Ernie Els i Tiger Woods . Presidents Cup official opening. Melbourne, Australia, 09 December 2019. EPA/SCOTT BARBOUR Dostawca: PAP/EPA.

Presidents Cup

*

Presidents Cup będzie już czternastą edycją, organizowanego co dwa lata przez PGA Tour, pojedynku pomiędzy drużynami USA oraz Reszty Świata. Oczywiście w drużynie Reszty Świata, określanej jako Team International nie znajdziemy Europejczyków. Europa mierzy się z Ameryką w organizowanym od 1927 roku Ryder Cup.

 

 

SOBOTA

PIĄTEK

 

CZWARTEK

Po pierwszym dniu rywalizacji, po pięciu meczach Foursome, Amerykanie objęli dość zdecydowaną przewagę.

Lista piątkowych pojedynków Fourball wygląda intrygująco.

 

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU

Inauguracyjny Presidents Cup odbył się w 1994 roku, w Robert Trent Jones Golf Club, w stanie Wirginia, w USA. Honorowym przewodniczącym turnieju był wówczas 38 Prezydent Stanów Zjednoczonych – Gerald R. Ford. Kapitan drużyny amerykańskiej- Hale Irvin poprowadził swój team do bardzo przekonującego zwycięstwa 20-12 nad Europejczykami, dowodzonymi przez Davida Grahama.

 

 

W historii turnieju funkcje Honorowego Przewodniczącego komitetu turniejowego pełnili prezydenci USA oraz prezydenci lub premierzy krajów goszczących edycje rozgrywane poza USA. Jedyną osobą, która dwukrotnie pełniła te honory był w latach 2009 i 2013 prezydent Barrack Obama. Oprócz niego i Geralda Forda, wśród amerykańskich prezydentów byli też: George H.W. Bush, Bill Clinton i George W. Bush. Dwukrotnie funkcje te sprawowały kobiety: australijska premier Julia Gillard w 2011 roku i prezydent Korei Południowej – Park Guen-Hye. W 2017 roku funkcję tę pełnił Donald Trump, który z właściwą sobie, trudną do ukrycia skromnością powiedział: „To dla mnie wielki zaszczyt być chociażby małą częścią Presidents Cup, który oglądałem już od pierwszej edycji. Turniej jest każdego roku lepszy od poprzedniego. Ten będzie najlepszy ze wszystkich!”

Format i czas trwania imprezy ewoluował na przestrzeni lat, jednak zawsze w ostatni dzień rozgrywanych było 12 meczów singlowych. Do roku 1998 Presidents Cup trwał, podobnie jak Ryder Cup, przez trzy dni. Od roku 2000 jest to już turniej czterodniowy.

 

 

W tegorocznej edycji rozegranych zostanie trzydzieści meczów między golfistami reprezentującymi USA oraz drużynę międzynarodową. Cały turniej trwać będzie cztery dni – od czwartku do niedzieli. Rozegranych zostanie osiemnaście meczów drużynowych – dziewięć w formacie Foursome oraz dziewięć w formacie Fourball. Niedziela to już mecze singlowe.

Foursome to format, w którym dwie dwuosobowe drużyny grają przeciwko sobie. Każda drużyna rozgrywa jedną piłkę. Gracze w obrębie drużyny uderzają piłkę naprzemiennie aż do wbicia jej do dołka. Drużyna, która uzyska niższy wynik wygrywa dołek.

Fourball to format, w którym również grają dwie dwuosobowe drużyny przeciwko sobie, Różnica polega na tym, że każdy gracz gra swoją piłkę. Najlepszy wynik drużyny staje się wynikiem końcowym na tym dołku. Wygrywa ta drużyna, która uzyskała lepszy wynik końcowy.

Kapitan drużyny USA, jako gospodarz turnieju zdecydował, że turniej rozpocznie się od meczów Foursome.

 

Tegoroczna edycja rozegrana zostanie na malowniczym polu Quail Hollow Club, w Karolinie Północnej. Pole powstało w roku 1961, a jego architektem był znany projektant pól George Cobb, który wspaniale wykorzystał naturalne piękno oraz charakterystyczne ukształtowanie terenu, tworząc pole, stawiające duże wyzwanie przed golfistami. Na przestrzeni lat pole przeszło kilka zmian:
– 1986 – zmiana kilku dołków – Arnold Palmer,
– 1997 – przeprojektowanie – Tom Fazio,
– 2016 – zmiana kilku dołków – Tom Fazio

 

 

Dołek numer 14 to skręcający w lewo dołek PAR 4, który może być rozegrany „na skróty”. Mierzy 346 yardów z mistrzowskich tee. Jednak, żeby nie było zbyt łatwo, projektanci przewidzieli kilka pułapek, które czekają na złe zagrania. Jeziorko ulokowane po lewej stronie fairwaya oraz spadający ku niemu rough nie ułatwiają zatrzymania piłki na fairwayu po niezbyt udanym zagraniu z tee. Dodatkowo, projektanci przewidzieli bunkry fairwayowe, wyłapujące nie do końca poprawne uderzenia. Sam green również najeżony jest pułapkami – bunkry po jego tylko czekają na złe zagrania. Każda piłka zagrana zbyt na lewo od greenu zostanie skierowana prosto do wody po pochyłym terenie skierowanym w jej stronę.

 

 

Pole Quail Hollow gościło wiele znanych turniejów o najwyższej randze. Od 1969 do 1979 rozgrywano tam Kemper Open. W latach 1983 do 1989 odbywał się tam turniej z cyklu PGA TOUR Champions – Paine Webber Invitational. PGA Tour powróciło na pole Quail Hollow w roku 2003 turniejem Wachovia Championship, znany obecnie jako Wells Fargo Championship, który odbywał się co roku aż do 2020, kiedy to z powodu Covid-19 turniej został anulowany. W 2017 roku pole Quail Hollow było gospodarzem turnieju PGA Championship, który po raz drugi odbędzie się tam w roku 2025. Między fairwayem dziewiątym oraz dziesiątym, znajduje się Champions Park. Jest to miejsce oddające hołd wszystkim graczom, którzy zwyciężali w zawodowych turniejach na tym polu.

Dołki 16,17 i 18 tworzą postrach budzącą „Zieloną Milę”. 

 

Harmonogram:

Czwartek – pięć meczów Foursome
Piątek – pięć meczów Fourball
Sobota rano – cztery mecze Foursome
Sobota popołudniu – cztery mecze Fourball
Niedziele – Single

Punktacja

Każdy wygrany mecz daje drużynie punkt. Do zdobycie jest w sumie 30 punktów w trzydziestu meczach. W przypadku remisu po rozegraniu osiemnastu dołków każda drużyna otrzymuje 0,5 punktu. Turniej kończy się w momencie, gdy któraś z drużyn zdobędzie 15,5 punktu. Jeśli po rozegraniu wszystkich meczów turniej zakończy się wynikiem 15-15 wówczas uznaje się remis.

 

 

Na przestrzeni lat kwestia ewentualnych remisów miała być różnie rozstrzygana. Do roku 2005 kapitan każdej drużyny miał wyznaczyć gracza, do rozstrzygającej dogrywki. Zdarzyło się tak tylko raz w historii, w pamiętnym meczu w 2003 roku, rozgrywanym w Afryce Południowej. Po remisie 17-17 kapitanowie wyznaczyli Tigera Woodsa i Erniego Elsa do dogrywki. Po zaciętej walce tychże, z powodu zapadających ciemności i wciąż nie rozstrzygniętej batalii, po trzech dołkach gry, Gary Player i Jack Nicklaus zgodzili się na remis!

 

 

Z kolei od 2005 do 2013 roku przygotowana była dość zawiła formuła zakładająca w przypadku remisu w meczach singlowych granie aż do rozstrzygnięcia. Miało to trwać aż do momentu, w którym któraś z drużyn osiągnęłaby liczbę punktów dającą jej wygraną w całym turnieju. W praktyce okazało się jednak, że w pięciu edycjach turniejowych w których obowiązywały te zasady, w żadnym meczu te nadzwyczajne środki nie zostały zastosowane.

