Rose Zhang. Augusta National Women’s Amateur. Augusta National Golf Club in Augusta, Georgia, USA, 01 April 2023. EPA/JOHN G. MABANGLO Dostawca: PAP/EPA.

KPMG Women’s PGA Championship

Po długiej przerwie nadszedł czas na drugi turniej wielkoszlemowy kobiet. Po raz pierwszy KPMG Women’s PGA Championship rozegrany zostanie na Lower Course Baltusrol Golf Club. W stawce znajdą się zarówno supergwiazdy golfa kobiecego, jak i dobrze zapowiadające się debiutantki.

 

LEADERBOARD

 

KPMG Women’s PGA Championship wraca do Baltusrol

Chociaż Baltusrol ma bogatą historię w kobiecym golfie, minęło dużo czasu, odkąd LPGA zawitało na greenach jednego z najlepszych pól golfowych w Ameryce. Ostatni raz LPGA Tour grał w Baltusrol w 1985 roku. Kathy Guadagnino odniosła tam swoje pierwsze zwycięstwo LPGA w US Women’s Open na Upper Course.

KPMG Women’s PGA Championship ma to zmienić dzięki pierwszej wizycie w klubie, na niedawno odnowionym Lower Course. „Dolne Pole” zostało odrestaurowane przez Gila Hanse’a w 2021 roku, aby bardziej odpowiadało wizji pierwotnego projektanta, A.W. Tillinghasta. Dodano kilka bunkrów fairway’owych. Bunkry w okolicy greenów zostały przesunięte, tak aby konieczne były bardziej wymagające uderzenia. Poza tym greeny zostały powiększone, aby umożliwić więcej różnych lokalizacji dołków.

Rose

W tym tygodniu Rose Zhang zadebiutuje jako pełnoprawna członkini LPGA Tour! Jest jedną z 28 zawodniczek, które po raz pierwszy wystąpią w KPMG Women’s PGA Championship. Nieco ponad dwa tygodnie temu 20-latka przeszła do historii. Została pierwszą zawodniczką, która wygrała w swoim profesjonalnym debiucie od czasu Beverly Hanson w 1951 roku.

Rose wygrała dramatyczną dogrywkę Mizuho Americas Open – rozgrywanego zresztą po raz pierwszy w historii. Zhang, jest także jedyną zawodniczką, która zdobyła tytuły mistrzowskie NCAA jeden po drugim, w 2022 i 2023 roku. Zaczęła bez fajerwerków w Liberty National Golf Club, notując w rundzie otwierającej skromne -2.

12-krotna triumfatorka turniejów amatorskich w barwach Stanford University rozkwitła w trzeciej rundzie, notując -6, 66, bez nawet jednego bogeya. Dało jej to dwa uderzenia przewagi przed niedzielnym finałem. Sprawy nie przebiegały jednak po jej myśli. Bogey na ostatnim dołku rundy zasadniczej teleportował ją do dogrywki z triumfatorką wielkoszlemową Jennifer Kupcho. Na szczęście mistrzyni 2023 Augusta National Women’s Amateur była niewzruszona, trafiła birdie na drugim dołku play-off i zdobyła swoje pierwsze trofeum LPGA. Ten tydzień będzie kolejnym kamieniem milowym dla Zhang – to jej pierwszy Major w roli profesjonalistki!

Nowe twarze

Po zakwalifikowaniu się do imprezy poprzez 2022 LPGA Professionals National Championship i 2023 PGA Women’s Stroke Play Championship, osiem profesjonalistek LPGA i PGA of America również dołączy do tłumu nowych twarzy, które zameldują się w Baltusrol. Chociaż mogą być nieznane fanom, większość z nich nie jest obca na arenie wielkoszlemowej.

Sandra Changkija, reprezentująca Omni Orlando Resort at Championsgate, jest prawdziwą weteranką KPMG Women’s PGA Championship. 34-latka ma na swoim koncie trzy tytuły mistrzowskie PGA Women’s Stroke Play Championship (2021-2023) i po raz siódmy wystąpi w KPMG Women’s PGA Championship.

Joanna Coe z Merion Golf Club i Stephanie Connelly Eiswerth z San Jose Country Club wystąpią po raz piąty w Majorze. Amy Ruengmateekhun z Ursuline Academy of Dallas jest jedyną członkinią elitarnej ósemki, która po raz pierwszy wystąpi w tym wydarzeniu.

Powrót po kontuzji

Pomimo nawału nowych twarzy nie zabraknie oczywiście aktualnych gwiazd kobiecego golfa. Szczególnie dwie z nich wzbudzać będą ogromne zainteresowanie: Nelly Korda i In Gee Chun.

Obie były nieobecne od maja z powodu kontuzji. W tym tygodniu wracają do zawodów LPGA Tour. Korda, mistrzyni KPMG Women’s PGA 2021, nie rywalizowała od czasu Cognizant Founder’s Cup. Aktualnie druga golfistka rankingu światowego miała piorunujący początek sezonu 2023, zdobywając siedem miejsc w pierwszej dziesiątce w ośmiu startach! Jej najlepszym wynikiem było wicemistrzostwo w Mistrzostwach Świata Kobiet HSBC. Była też bliska zwycięstwa wielkoszlemowego, zajmując trzecie miejsce w The Chevron Championship.

Broniąca tytułu Chun, która nie grała od czasu Hanwha LIFEPLUS International Crown, wróciła na Tour w zeszłym tygodniu, gdzie nie przeszła cuta w Meijer LPGA Classic for Simply Give. Chociaż rok 2023 nie był dla Koreanki szczególnie udany, z pewnością da z siebie wszystko w obronie tytułu. Jest zawodniczką, która wie, jak wygrywać Majory. Trzy z jej czterech zwycięstw w lidze to właśnie tytuły wielkoszlemowe, a jej najlepszym dotychczasowym wynikiem w tym sezonie było miejsce T18 w The Chevron Championship.

TOP 20

Chun i Korda dołączą do 17 innych zawodniczek z pierwszej dwudziestki Rolex Women’s World Golf Rankings. Jedyną zawodniczką z  pierwszej dwudziestki, której zabraknie w stawce, jest gwiazda JLPGA, Miyu Yamashita, plasująca się na miejscu 17. Grupę tę wyróżnia  Jin Young Ko.

W ciągu całej swojej kariery 27-latka spędziła 158 tygodni jako światowy numer 1, bijąc rekord ustanowiony przez Lorenę Ochoę w latach 2007-2010. Obecnie numer 3, Lydia Ko, zajmuje drugie miejsce w ciągu tygodni na miejscu pierwszym, z niesamowitym rezultatem 125.

Jin Young, ze zwycięstwami w Mistrzostwach Świata Kobiet HSBC i Cognizant Founders Cup, oraz Lilia Vu nr 4 są jedynymi zawodniczkami, które dodały więcej niż jedno zwycięstwo do swoich kolekcji w tym sezonie. „Siódemka” Hyo Joo Kim, który przez dwa kolejne tygodnie zajmowała miejsca w turniejowych pierwszych dziesiątkach i Irlandka Leona Maguire z numerem 12, zwyciężczyni zeszłotygodniowego Meijer LPGA Classic, także powinny przyciągać uwagę.

LPGA i DP World Tour

W tym tygodniu oprócz wielkoszlemowego KPMG Women’s PGA Championship, będziemy też na DP World Tour, gdzie w BMW International Open zagrają Adrian Meronk i Mateusz Gradecki.

 

Rozkład jazdy

Czwartek i piątek:

DP World Tour: BMW International Open – runda 1 i 2 (LIVE) 12:30 – 18:00

Komentują: Jacek Person i Kasia Nieciak

LPGA Tour: KPMG Women’s PGA Championship – runda 1 i 2(LIVE) 18:00 – 21:00

Komentują: Mateusz Kniaginin i Kasia Nieciak

Sobota i niedziela: 

DP World Tour: BMW International Open – runda 3 i 4 (LIVE) 13:30 – 18:00

Komentują: Mateusz Kniaginin i Kasia Nieciak

LPGA Tour: KPMG Women’s PGA Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentują: Mateusz Kniaginin i Kasia Nieciak

 

Zapraszamy

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni