Wyndham Championship i Celtic Classic 

Od czwartku zapraszamy na ostatni turniej sezonu zasadniczego PGA TOUR – Wyndham Championship oraz Celtic Classic – pierwszy tegoroczny walijski turniej European Tour, będący już czwartą odsłoną UK Swing.

 

Wyndham Championship i Celtic Classic w Golf Channel Polska

 Czwartek i Piątek

Celtic Classic R1       18.00-20.00 – RELIVE

Wyndham Championship R1         20.00-00.00 – LIVE

Sobota

Celtic Classic  R3       16.00-20.00 – LIVE

Turniej Wyndham Championship R3         21.00-00.00 – LIVE

Niedziela

Celtic Classic  R4       16.00-20.00 – LIVE

Wyndham Championship R4       20.30-00.00 – LIVE

Komentuje: Jacek Person

 

Za nami półmetek rywalizacji na UK Swing, który jest częścią rozgrywek European Tour. Renato Paratore, Sam Horsfield i Andy Sullivan cieszyli się ze zwycięstwa w trzech pierwszych turniejach. Czas na przeprowadzkę graczy do celtyckiej krainy, do Walii. Dwa najbliższe turnieje – Celtic Classic i Welsh Open zostaną rozegrane na tym samym polu resortu Celtic Manor położonym w Newport, na południu Walii.

 

 

THE TWENTY TEN COURSE  jest jednym z trzech pól golfowych, które wchodzą w skład resortu Celtic Manor. Zostało zbudowane specjalnie jako arena meczu Ryder Cup w 2010 roku i po raz pierwszy gościło uczestników tego magicznego wydarzenia na terenie Walii. Zespołowi Europy kapitanował Colin Montgomerie, a drużynie USA Corey Pavin. Zawodnicy trzymali kibiców w napięciu do ostatnich dołków meczu, który rozgrywali pomiędzy sobą Greame McDowell i Hunter Mahan. Przeszedł on do historii rywalizacji o Ryder Cup i słynną „żabką: Mahana i w ostateczności dał upragniony punkt zespołowi Europy i ostateczne zwycięstwo 14½ do 13½.

 

 

Pole golfowe, na którym zostanie rozegrany Celtic Classic ma 6 724 metry długości, rozgrywane jest jako par 71, a zaprojektował je Ross McMurray. Gracze będą musieli zmierzyć się z przeszkodami wodnymi, wysoką trawą biegnącą wzdłuż fairwaya czy wiejącym z różnych kierunków wiatrem. Spektakularny będzie też finał na 18 dołku, którym jest par 5 o długości 561 metrów. A tam może się wiele zdarzyć od eagla, do podwójnego bogeya.

 

 

W turnieju zobaczymy między innymi takich zawodników jak: Kurt Kitayama, Alexander Levy, Joost Luiten, Tomas Pieters, Andrew Johnson czy Andy Sullivan. Do podziału jest okrągły milon euro i 2000 punktów rankingowych.

Sullivan prowadzi po trzech turniejach w rankingu UK Swing  Mini Order of Merit z 431 punktami na koncie. Tuż za jego plecami plasują się Rasmus Hojgaard i Sam Horsfield. Pierwszą dziesiątkę zamyka ze 110 punktami Robert Rock. Jest to o tyle ważne, ze pierwsza 10 golfistów w tym rankingu po pierwszych pięciu turniejach UK Swing, uzyska automatyczną kwalifikację na wrześniowy US Open na polu Winged Foot w Mamaroneck.

 

 

Zagra oczywiście również Adrian Meronk!

 

 

***

 

Od poprzedniego sezonu mamy dwie zasadnicze zmiany, które wprowadził PGA Tour dla uatrakcyjnienia rozgrywek. Chodzi tutaj o dodatkowy bonus finansowy Wyndham Rewards, dla dziesięciu najlepszych golfistów sezonu zasadniczego. Na podstawie ilości zdobytych punktów po zakończeniu Wyndham Championship, dziesięciu najlepszych golfistów podzieli pomiędzy siebie wspomnianą sumkę.

Drugą istotną zmianą, która motywuje dodatkowo jest podniesienie głównej nagrody za wygranie cyklu FedExCup do piętnastu  milionów dolarów! W związku ze zmianą regulaminu zwycięzca ostatniego turnieju – TOUR Championship, zostanie również zwycięzcą całego cyklu FedExCup i zgarnie wspominane 15 milionów dolarów!

Zasady kwalifikacji do Playoffs wyznacza ranking na zakończenie sezonu. I tak 125 najlepszych graczy zagra w THE NORTHRN TRUST, następnie 70. najlepszych zmierzy się w BMW Championship, a najlepsza 30. podczas finału w East Lake. Finałowy turniej zawodnicy będą zaczynali z wynikami, które uzyskają w stosunku do zajmowanego miejsca w rankingu. I tak zawodnik z pierwszego miejsca będzie miał wynik -10, a więc 10 poniżej par, drugi -8, trzeci -7, czwarty – 6 i piąty -5. Następnie miejsca 6-10 rozpoczną z wynikiem -4, od miejsca 11-15 z -3, od  miejsca 16-20 z -2 , i od miejsca od 26 do 30 z wynikiem even par. Zmiana ta pozwoli lepiej śledzić pozycję zawodnika w turnieju i usprawni skomplikowany system przeliczania punktów przez kibiców.

Zgodnie z aktualnym kalendarzem PGA Tour ostatnim turniejem przed fazą Playoffs jest Wyndham Championship. Każdego roku wielu zawodników walczy w nim , aby zając minimum 125 miejsce w rankingu i zakwalifikować się do rozgrywki finałowej.

Turniej Wyndham Championship rozgrywany jest od 1938 roku w Greensboro w stanie Karolina Północna. Początkowo znany jako Greater Greensboro Open i rozgrywany na  polach Sedgefield i Starmount Forest Country Club. Z krótką przerwą na lata 1943-1944 nieprzerwanie gości najlepszych zawodowych golfistów. W latach 1977-2007 turniej przeniósł się na położone na południu Greensboro pole Forest Oaks Country Club. Od 2007 roku sponsorem turnieju jest sieć hoteli Wyndham.

W 2008 roku turniej ponownie zawitał do Sedgefield Country Club, czyli jedynego pola golfowego na stałe goszczącego w kalendarzu PGA TOUR, które zaprojektował legendarny Donald Ross. Pole zostało zmodernizowane i dostosowane do potrzeb zawodowych turniejów golfowych. Nakłady w postaci 3 milionów dolarów pozwoliły przywrócić mu dawny blask, a osobą odpowiedzialną za wykonanie tego zadania był Kris Spencer. Pole ma długość 7,177 yardów, a par to 70 uderzeń.

 

 

Warto wspomnieć o kilku najważniejszych momentach i postaciach w historii Wyndham Championship. Niekwestionowaną gwiazdą i ikoną tego turnieju był legendarny Sam Snead. Zwyciężył on rekordowe 8 turniejów! Ale to nie koniec jego wyczynów. Jego ostania wygrana w 1965 roku była również jego 82 triumfem w karierze, co czyni go najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii. Drepczący mu po piętach Tiger Woods ma tych zwycięstw 81. Wspomnianą wygraną w 1965 roku osiągnął w wieku 52 lat, co czyni go również najstarszym zwycięzca turnieju na PGA TOUR w historii!

 

 

Wyndham Championship ma w sobie też pewną magię, ponieważ w 2015 roku Davis Love III triumfował tutaj w wieku 51 lat. Inną ciekawostką jest to, że po ogłoszeniu przyjazdu na turniej w 2015 roku przez Tigera Woodsa sprzedaż biletów wzrosła o bagatela 50 tysięcy!

Henrik Stenson w 2017 roku wykręcił rekordowe 22 poniżej par i zgarnął swoje szóste zwycięstwo PGA TOUR. Jakby tego było mało, podczas ubiegłorocznego turnieju jego zwycięzca – Brandt Snedeker zaprezentował majestatyczną grę podczas pierwszej rundy. Zaczynając od bogey na 10. dołku, rozpoczął swój triumfalny marsz po polu Sedgefield Country Club. Drugą dziewiątkę w jego przypadku 1-9 zagrał na nieprawdopodobne -8 , co po wykonaniu ostatniego putta na 9. dołku dało my niesamowite 59! W efekcie jego kapitalna dyspozycja podczas czterech dni zmagań dała mu zwycięstwo i pozwoliła wyprzedzić innego byłego triumfatora Webba Simpsona i C.T.Pana.

 

 

Triumfatorami turnieju byli również miedzy innymi Frank Nobilo, Lanny Wadkins, Jesper Parnevik, Byron Nelson czy Ben Hogan. Turniej ma bardzo duże znaczenie dla lokalnej społeczności i corocznie przyciąga rzesze fanów golfa.

Rok temu wygrywał J.T. Poston, który mieszka jakieś 90 minut drogi od Greensboro! 

 

 

***

 

W Sedgefield Country Club zagrają w tym roku m.in.: Brooks Koepka, Tommy Fleetwood, Justin Rose, Graeme McDowell Jordan Spieth, Charl Schwartzel, Joaquin Niemann, Jason Dufner, Webb Simpson, Carlos Ortiz, Sergio Garcia, Patrick Reed, Shane Lowry, Brendon Todd, Jhonattan Vegas,  Patrick Reed, Luke Donald, Danny Willett i Hank Lebioda.

 

 

Zapraszamy! 

 

Napisał: Wojciech Ochocki

Zredagowała: Kasia Nieciak

 

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni