Henrik Stenson i Justin Rose. Ryder Cup 2018 at The Golf National in Guyancourt, near Paris, France, 28 September 2018. EPA/GERRY PENNY Dostawca: PAP/EPA.

Zapraszamy na Zurich Classic of New Orleans

Turniej Zurich Classic of New Orleans jest zupełnie wyjątkowym wydarzeniem w kalendarzu golfowym – to jedyny turniej w sezonie PGA TOUR rozgrywany parami. W formule drużynowej odbędzie się dopiero po raz czwarty.

 

Zurrich Classic i Gran Canaria Lopesan Open w Golf Channel Polska 
Czwartek i piatek:
Gran Canaria Lopesan Open – runda 1i2 (RE-LIVE) 19:30 – 21:30
Zurich Classic – runda 1i2 (LIVE) 21:30 – 00:30
Sobota:
 Gran Canaria Lopesan Open – runda 3 (LIVE) 15:00 – 19:00
Zurich Classic  – runda 3 (LIVE) 21:00 – 00:00
Niedziela:
Gran Canaria Lopesan Open – finał (LIVE) 14:30 – 18:30
Zurich Classic of New Orleans – finał (LIVE) 21:00 – 00:00

 

Wcześniej był to klasyczny, indywidualny turniej golfowy, z tradycją sięgającą czasów przedwojennych. Co prawda rozegrany został po raz pierwszy już w 1938 roku, jednak dopiero 20 lat później na stałe wpisał się do kalendarza PGA TOUR. Od 2017 roku rozgrywany jest w formule drużynowej.

Drużyna składa się z dwóch zawodników. Jeden z nich to gracz wybierany na podstawie określonego rankingu PGA TOUR. Jego partner musi być albo członkiem PGA TOUR, albo uzyskać specjalne zaproszenie od sponsorów. Przez pierwsze dwa dni rywalizuje ze sobą 80 drużyn, z czego 35 przechodzi przez cut.

Formuła turnieju drużynowego zmieniała się mniej lub bardziej każdego roku. Tym razem grane są naprzemiennie dwa formaty, zaczynając od czwartkowego fourballa, a kończąc na niedzielnym foursomie. W razie dogrywki pierwszy dołek to foursome, drugi fourball, itd.

Zwycięzcy otrzymują po 400 punktów FedEx Cup, dwuletnie prawo gry na PGA TOUR i zaszczytne miano najlepszego teamu najlepszej golfowej ligi naszej planety. Nie dostają oni natomiast zaproszenia na Masters oraz punktów Rankingu Światowego.

Jak to bywa w przypadku znakomitej większości turniejów, również Zurich Classic rozgrywany był na przestrzeni lat na różnych polach, zawsze jednak w okolicy Nowego Orleanu. W 2005 roku gospodarzem zostało pole TPC Louisiana, jednak po zniszczeniach dokonanych w październiku tego samego roku przez Huragan Katrina, gra przeniosła się na prywatne pole – English Turn Golf & Country Club, by w kolejnym roku powrócić na odrestaurowane TPC Louisiana.

 

 

W czasach, kiedy Zurich Classic był turniejem indywidualnym, wygrywali w nim między innymi: dwukrotnie – Byron Nelson, Billy Casper, Ben Crenshaw i Carlos Franco, oraz jednokrotnie – Gary Player, Jack Nicklaus, Lee Trevino, Seve Ballesteros, Ian Woosnam, Davis Love III, Lee Westwood, Bubba Watson, Jason Dufner, Justin Rose i po raz ostatni – Brian Stuard, w 2016 roku.

Inaugurując formułę drużynową zwyciężył szwedzko – australijski duet: Jonas Blixt&Cameron Smith, który pokonał w poniedziałkowej dogrywce drużynę: Scott Brown i Kevin Kisner. Dla wówczas 23-letniego Australijczyka turniej ten był swoistą trampoliną do wskoczenia do elity światowego golfa!

 

 

Podczas pierwszej edycji drużynowej odsłony Zurich Classic australijsko – szwedzka para potrzebowała dodatkowego dnia, żeby przypieczętować historyczne zwycięstwo. Wszystko mogło zakończyć się już w niedzielę, gdyby nie niesamowite trafienie Kevina Kisnera, w zapadających ciemnościach, wprost do dołka z prawie 30 metrów! Tym samym duet Kevin Kisner&Scott Brown, w ostatnim możliwym momencie wskoczył do dogrywki, która z powodu wcześniejszej burzy i zapadających ciemności musiała odbyć się dopiero w poniedziałek rano. Po trzech pierwszych dołkach, na których wszyscy uparcie grali pary, na kolejnym z nich Cameron zagrał wedgem niecały metr od flagi, skąd Jonas oczywiście trafił zwycięski birdie. Była to pierwsza wygrana Australijczyka na PGA TOUR, a dla jego 33 – letniego bardziej doświadczonego partnera – już trzeci triumf w lidze.

 

 

Rok później Billy Horschel i Scott Piercy nadrobili w rundzie finałowej trzypunktowy deficyt, grając w niedzielę rundę 67, bez bogey’a w wymagającym żelaznych nerwów oraz idealnego zgrania w zespole – bezdusznego formatu foursome. Wystarczyło to do powstrzymania jednym uderzeniem duetu Jason Dufner i Pat Perez. Zwycięstwo to dało Horschelowi piąte, a Scottowi Piercy – czwarte trofeum PGA TOUR. Kisner i Brown, którzy przystępowali do finału z jednopunktowym prowadzeniem, po słabej rundzie 77 spadli ostatecznie na miejsce T5.

 

W 2019 roku triumfowała para Jon Rahm i Ryan Palmer przed naciskającymi w niedzielę Tommym Fleetwoodem i Sergio Garcią, którym mimo trafionych birdie na dwóch ostatnich dołkach, zabrakło trzech uderzeń do zwycięzców. W 2020 roku turniej nie odbył się ze względu na pandemię, więc obrońcami tytułu pozostaje  duet Rahm – Palmer.

 

W tym roku na polu TPC Louisiana, zagrają między innymi tak wysmakowane duety jak: koledzy ze studiów Collin Morikawa-Matthew Wolff, Australijczycy Marc Leishman-Cameron Smith, europejscy triumfatorzy wielkoszlemowi Henrik Stenson-Justin Rose, Xander Schauffele-Patrick Cantlay, Bubba Watson-Scottie Scheffler, Bombardierzy Cameron Champ-Tony Finau, Billy Horschel-Sam Burns, Brendon Todd-Chris Kirk, Australijczycy Marc Leishman-Cameron Smith, Bubba Watson-Scottie Scheffler, Południowoafrykańczycy Louis Oosthuizen-Charl Schwartzel, Norwegowie Viktor Hovland-Kris Ventura, wyspiarze Graeme McDowell-Matt Wallace. 

 

Zurrich Classic i Gran Canaria Lopesan Open

w Golf Channel Polska 

 

Czwartek i piatek:

Gran Canaria Lopesan Open – runda 1i2 (RE-LIVE) 19:30 – 21:30

Zurich Classic – runda 1i2 (LIVE) 21:30 – 00:30

 

Sobota:

 Gran Canaria Lopesan Open – runda 3 (LIVE) 15:00 – 19:00

Zurich Classic  – runda 3 (LIVE) 21:00 – 00:00

 

Niedziela:

Gran Canaria Lopesan Open – finał (LIVE) 14:30 – 18:30

Zurich Classic of New Orleans – finał (LIVE) 21:00 – 00:00

 

Komentuje: Jacek Person

Napisała: Kasia Nieciak

 

Zapraszamy!

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni