Fot: Shots on the Fairway/PGA Polska

PGA Polska sygnatariuszem R&A Women in Golf Charter

PGA Polska przyjęło Kartę Golfa Kobiet, będącej narzędziem do zwiększenia liczby kobiet grających w golfa, pracujących jako trenerki oraz funkcjonujących w branży golfowej.

R&A Kartę Golfa Kobiet opracowało i wprowadziło w maju 2018 roku, od tamtej pory uzyskano ponad 250 sygnatariuszy z całego świata, a liczba ta stale rośnie. Kartę przyjęły między innymi federacje narodowe, kluby golfowe czy też profesjonalne organizacje, w tym Polski Związek GolfaPolskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet.

PGA Polska jako sygnatariusz Karty zaczęło monitorować liczbę kobiet w Stowarzyszeniu i strukturach zarządczych oraz zobowiązało się do zwiększenia tych liczb w najbliższych latach. Aktualnie liczba kobiet w Stowarzyszeniu stanowi jedynie 7% wszystkich członków. Stowarzyszenie aktywnie stara się zwiększyć ten odsetek, poprzez promowanie sukcesów kobiet w golfie, aktywne poszukiwanie i prowadzenie działań promujących zawód trenerki jako ścieżkę kariery dla kobiet oraz utrzymanie, istniejących już, zmodyfikowanych wymagań dotyczących poziomu gry dla Pań, ubiegających się o tytuł  PGA Polska Golf Professional.

Celem PGA Polska jest umożliwienie większej liczbie kobiet startu, pozostania i odniesienia sukcesu w golfie, oraz dzielenie się dobrymi praktykami w tym zakresie wśród członków. Stowarzyszenie aktywnie wspiera i promuje programy prowadzone przez CPG – Confederation of Professional Golf oraz inne czołowe organizacje, które zachęcają do większego udziału kobiet w golfie, wprowadzając w Polsce np. pilotażowy program szkolenia kobiet love.golf. Program ten planowany był na rok 2020, jednak przeniesiony został na przyszłość, ze względu na ograniczenia związane z pandemią.

PGA Polska szuka, wspiera, promuje i realizuje wiodące inicjatywy i programy, prowadzące do aktywności kobiet w branży golfowej. W tym celu w 2020 roku podjęło współpracę między PGA Polska oraz Polskim Stowarzyszeniem Golfa Kobiet. Stowarzyszenie zapewnia również możliwości gry i rywalizacji członkiniom oraz amatorkom w turniejach zawodowych. Aby zapewnić uczciwe współzawodnictwo, kobiety rozgrywają turnieje na polach o 10-14% krótszych w stosunku do długości pól dla mężczyzn.

Wszystkie powyższe działania skupione są na zachęceniu kobiet do wstąpienia, uczestniczenia oraz pozostania w świecie golfa amatorskiego oraz zawodowego. Ta praktyka ma zapewnić ogólnoświatowy wzrost liczby golfistów, ponieważ według badań, to właśnie kobiety są odpowiedzialne za planowanie czasu wolnego całych rodzin.

 

Deklaracja PGA Polska – Karta Golfa Kobiet znajduje się TUTAJ
Więcej informacji na temat Women in Golf Charter znajduje się TUTAJ

Źródło i zdjęcie: PGA Polska

Opracowała: Kasia Nieciak

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni