Wyndham Championship.

Trwający sezon PGA TOUR jest niezwykle pasjonujący. Z jednej strony mamy bardzo zmieniony kalendarz poszczególnych turniejów, zmodyfikowane reguły gry i zmniejszoną ilość  turniejów fazy Playoff do trzech:  THE NORTHERN TRUST, BMW Championship i wielki finał TOUR Championship, na polu East Lake w Atlancie.

Z drugiej zaś strony cieszyliśmy się fenomenalnym zwycięstwem Tigera Woodsa w Augusta National, co przez wielu fachowców jest określane jako jeden z największych powrotów w historii sportu. Brooks Koepka i jego fantastyczna dyspozycja w PGA Championship dała mu czwarte z zwycięstwo wielkoszlemowe i miejsce w historii. Gary Woodland zwyciężając U.S. Open dołączył do grona najlepszych golfistów globu. I wreszcie ten, który wstrząsnął w posadach całym Royal Portrush podczas 148. The Open. Shawn Lowry, irlandzki maestro znakomicie przygotowany i zdeterminowany, podczas czterodniowej batalii w słońcu i deszczu, z pomocą fantastycznych irlandzkich i nie tylko fanów, wygrał z przewagą sześciu uderzeń i odebrał Claret Jug. Jego swoista defilada w drodze na  osiemnasty dołek podczas rundy finałowej i okrzyki fanów na długo zapadną w pamięci kibiców golfa.

 

 

W międzyczasie pojawiła się plejada nowych zawodników, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony i odnieśli pierwsze zwycięstwo w zawodowym golfie. Do tego grona należy piekielnie daleko uderzający Cameron Champ, mający dość niepowtarzalny swing  – Matthew Wolff czy też świeżo upieczony zwycięzca Barracuda Championship – Collin Morikawa.

 

 

Jednak nie wszystko jest jeszcze rozstrzygnięte. Od tego sezonu mamy jeszcze dwie zasadnicze zmiany, które wprowadził PGA Tour dla uatrakcyjnienia rozgrywek. Chodzi tutaj o dodatkowy bonus finansowy Wyndham Rewards, dla dziesięciu najlepszych golfistów sezonu zasadniczego. Na podstawie ilości zdobytych punktów po zakończeniu Wyndham Championship w Greensboro, dziesięciu najlepszych golfistów podzieli pomiędzy siebie wspomnianą sumkę.

Aktualnie liderem rankingu Wyndham Rewards jest aktualny No. 1 Rankingu Światowego – Brooks Koepka i dzięki niedzielnej wygranej w WGC-FedEx St. Jude Invitational nikt już go nie wyprzedzi. Został on więc pierwszym graczem, który wygrał sezon zasadniczy i zgarnie główną nagrodę w postaci dwóch milionów dolarów. Z pierwszej dziesiątki rankingu tylko Paul Casey potwierdził udział w ostatnim turnieju w Greensboro i jeśli wygra, to może przesunąć się nawet na miejsce czwarte.

Drugą istotną zmianą, która motywuje dodatkowo jest podniesienie głównej nagrody za wygranie cyklu FedExCup do piętnastu  milionów dolarów! W związku ze zmianą regulaminu zwycięzca ostatniego turnieju – TOUR Championship, zostanie również zwycięzcą całego cyklu FedExCup i zgarnie wspominane 15 milionów dolarów!

Zasady kwalifikacji do Playoffs wyznacza ranking na zakończenie sezonu. I tak 125 najlepszych graczy zagra w THE NORTHRN TRUST, następnie 70. najlepszych zmierzy się w BMW Championship, a najlepsza 30. podczas finału w East Lake. Finałowy turniej zawodnicy będą zaczynali z wynikami, które uzyskają w stosunku do zajmowanego miejsca w rankingu. I tak zawodnik z pierwszego miejsca będzie miał wynik -10, a więc 10 poniżej par, drugi -8, trzeci -7, czwarty – 6 i piąty -5. Następnie miejsca 6-10 rozpoczną z wynikiem -4, od miejsca 11-15 z -3, od  miejsca 16-20 z -2 , i od miejsca od 26 do 30 z wynikiem even par. Zmiana ta pozwoli lepiej śledzić pozycję zawodnika w turnieju i usprawni skomplikowany system przeliczania punktów przez kibiców.

Zgodnie z aktualnym kalendarzem PGA Tour ostatnim turniejem przed fazą Playoffs jest Wyndham Championship. Każdego roku wielu zawodników walczy w nim , aby zając minimum 125 miejsce w rankingu i zakwalifikować się do rozgrywki finałowej. Inni zaś , aby zdobyć minimalną ilości punków potrzebną do utrzymania karty na kolejny sezon.

Turniej Wyndham Championship rozgrywany jest od 1938 roku w Greensboro w stanie Karolina Północna. Początkowo znany jako Greater Greensboro Open i rozgrywany na  polach Sedgefield i Starmount Forest Country Club. Z krótką przerwą na lata 1943-1944 nieprzerwanie gości najlepszych zawodowych golfistów. W latach 1977-2007 turniej przeniósł się na położone na południu Greensboro pole Forest Oaks Country Club. Od 2007 roku sponsorem turnieju jest sieć hoteli Wyndham.

W 2008 roku turniej ponownie zawitał do Sedgefield Country Club, czyli jedynego pola golfowego na stałe goszczącego w kalendarzu PGA TOUR, które zaprojektował legendarny Donald Ross. Pole zostało zmodernizowane i dostosowane do potrzeb zawodowych turniejów golfowych. Nakłady w postaci 3 milionów dolarów pozwoliły przywrócić mu dawny blask, a osobą odpowiedzialną za wykonanie tego zadania był Kris Spencer. Pole ma długość 7,177 yardów, a par to 70 uderzeń.

 

Warto wspomnieć o kilku najważniejszych momentach i postaciach w historii Wyndham Championship. Niekwestionowaną gwiazdą i ikoną tego turnieju był legendarny Sam Snead. Zwyciężył on rekordowe 8 turniejów! Ale to nie koniec jego wyczynów. Jego ostania wygrana w 1965 roku była również jego 82 triumfem w karierze, co czyni go najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii. Drepczący mu po piętach Tiger Woods ma tych zwycięstw 81. Wspomnianą wygraną w 1965 roku osiągnął w wieku 52 lat, co czyni go również najstarszym zwycięzca turnieju na PGA TOUR w historii!

 

Wyndham Championship ma w sobie też pewną magię, ponieważ w 2015 roku Davis Love III triumfował tutaj w wieku 51 lat. Inną ciekawostką jest to, że po ogłoszeniu przyjazdu na turniej w 2015 roku przez Tigera Woodsa sprzedaż biletów wzrosła o bagatela 50 tysięcy!

Henrik Stenson w 2017 roku wykręcił rekordowe 22 poniżej par i zgarnął swoje szóste zwycięstwo PGA TOUR. Jakby tego było mało, podczas ubiegłorocznego turnieju jego zwycięzca – Brandt Snedeker zaprezentował majestatyczną grę podczas pierwszej rundy. Zaczynając od bogey na 10. dołku, rozpoczął swój triumfalny marsz po polu Sedgefield Country Club. Drugą dziewiątkę w jego przypadku 1-9 zagrał na nieprawdopodobne -8 , co po wykonaniu ostatniego putta na 9. dołku dało my niesamowite 59! W efekcie jego kapitalna dyspozycja podczas czterech dni zmagań dała mu zwycięstwo i pozwoliła wyprzedzić innego byłego triumfatora Webba Simpsona i C.T.Pana.

 

 

Triumfatorami turnieju byli również miedzy innymi Frank Nobilo, Lanny Wadkins, Jesper Parnevik, Byron Nelson czy Ben Hogan. Turniej ma również bardzo duże znaczenie dla lokalnej społeczności i corocznie przyciąga rzesze fanów golfa.

Zapraszamy na transmisje i emocje związane z ostatecznymi rozstrzygnięciami fazy zasadniczej sezonu 2018/2019 na antenę Golfchannel Polska!

***

https://twitter.com/PGATOUR/status/1156230745729437696?s=20

 

W Sedgefield Country Club zagrają m.in.: Jordan Spieth, tegoroczni piorunujący debiutanci – Collin Morikawa, 🐺 Matthew Wolff, Viktor Hovland, znajdujący się na granicy awansu: Martin Kaymer (149), Zach Johnson (150), Jimmy Walker (152), oraz Dylan Fritelli, Bill Haas, Padraig Harrington, Cameron Smith, Brand Snedeker, Nick Watney, Patrick Reed, czy Jason Dufner.


🛰️ Transmisje w Golf Channel Polska: czwartek i piątek- 20.00-00.00/sobota-21.00-00.00/niedziela-21.00-00.30.


🎙️ Komentuje: Jacek Person
 

 

Napisał: Wojciech Ochocki

Zredagowała; Kasia Nieciak

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni