarszy i najbardziej prestiżowy zawodowy turniej golfowy w Polsce. Pierwszy raz został rozegrany w 1994 roku. Od pięciu lat odbywa się regularnie w Gradi Golf Club.
Zdjęcia: Shots on the fairway/PGA Polska oraz Team Gradi
Napisała: Kasia Nieciak