Fot. EGA/ ffgolf

Żegnamy Legendę Kobiecego Golfa – Lally Segard.

Na początku marca zmarła jedna z najbardziej wpływowych międzynarodowych postaci golfa, Lally Segard (1921-2018). Była utytułowaną golfistką amatorką, działaczką społeczną na rzecz kobiecego golfa, a także inicjatorką m.in. Espirito Santo Trophy. Miała 96 lat.

We Francji nie ma golfisty, który by nie kojarzył „Pierwszej Damy Golfa”, bo tak ją nazywano. Lally Segard jest uważana za jedną z największych golfistek w historii francuskiego golfa amatorskiego. Jej krajowa i międzynarodowa karta zawodnicza jest imponująca: zdobyła ponad trzydzieści tytułów mistrzowskich, w tym Girls British Open Amateur Championship, w 1937 i Ladies British Open Amateur Championship, w 1950 roku.

Na liście jej odznaczeń znalazły się także sześciokrotne mistrzostwo French Ladies Close Championship, trzy Mistrzostwa Francji Kobiet i zwycięstwa w czempionatach Włoch, Luksemburga, Hiszpanii i Szwajcarii.

Lally poświęciła golfowi całe swoje życie. W jej dorobku jest wieloletnia funkcja kapitana drużyny Francji oraz Europy; była pierwszą przewodniczącą Komitetu Kobiet przy Światowej Radzie Golfa Amatorskiego (obecnie Międzynarodowej Federacji Golfa), prowadząc ją od 1964 do 1994 roku.

To właśnie ona odegrała zasadniczą rolę w założeniu i organizacji pierwszych Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet, znanych jako Espirito Santo Trophy, których kolejna edycja odbędzie się już w tym roku w Irlandii (więcej o drużynowych mistrzostwach świata TUTAJ).

Przez wiele lat pełniła funkcję wiceprezesa Francuskiej Federacji Golfa oraz Europejskiej Federacji Golfa, którego była członkiem honorowym. Była także honorową członkinią swojego klubu macierzystego Morfontaine, Chantilly oraz – jako jedna z pierwszych przedstawicielek płci pięknej – The Royal and Ancient Golf Club w St Andrews.

Zaangażowanie w rozwój golfa Lally wyniosła z rodzinnego domu. Jej matka, Barbara, była kapitanem francuskiej drużyny kobiet. Jej ociec, André Vagliano, wygrał kilkukrotnie Mistrzostwa Francji Amatorów i, podobnie jak żona i córka, przewodził francuskiej drużynie. To właśnie ojciec Lally był fundatorem trofeum Vagliano, które od 1959 roku jest przyznawane zwyciężczyniom match playowej rywalizacji pomiędzy drużynami Wielkiej Brytani i Irlandii oraz drużyną kontynentalnej Europy. Obecnie turniej Vagliano Trophy organizowany jest przez R&A oraz EGA.

 

Źródło: PZG

Fot. EGA/ ffgolf

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni