Kevin Kisner. Rocket Mortgage Classic. Detroit Golf Club. July 2021. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Wyndham Championship

Od czwartku zapraszamy na ostatni turniej sezonu zasadniczego PGA TOUR – Wyndham Championship. 

 

www.pgatour.com/leaderboard.html

 

Sobota i niedziela: 

Cazoo Open hosted by Gareth Bale – runda 3 i 4 (LIVE) 12:30 – 16:30

 Wyndham Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

 

 

Dla dodatkowego podniesienia atrakcyjności końcowej fazy rozgrywek w 2019 roku wprowadzono zmiany. Jedną z nich jest bonus finansowy Comcast Business TOUR TOP 10, dla dziesięciu najlepszych golfistów sezonu zasadniczego. Na podstawie liczby zdobytych punktów po zakończeniu Wyndham Championship, dziesięciu najwyżej sklasyfikowanych graczy rankingu FedEx Cup podzieli pomiędzy siebie 10 milionów dolarów, z czego zwycięzca zgarnie dwa miliony.

Inną istotną zmianą było podniesienie głównej nagrody za wygranie cyklu FedExCup do piętnastu milionów dolarów. W związku ze zmianą regulaminu zwycięzca ostatniego turnieju – TOUR Championship, zostanie zwycięzcą całego cyklu FedExCup i zgarnie wspominaną sumę.

Zasady kwalifikacji do PlayOffs wyznacza ranking na zakończenie sezonu. I tak 125. najlepszych zagra w THE NORTHRN TRUST, następnie 70. najlepszych zmierzy się w BMW Championship, a najlepsza 30. podczas finału w East Lake, podczas TOUR Championship.

Finałowy turniej zawodnicy będą zaczynali z wynikami, które uzyskają w stosunku do zajmowanego miejsca w rankingu. Zawodnik z pierwszego miejsca będzie miał wynik -10, drugi -8, trzeci -7, czwarty – 6 i piąty -5. Następnie miejsca 6-10 rozpoczną z wynikiem -4, od miejsca 11-15 z -3, od  miejsca 16-20 z -2 , i od miejsca od 26 do 30 z wynikiem even par. Zmiana ta pozwala lepiej śledzić pozycję zawodnika w turnieju i usprawni skomplikowany system przeliczania punktów przez kibiców.

Ostatnim turniejem przed fazą Playoffs jest Wyndham Championship, gdzie wielu zawodników walczy, aby zając minimum 125 miejsce w rankingu i zakwalifikować się do rozgrywki finałowej.

 

 

Turniej Wyndham Championship rozgrywany jest od 1938 roku w Greensboro w stanie Karolina Północna. Początkowo znany jako Greater Greensboro Open i rozgrywany na polach Sedgefield i Starmount Forest Country Club. Z krótką przerwą na lata 1943-1944 nieprzerwanie gości najlepszych zawodowych golfistów. W latach 1977-2007 turniej przeniósł się na położone na południu Greensboro pole Forest Oaks Country Club. Od 2007 roku sponsorem turnieju jest sieć hoteli Wyndham.

W 2008 roku turniej ponownie zawitał do Sedgefield Country Club – jedynego pola golfowego na stałe goszczącego w kalendarzu PGA TOUR, które zaprojektował legendarny Donald Ross. Pole zostało zmodernizowane i dostosowane do potrzeb zawodowych turniejów golfowych. Nakłady w postaci trzech milionów dolarów pozwoliły przywrócić mu dawny blask, a osobą odpowiedzialną za wykonanie tego zadania był Kris Spencer. Pole ma długość 7,177 yardów, a par to 70 uderzeń.

 

 

Warto wspomnieć o kilku najważniejszych momentach i postaciach w historii Wyndham Championship. Niekwestionowaną gwiazdą i ikoną tego turnieju był legendarny Sam Snead. Zwyciężył on rekordowe osiem turniejów! To nie koniec jego wyczynów. Jego ostania wygrana w 1965 roku była również jego 82 triumfem w karierze, co plasuje go na szczycie rankingu, wraz z Tigerem Woodsem. Wspomnianą wygraną w 1965 roku osiągnął w wieku 52 lat, co czyni go również najstarszym zwycięzca turnieju PGA TOUR w historii!

 

 

W 2015 roku Davis Love III triumfował tutaj w wieku 51 lat. Inną ciekawostką jest to, że po ogłoszeniu przyjazdu na turniej w 2015 roku przez Tigera Woodsa sprzedaż biletów wzrosła o bagatela 50 tysięcy!

 

 

Henrik Stenson w 2017 roku wykręcił rekordowe 22 poniżej par i zgarnął szóste zwycięstwo PGA TOUR. W 2018 roku jego triumfator – Brandt Snedeker zaprezentował majestatyczną grę podczas pierwszej rundy. Zaczynając od bogeya na dziesiątym dołku, rozpoczął swój triumfalny marsz po polu Sedgefield Country Club. Drugą dziewiątkę w jego przypadku 1-9 zagrał na nieprawdopodobne -8 , co po wykonaniu ostatniego putta na dziewiątym dołku dało my niesamowite 59! W efekcie jego kapitalna dyspozycja podczas czterech dni zmagań dała mu zwycięstwo i pozwoliła wyprzedzić innego byłego triumfatora Webba Simpsona i C.T.Pana.

 

 

Triumfatorami turnieju byli również miedzy innymi Frank Nobilo, Lanny Wadkins, Jesper Parnevik, Byron Nelson czy Ben Hogan. Turniej ma bardzo duże znaczenie dla lokalnej społeczności i corocznie przyciąga rzesze fanów golfa. W 2019 roku wygrywał J.T. Poston, który mieszka jakieś 90 minut drogi od Greensboro. 

 

 

W 2020 roku, z jednym uderzeniem przewagi nad Billym Horschelem, zwyciężał Jim Herman

 

 golfchannel.pl/?news=jim

 

 

Obrońcą tytułu będzie Kevin Kisner, który rok temu wygrywał w sześcioosobowej dogrywce! Na jego drodze po czwarte trofeum PGA Tour próbowali stanąć: Kevin Na, Branden Grace, Si Woo Kim, Adam Scott i Roger Sloan.

 

golfchannel.pl/?news=kisner

 

 

Przed nami pasjonująca rozgrywka o ostatnie miejsca w pierwszym turnieju fazy PlayOffs. Zagrają m.in.: Shane Lowry, Adam Scott, Rafa Cabrera Bello, Matt Wallace,  Russell Henley, Jason Day, Will Zalatoris, Sungjae Im, Nick Watney, Tommy Gainey, Bill Haas, Jason Dufner, Camilo Villegas, Aaron Baddeley, Anirban Lahiri, Stephan Jaeger, Charley Hoffman, Zach Johnson, Tyrrell Hatton, Kapitan Ryder Cup – Luke Donald, Kapitan amerykańskiej drużyny Presidents Cup – Davis Love IIIJustin Rose, Garrick Higgo, Cameron Champ, Kiradech Aphibarnrat, Aaron Wise, Danny Lee, Matchias Schwab, Christiaan Bezuidenhout, Danny Willett, Stewart Cink, Rickie Fowler.

 

 

Faworytem zestawienia Power Rankings jest Billy Horschel.

 

 

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek: 

DP World Tour: Cazoo Open hosted by Gareth Bale – runda 1 i 2 (LIVE) 18:00 – 20:00

PGA TOUR: Wyndham Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 20:00 – 00:00

Sobota i niedziela: 

Cazoo Open hosted by Gareth Bale – runda 3 i 4 (LIVE) 12:30 – 16:30

 Wyndham Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

W tym tygodniu podczas transmisji dostępny będzie jedynie komentarz angielski.

 

Zapraszamy! 

 

Napisali: Kasia Nieciak i Wojtek Ochocki

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni