Być jak Adrian Meronk.

Już od środy temperatura lekko wzrosła. Adrian, dzięki niespodziewanemu zaproszeniu Do Emiratów Arabskich, na Ras Al Khaimah Golf Challenge, grając spokojne 70 uderzeń, delikatnie przebijał się do świadomości polskiej braci golfowej, nieco uśpionej dżdżystą końcówką października.  W czwartek nastąpiła eksplozja po szatańskiej rundzie 66. W piątek żył tym już cały kraj, a w sobotę pokaźna liczba gapiących się w wyniki osobników doświadczyła migotania przedsionków…

 

I teraz niech mi ktoś powie czy to nie jest fajnie być jak Adrian Meronk i skupiać na sobie uwagę tak pokaźnej publiki, skondensowaną jak jakaś czarna dziura! To wszystko bez jakiejkolwiek transmisji. Na całym świecie nikt nie pokazywał tego turnieju na żywo. Karmiliśmy się tylko i wyłącznie wynikami! Ale za to jak się karmiliśmy!

 

Adrian po błyskotliwej karierze amatorskiej, gdzie klasyfikowany był nawet jako ósmy zawodnik na świecie, w październiku ubiegłego roku zdecydował się zmienić swój golfowy status i spróbować swych sił w golfie zawodowym. Wystrzelił od razu w swoim pierwszym zawodowym występie na Challenge Tour, zajmując w Kenii doskonałe piąte miejsce, a gdyby nie lip out na eagle, na 72 dołku, zająłby tam miejsce trzecie!

 

Później nie było już tak różowo, a zła passa trwała aż do lipcowego SSE Scottish Hydro Challenge, gdzie Meronk znów zagrał dobrze, zajmując… 13 miejsce. Później po sąsiedzku zajął pozycję T27 w Pradze, nie przeszedł przez cut w wysokobudżetowym, należącym do European Tour –  KLM Open, na który dostał niespodziewane zaproszenie. W Kazakhstan Open, na który też został zaproszony dość niespodziewanie, był 34.

 

W sumie spadł w rankingu Road to Oman na odległą 79 pozycję i nic już nie wskazywało na to, że dostanie w tym roku kolejną szansę na grę w Challenge Tour! Zamiast tego Adrian szykował się już do udziału w drugim etapie Q-School, co statystycznie rzecz ujmując nie jest usłaną różami drogą do European Tour.

 

Tymczasem w trakcie swoich występów w Przesiep Open, jadąc na jakże zasłużoną kolację, jak grom z jasnego nieba spadła na niego wiadomość z zaproszeniem na przedostatni turniej sezonu Challenge Tour!

 

Witaaam!

 

To był najwyraźniej uśmiech losu! Sytuacja na tyle nadzwyczajna, że w zasadzie teraz na to patrząc na chłodno, można było się spodziewać, że skończy się to niezwykle! Tak właśnie się stało.

 

Adrian odnalazł się na soczystych fairwayach Al. Hambra Golf Club jak w rodzinnym ogrodzie. Po pierwszych czternastu dołkach tego lukratywnego turnieju był już nawet (-5)! Niestety bogey i double bogey pokrzyżowały plan na doskonałą pierwszą rundę! Zamiast tego było stabilne 70 uderzeń.

 

Drugiego dnia nastąpił zmasowany atak! Adrian grał jak natchniony i owszem zagrał jednego bogeya, za to ustrzelił też aż siedem birdie co dało mu cudowne 66 uderzeń i pozycję T4.

 

W piątek zagrał prawie identycznie jak pierwszego dnia! Po 14 dołkach był znowu (-5) i ponownie skończył z wynikiem 70! Tym samym okopał się na swoich pozycjach, tracąc zaledwie dwa uderzenia do prowadzącego po trzech rundach brata słynnego brata- Chase’a Koepki!

 

W finałowej rundzie Adrian pokazał swój kunszt. Mimo ogromnego ciśnienia grał swoje. Znowu zaatakował. Na trzecim dołku zarejestrował swojego pierwszego i ostatniego eagle’a turnieju i dołożył jeszcze dwa birdie, będąc po dziewięciu dołkach na samej górze tabeli. Od piętnastego dołka prowadził samotnie po kolejnym birdie na czternastce. Zakończył rundę z wynikiem 67 i potem czekał na ostatnim greenie , czy ktoś zdoła go dogonić.

 

Okazało się, że znalazł się taki śmiałek. Grający trzy grupy później Szwed Jens Dantorp, na ostatnim dołku o mały włos nie zagrał eagle’a, czym zakończyłby cały dramat. Ostatecznie zagrał birdie i doprowadził do dogrywki. Tam jednak zagrał najprawdopodobniej strzał swojego życia, posyłając swoje drugie uderzenie na dołku par 5, z 245 metrów, na dwa metry od flagi!  Adrian nie trafił eagle’a z około sześciu metrów , Jens się nie pomylił! Skubany!

 

Ciekawe, jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia?! Birdie przegrywa na pierwszym dołku dogrywki! Stawiam, że spokojnie: jeden do miliona! Adrian grał zachwycająco, prowadząc przez większą część rundy. Na jego drodze stanął jednak natchniony Szwed, dokonujący nieprawdopodobnego wyczynu, na który po prostu nic nie można było poradzić!

 

Natomiast…

 

To drugie miejsce dało Adrianowi mu całkiem sporo bonusów! W tym jednym turnieju wygrał większą o jakieś 30% gratyfikację pieniężną niż w całym swoim debiutanckim sezonie. Wskoczył z 79 na 33 miejsce w rankingu Road to Oman. Zapewnił sobie pełny udział w przyszłorocznym Challenge Tour i limitowany wstęp do European Tour. Tylko pierwsza lub druga pozycja dawała mu miejsce w kończącym sezon turnieju NBO Golf Classic Grand Final, z pulą nagród 420 000 Euro. Jeśli zajmie tam miejsce w czołowej trójce, będzie miał ogromne szanse na znalezienie się w najlepszej piętnastce rankingu Road to Oman, co z kolei da mu pełną kwalifikację do European Tour!

 

Można jeszcze długo roztrząsać co zmieniło się w trakcie wyprawy Adriana do Emiratów. Pamiętam, że akurat miałam odebrać toster (?!?) ze sklepu AGD w olsztyńskiej galerii handlowej. Musiałam to zrobić chociaż wcześniej nie mogłam ruszyć się sprzed komputera. Kiedy tylko wpadłam do galerii, uzbrojona w smartfon, prawdziwe „dobrodziejstwo” XXI wieku, usiadłam na znajdującej się tam różowej kozetce i już się stamtąd nie ruszyłam przez ponad godzinę. Odświeżałam wyniki jak zahipnotyzowana, prowadząc jednocześnie dwa, a w porywach cztery czaty z przyjaciółmi, którzy zachowywali się podobnie irracjonalnie jak ja, śledząc kolorowe kwadraciki na tablicy wyników. Takich totalnie pochłoniętych tymi cyframi osób, niektórych w stanie przedzawałowym,  pewnie było tysiące w całej Polsce !

 

I to też jest kolejny bonus po tym turnieju!

 

Kibicujemy dalej!

 

 

Napisała z przekonaniem w to co pisze: Kasia Nieciak

 

 

PS

Polecam też wywiad pisemny Adama z Adrianem:

http://www.mitukiewicz.pl/gomeronk#new-page-13

 

oraz wywiad dźwiękowy Mateusza Kniaginina i Piotra du Château z Adrianem:

 

Uncategorized
Partnerzy oficjalni