Impreza, w której tradycyjnie gra się wyłącznie dla drużyny, bez jakiejkolwiek gratyfikacji pieniężnej generuje, jak zresztą każdy turniej organizowany przez PGA Tour, potężne pieniądze na cele charytatywne. Szacuje się, że podczas pierwszych dziesięciu odsłon Presidents Cup zgromadzonych i przekazanych na szczytne cele zostało ponad 32 miliony dolarów.

W statystykach rozgrywek, z przygniatającą przewagą prowadzą Amerykanie, którzy podczas trzynastu edycji nie zwyciężali tylko dwukrotnie! W 1998 roku, dowodzona przez Petera Thomsona ekipa Reszty Świata, srogo, bo aż 21 ½ – 10 ½, pokonała dowodzoną przez Kena Venturi drużynę gospodarzy. W 2003 roku miał miejsce opisany, elektryzujący remis.

 

DRUŻYNY

USA:

KAPITAN: Davis Love III
ASYSTENCI: Webb Simpson, Steve Stricker

• Patrick Cantlay
• Sam Burns
• Justin Thomas
• Scottie Scheffler
• Xander Schauffele
• Tony Finau
• Cameron Young
• Billy Horschel
• Collin Morikawa
• Kevin Kisner
• Jordan Spieth
• Max Homa

 

INTERNATIONAL:

KAPITAN: Trevor Immelman
ASYSTENCI: Mike Weir, K.J. Choi, Geoff Ogilvy, Camilo Villegas

• Hideki Matsuyama
• Sungjae Im
• Tom Kim
• Corey Conners
• Mito Pereira
• Adam Scott
• Taylor Pendrith
• Sebastián Muñoz
• Si Woo Kim
• Cam Davis
• Christiaan Bezuidenhout
• K.H. Lee

 

 

W 2015 roku na polu Jack Nicklaus Golf Club Korea w Korei Południowej było bardzo gorąco! Drużyna USA pod wodzą kapitana Jaya Haasa wygrała z drużyną Nicka Price’a dopiero na ostatnim dołku, ostatniego pojedynku, który toczył się pomiędzy synem kapitana drużyny USA – Billem Haasem, a Koreańczykiem Sang-Moon Baem! Mecz wcześniej Brenden Grace, pokonał Matta Kuchara, zostając pierwszym zawodnikiem w historii, który wygrał pięć meczów podczas jednego Presidents Cup!

 

 

Dwa lata później w Liberty National Golf Club, Amerykanie zafundowali niesłychane lanie drużynie międzynarodowej, pokonując ją w Jersey City aż 19 – 11! Owszem byli oni zdecydowanymi faworytami przed tym pojedynkiem, jednak skala porażki drużyny międzynarodowej była naprawdę ogromna. Kapitan Steve Stricker był zdecydowanie w lepszym nastroju od kapitana Nicka Price’a.

golfchannel.pl/?news=presidents-cup-dominacja-amerykanow-ze-statua-wolnosci-w-tle

 

 

Rozgrywany w 2019 roku XIII Presidents Cup to były cztery dni niesamowitej gry dwóch fantastycznych drużyn, pod wodzą dwóch wspaniałych kapitanów. Wszystko przypominało nieco zjazd kolejką górską bez pasów bezpieczeństwa. Ostatecznie dowodzona przez grającego kapitana Tigera Woodsa drużyna USA pokonała oponentów pod wodzą Ernie Elsa 16 – 14.

 

https://golfchannel.pl/?news=tiger-3-0

 

 

Jak będzie w tym roku? Przekonajmy się!

 

 

W tym tygodniu w Golf Channel Polska

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Cazoo Open de France – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 17:00 – 19:00

Presidents Cup – dzień 1 i 2 (LIVE) 19:00 – 00:00

 

Sobota i niedziela:

Cazoo Open de France – runda 3 i 4 (LIVE) 14:00 – 18:00

Presidents Cup – dzień 3 i 4 (LIVE) 19:00 – 00:00

 

Cazoo Open de France komentuje: Jacek Person.
Presidents Cup komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

 

Napisali: Kasia Nieciak i Mariusz Pawłowski

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni