Adam Scott & Rickie Fowler. THE PLAYERS Championship. Stadium Course at TPC Sawgrass. 09 May 2014. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Wyndham Championship

Od czwartku zapraszamy na ostatni turniej sezonu zasadniczego PGA TOUR – Wyndham Championship. 

 

Czwartek i piątek:

PGA TOUR: Wyndham Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 21:00 – 00:00

Sobota:

European Tour: Cazoo Classic – runda 3 (LIVE) 14:00 – 18:00

PGA TOUR: Wyndham Championship – runda 3 (LIVE) 21:00 – 00:00

Niedziela:

Cazoo Classic – finał (LIVE) 14:00 – 18:00

Wyndham Championship – finał (LIVE) 21:00 – 00:30

 

Dla dodatkowego podniesienia atrakcyjności końcowej fazy rozgrywek PGA TOUR wprowadzono zmiany. Jedną z nich był bonus finansowy Wyndham Rewards, który w tym roku przyjął nową nazwę – Comcast Business TOUR TOP 10, dla dziesięciu najlepszych golfistów sezonu zasadniczego. Na podstawie ilości zdobytych punktów po zakończeniu Wyndham Championship, dziesięciu najwyżej sklasyfikowanych graczy rankingu FedEx Cup podzieli pomiędzy siebie 10 milionów dolarów, z czego zwycięzca zgarnie dwa miliony.

Inną istotną zmianą było podniesienie głównej nagrody za wygranie cyklu FedExCup do piętnastu milionów dolarów. W związku ze zmianą regulaminu zwycięzca ostatniego turnieju – TOUR Championship, zostanie zwycięzcą całego cyklu FedExCup i zgarnie wspominaną sumę.

Zasady kwalifikacji do PlayOffs wyznacza ranking na zakończenie sezonu. I tak 125. najlepszych zagra w THE NORTHRN TRUST, następnie 70. najlepszych zmierzy się w BMW Championship, a najlepsza 30. podczas finału w East Lake, podczas TOUR Championship. Finałowy turniej zawodnicy będą zaczynali z wynikami, które uzyskają w stosunku do zajmowanego miejsca w rankingu. I tak zawodnik z pierwszego miejsca będzie miał wynik -10, a więc 10 poniżej par, drugi -8, trzeci -7, czwarty – 6 i piąty -5. Następnie miejsca 6-10 rozpoczną z wynikiem -4, od miejsca 11-15 z -3, od  miejsca 16-20 z -2 , i od miejsca od 26 do 30 z wynikiem even par. Zmiana ta pozwala lepiej śledzić pozycję zawodnika w turnieju i usprawni skomplikowany system przeliczania punktów przez kibiców.

Ostatnim turniejem przed fazą Playoffs jest Wyndham Championship. Każdego roku wielu zawodników walczy w nim , aby zając minimum 125 miejsce w rankingu i zakwalifikować się do rozgrywki finałowej.

Turniej Wyndham Championship rozgrywany jest od 1938 roku w Greensboro w stanie Karolina Północna. Początkowo znany jako Greater Greensboro Open i rozgrywany na polach Sedgefield i Starmount Forest Country Club. Z krótką przerwą na lata 1943-1944 nieprzerwanie gości najlepszych zawodowych golfistów. W latach 1977-2007 turniej przeniósł się na położone na południu Greensboro pole Forest Oaks Country Club. Od 2007 roku sponsorem turnieju jest sieć hoteli Wyndham.

W 2008 roku turniej ponownie zawitał do Sedgefield Country Club, czyli jedynego pola golfowego na stałe goszczącego w kalendarzu PGA TOUR, które zaprojektował legendarny Donald Ross. Pole zostało zmodernizowane i dostosowane do potrzeb zawodowych turniejów golfowych. Nakłady w postaci trzech milionów dolarów pozwoliły przywrócić mu dawny blask, a osobą odpowiedzialną za wykonanie tego zadania był Kris Spencer. Pole ma długość 7,177 yardów, a par to 70 uderzeń.

 

 

Warto wspomnieć o kilku najważniejszych momentach i postaciach w historii Wyndham Championship. Niekwestionowaną gwiazdą i ikoną tego turnieju był legendarny Sam Snead. Zwyciężył on rekordowe osiem turniejów! Ale to nie koniec jego wyczynów. Jego ostania wygrana w 1965 roku była również jego 82 triumfem w karierze, co plasuje go na szczycie rankingu, wraz z Tigerem Woodsem. Wspomnianą wygraną w 1965 roku osiągnął w wieku 52 lat, co czyni go również najstarszym zwycięzca turnieju PGA TOUR w historii!

 

 

W 2015 roku Davis Love III triumfował tutaj w wieku 51 lat. Inną ciekawostką jest to, że po ogłoszeniu przyjazdu na turniej w 2015 roku przez Tigera Woodsa sprzedaż biletów wzrosła o bagatela 50 tysięcy!

 

 

Henrik Stenson w 2017 roku wykręcił rekordowe 22 poniżej par i zgarnął szóste zwycięstwo PGA TOUR. Jakby tego było mało, w 2018 roku jego triumfator – Brandt Snedeker zaprezentował naprawdę majestatyczną grę podczas pierwszej rundy. Zaczynając od bogeya na dziesiątym dołku, rozpoczął swój triumfalny marsz po polu Sedgefield Country Club. Drugą dziewiątkę w jego przypadku 1-9 zagrał na nieprawdopodobne -8 , co po wykonaniu ostatniego putta na dziewiątym dołku dało my niesamowite 59! W efekcie jego kapitalna dyspozycja podczas czterech dni zmagań dała mu zwycięstwo i pozwoliła wyprzedzić innego byłego triumfatora Webba Simpsona i C.T.Pana.

 

 

Triumfatorami turnieju byli również miedzy innymi Frank Nobilo, Lanny Wadkins, Jesper Parnevik, Byron Nelson czy Ben Hogan. Turniej ma bardzo duże znaczenie dla lokalnej społeczności i corocznie przyciąga rzesze fanów golfa.

W 2020 roku wygrywał J.T. Poston, który mieszka jakieś 90 minut drogi od Greensboro. 

 

 

Obrońcą tytułu będzie Jim Herman, który rok temu zwyciężał z jednym uderzeniem przewagi nad Billy Horschelem. 

 

OPIS UBIEGŁOROCZNEGO TURNIEJU: golfchannel.pl/?news=jim

 

 

Przed nami ekscytująca rywalizacja o ostatnie miejsca w pierwszym turnieju fazy PlayOffs.

 

 

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

 

Czwartek i piatek:

PGA TOUR: Wyndham Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 21:00 – 00:00

 

Sobota:

European Tour: Cazoo Classic – runda 3 (LIVE) 14:00 – 18:00

PGA TOUR: Wyndham Championship – runda 3 (LIVE) 21:00 – 00:00

Niedziela:

Cazoo Classic – finał (LIVE) 14:00 – 18:00

Wyndham Championship – finał (LIVE) 21:00 – 00:30

Komentuje: Jacek Person

 

Zapraszamy! 

 

Napisali: Wojciech Ochocki i Kasia Nieciak

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni