Ben Hogan. New York. Źródło: PAP

Fort Worth Invitational – turniej w „Alei Hogana”.

W tym tygodniu gra przenosi się do legendarnego Colonial Country Club. Nad historycznym polem unosić będzie się zapewne duch Bena Hogana, który w zamierzchłych czasach  zdominował rozgrywany od 1946 roku turniej Colonial Invitational. To właśnie na jego cześć pole to nazywane jest często – „Aleją Hogana”. Mr. Hogan był pierwszym triumfatorem turnieju i to właśnie tutaj, w 1959 roku zwyciężał w swoim ostatnim występie. Grał tam też na co dzień, po tym jak przeszedł na golfową emeryturę.

Ben Hogan jest ikoną golfa! Nikt tego nawet nie próbuje podważać. Zwyciężył w sumie w 69 turniejach PGA TOUR, okupując 4 miejsce na liście wszech czasów! Aż dziewięciokrotnie triumfował w turniejach wielkoszlemowych, w tym trzykrotnie w US Open! W 1953 roku wygrał trzy turnieje wielkoszlemowe, oszczędzając tylko PGA Championship, zostając jedynym graczem w historii, triumfującym w jednym roku kalendarzowym w Masters, US Open i The Open!

Drugiego lutego 1949 roku, w Texasie, on i jego żona – Valerie, cudem przeżyli wypadek, kiedy ich samochód zderzył się czołowo z autobusem jadącym z naprzeciwka. W desperackiej i jak się okazało udanej próbie ocalenia żony, Ben zasłonił ją swoim ciałem tuż przed zderzeniem, ocalając przedziwnym zbiegiem okoliczności również własne życie, po tym jak kolumna kierownicy przebiła fotel kierowcy.

W wyniku wypadku 36 – letni Hogan doznał poważnych obrażeń, a jego lekarz twierdził nawet, że być może już nigdy nie będzie chodził. Doznał on podwójnego złamania miednicy, złamania kości obojczyka, złamania lewej kostki, wyszczerbienia żebra i niemal śmiertelnych zakrzepów krwi. Według prognoz miał on przez resztę życia mieć poważne problemy z krążeniem i całą masę innych ograniczeń fizycznych.

Tymczasem, na przekór wszystkiemu, 59 dni po wypadku wyszedł on ze szpitala i jeszcze w listopadzie tego samego roku rozpoczął treningi golfowe! Szóstego stycznia 1950 roku, 11 miesięcy po kolizji,  w której niemal nie zginął, wystąpił w Los Angeles Open, w swoim pierwszym po wypadku turnieju, o mały włos w nim nie zwyciężając, przegrywając dogrywkę z Samem Sneadem!

Ben Hogan zwyciężył później jeszcze w 11 turniejach PGA TOUR, w tym w sześciu Majorach. Jednym z tych słynnych zwycięstw był triumf podczas US Open, na legendarnym polu Merion, nieco ponad rok od wypadku, gdzie zagrał on ikoniczne uderzenie 1 iron, podczas rundy finałowej, na budzącym grozę dołku osiemnastym.

Uderzenie to uwiecznione zostało na fotografii, uznawanej powszechnie, za jedno z najlepszych zdjęć sportowych w historii. Dzięki temu zagraniu Ben Hogan wskoczył do rozgrywanej następnego dnia 18 – dołkowej dogrywki, z Lloydem Mangrumem i Georgem Fazio.

Ben Hogan był bez wątpienia najlepszym graczem swoich czasów, uważanym za jednego z największych graczy wszechczasów. „Jastrząb” znany był ze swej niezwykłej determinacji, co w połączeniu z jego porażającym kunsztem golfowym i dość chłodnym sposobem bycia, tworzyło niezwykłą aurę, która onieśmielała przeciwników.

***

W turnieju Colonial Invitational – obecnie Fort Worth Invitational – wygrywało wielu legendarnych graczy. Wśród nich byli: Sam Snead, Roberto De Vicenzo, Arnold Palmer, Lee Trevino, Ben Crenshaw, Jack Nicklaus, Corey Pavin, Ian Baker-Finch, Tom Watson, Phil Mickelson, czy Sergio Garcia. Ben Hogan zwyciężał tam pięciokrotnie!

W tym roku, w Alei Hogana, oprócz obrońcy tytułu – Kevina Kisnera, wystąpi cała plejada gwiazd: Jordan Spieth, Jon Rahm, Rickie Fowler, Justin Rose, Brooks Koepka, Webb Simpson, Steve Stricker, Cameron Smith, Louis Oosthuizen, Matt Kuchar, Zach Johnson, Jason Dufner, czy Bryson DeChambeau.

Według PGA TOUR Power Rankings największymi faworytami do zwycięstwa są: Webb Simpson, Jimmy Walker i Jordan Spieth.

….

Transmisje w Golf Channel Polska:

Czwartek i piątek – od 22.00

Sobota i niedziela – od 19.00

 

Komentują: Krzysztof Rawa i Mikolaj Kniaginin.

 

Zapraszamy!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni