Sergio Garcia. 100. PGA Championship. Bellerive Country Club. St. Louis. 2018 EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Wyndham Championship.

Wyndham Championship to ostatni turniej sezonu zasadniczego PGA TOUR i jednocześnie ostatnia szansa na zakwalifikowanie się do najlepszej 125 rankingu FedExCup i start w pierwszym turnieju fazy Playoffs  – The Northen Trust.

Turniej rozegrany został po raz pierwszy już w 1938 roku, jako Greensboro Open. Pierwsze cztery edycje odbyły się jednocześnie na dwóch polach: Sedgefield i Starmount Forest Country Club, zlokalizowanych w  Greensboro, w Karolinie Północnej. Później  turniej rozgrywany był zamiennie, zarówno na jednym jak i na drugim polu, by w latach 1977 – 2007 roku osiąść w Forest Oaks Country Club. W 2008 roku powrócił na stałe na zaprojektowany przez Donalda Rossa – Sedgefield Country Club.

Na liście zwycięzców możemy znaleźć wiele znanych nazwisk, m.in.: trzykrotnie  – Davisa Love III i dwukrotnie Byrona Nelsona i Billy Caspera. Są tam również: Ben Hogan, Gary Player, Chi-Chi Rodríguez, Seve Ballesteros, Raymond Floyd, Mark O’Meara, Jesper Parnevik, Sergio Garcia, Patrick Reed.

Absolutnym królem tego turnieju jest jednak Sam Snead. Wygrywał on tam aż ośmiokrotnie (!), po raz ostatni w 1965 roku. Liczył sobie wówczas budzące respekt 52 lata i został tym samym najstarszym zwycięzcą w historii PGA TOUR. Była to zarazem jego 82 wygrana, co jak dobrze wiemy również jest rekordem ligi, do wyrównania, którego Tiger Woods potrzebuje trzech kolejnych zwycięstw.

 

 

Obrońcą tytułu jest wicemistrz olimpijski i mistrz The Open – Henrik „Iceman” Stenson. Rok temu zwyciężał on jednym uderzeniem przed Ollie Schneiderjansenem, trafiając trzy birdie na ostatnich czterech dołkach!

 

 

W tym roku, jednym z najbardziej znanych, walczących o awans do fazy Playoffs graczy, jest Sergio  Garcia, który od czasu ubiegłorocznego pierwszego sukcesu wielkoszlemowego w Masters  i powitania nowego członka rodu Garcia – małej Azalei, z golfowego punktu widzenia, jest cieniem samego siebie.

W rozegranych w tym sezonie 14. turniejach, ośmiokrotnie (!) nie przechodził przez cut, w tym w żadnym turnieju Grand Slam, włączając ubiegłotygodniowy – PGA Championship. Jego najlepszym występem był rozgrywany w marcu Valspar Championship, gdzie uplasował się na miejscu czwartym. Aktualnie Sergio okupuje 131 miejsce w rankingu FedExCup i potrzebuje dobrego występu, żeby zakwalifikować się do dalszej fazy rozgrywek.

 

 

W turnieju wystąpią również, m.in.: niewzruszony triumfator The Players – Webb Simpson, triumfator FedExCup z 2011 roku – Bill Haas, nastoletni Chilijczyk – Joaquin Niemann, Graeme „G-Mac” McDowell, człowiek, który nie boi się piorunów – Retief Goosen, kapitan amerykańskiej drużyny Ryder Cup i jego dwóch vice – Jim Furyk & Davis Love III oraz Steve Stricker, Hiszpan – Rafa Cabrera Bello, ekspresyjny Jason Dufner, Ernie „Big Easy” Els i dwukrotny zwycięzca The Open – Padraig Harrington.

Według PGA TOUR Power Rankings największym faworytem jest Webb Simpson , a piętnastkę zamyka – Henrik Stenson.

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska:

Czwartek i piątek  – od 21.00

Sobota i niedziela – od 19.00

Komentują: Jacek Person & Piotr du Château.

 

 

UWAGA! KONKURS! 

 

W trakcie każdej rundy turniejowej przeprowadzony zostanie konkurs, w którym nagrodami będzie pięć podwójnych zaproszeń na Mistrzostwa Polski Long Drive. Jacek Person zada pytanie na antenie oraz w specjalnym poście na Facebooku! Pierwsze pięć poprawnych odpowiedzi pod postem z pytaniem wygrywa.

 

 

Zapraszamy!

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni