Adrian Meronk, Mateusz Gradecki, fot: mitukiewicz.pl

Wystartował finałowy etap European Tour Q-School.

Francuz Gary Stal prowadzi po pierwszej rundzie European Tour Q-School, gdzie aż roi się od gwiazd europejskiego golfa. Adrian Meronk nie miał najlepszego dnia, a Mateusz Gradecki jednak rozminął się ze swoim szczęściem.

 

Gary Stal ma za sobą prawdziwe chwile chwały. W 2015 roku zwyciężał w jednym z najważniejszych turniejów European Tour- Abu Dhabi HSBC Golf Championship, pokonując jednym uderzeniem samego Rory McIlroya, dzięki wspaniałej rundzie finałowej, zagranej 7 uderzeń poniżej par! To zdecydowanie najjaśniejszy moment w jego karierze jednak oprócz tego zdołał też wygrać 2 turnieje na Challenge Tour, oba w 2012 roku. Mimo to jego losy potoczyły się w ten sposób, że aby grać pełen grafik przyszłorocznego European Tour, wylądował w tegorocznym Q-School!

 

Na razie Francuz z prawdziwym przytupem zaczął sześciorundowy maraton, rozgrywany na dwóch polach kompleksu Lumine Golf Club, zlokalizowanego niedaleko Barcelony! Pierwszego dnia ustrzelił przepiękne 64 uderzenia (-7). „Jestem bardzo szczęśliwy z tego w jaki sposób rozpocząłem turniej. To bardzo długa rozgrywka, ale moja gra ma się całkiem dobrze i zobaczymy co się dalej wydarzy.”

Drugie miejsce zajmuje Włoch Andrea Pavan (-6), który przyjechał na finałowy turniej w wielkiej formie, wygrywając 6 dni temu również w Hiszpanii drugi etap Q-School na polu Panoramica.

 

Pozycję T3, z wynikiem (-5) okupuje aż pięciu graczy. Wśród nich błyszczy jasna gwiazda z tamtych lat. Anglik Oliver Wilson, ma na swoim koncie: zwycięstwo w 2014 Alfred Dunhill Links Championship, udział w drużynie Ryder Cup z 2008 roku oraz nie najlepsze statystyki w dogrywkach na European Tour, gdzie grał aż cztery razy, za każdym razem przegrywając!

 

Spośród bardzo znanych nazwisk przyzwoicie trzyma się jeszcze Szwed Johan Edfords (-2), który zajmuje pozycję T25. Johan ma w swoim bardzo bogatym dorobku aż 3 zwycięstwa na European Tour, wszystkie z roku 2006! Oprócz tego wygrał też 2 razy w Asian Tour i czterokrotnie na Challenge Tour, po raz ostatni w październiku 2016 roku podczas Terre dei Consoli Open.

 

Wśród sław nie najlepiej radzą sobie niestety Hiszpan Fernandez- Castano  Gonzalo i  Szwed Niclas Fasth, którzy po zagraniu na par pola, zajmują pozycję T58.

Hiszpan jest siedmiokrotnym zwycięzcą na European Tour, a w roli jego caddiego w hiszpańskim Tarragona, występuje również Hiszpan, sam Alvaro Quiros- inna super gwiazda European Tour, mająca na swoim koncie również 7 zwycięstw!

Również nie najlepiej rozpoczął walkę o powrót do European Tour dobrze znany z występów w Polsce Szwed Michael Jonzon, który w swojej karierze zwyciężał dwukrotnie na European Tour i Challenge Tour! Jonzon (+1) plasuje się po pierwszej rundzie na pozycji T80 mimo, że jeszcze kilka dni temu był w solidnej formie, zajmując na polu Desert Springs dziesiąte miejsce z wynikiem (-10), w drugiej rundzie Q-School, tej samej w której grał też Mateusz Gradecki.

Średnio zaczął swoją batalię sześciokrotny zwycięzca na European Tour, Anglik Simon Dyson, który po rundzie (+6) zajmuje pozycję T146!

 

Można by jeszcze dość długo wymieniać świetnych zawodników grających na polach Lumine Golf Club, a liczby robią naprawdę duże wrażenie. Aż 30 zwycięzców z European Tour znajduje się w 156 osobowym składzie tegorocznego finałowego turnieju European Tour Q-School! Wytęsknioną kartę na najważniejszy cykl golfowy Starego Kontynentu wywalczą tylko gracze, zajmujący po sześciu dniach 25 najlepszych pozycji, wraz z remisami. Po cztetech dniach nastąpi cut, który pomyślnie przejdzie tylko 70 zawodników z najlepszymi wynikami.

W turnieju nie wystąpił jednak najlepszy polski amator- Mateusz Gradecki, który po świetnej ostatniej rundzie (-6) w drugim etapie Q-School i po dogrywce był ósmym rezerwowym w turnieju finałowym. Po zarejestrowaniu się wszystkich graczy zajmował z kolei trzecią pozycję na liście rezerwowej turnieju. W sobotę czekając na tee musiał liczyć na cud i na to, że trzech zarejestrowanych zawodników nie zgłosi się pierwszego dnia na start. Tak się jednak nie stało i ostatecznie Gradi nie zagrał w turnieju.

 

Nienajlepszy początek rywalizacji zarejestrował też  fantastycznie ostatnio grający, najlepszy polski golfista – Adrian Meronk, który nie tak dawno zajął drugie miejsce, po niesamowitej dogrywce w rozgrywanym w Emiratach Arabskich Ras Al Khaimah Golf Challenge. Adrian zagrał w pierwszej rundzie  79 uderzeń i potrzebuje naprawdę  niskich kolejnych rund, żeby myśleć o pełnej karcie na European Tour.

Wiemy, że potrafi to zrobić, a pozytywnie nastraja również to, że dzięki świetnej grze w swoim pierwszym zawodowym sezonie już zapewnił sobie częściowe prawo do gry na European Tour i pełny udział w Challenge Tour!

 

My oczywiście trzymamy kciuki!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

Livescoring:

http://www.europeantour.com/europeantour/qualifying/season=2017/tournamentid=2017596/leaderboard/index.html#/leaderboard

 

 

PS

Specjalne podziękowania dla Mateusza Korzucha za inspirację w trudnej sztuce formatowania zdjęć…

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni