WGC-FEDEX ST. JUDE INVITATIONAL/HERO OPEN

Zapraszamy na WGC-FedEx St. Jude Invitational i Hero Open

Przed nami kolejna dawka golfowych emocji, czyli turnieje WGC – FedEx St. Jude Invitational i Hero Open.

Golfowa karuzela rozkręciła się na dobre. Po dłuższej przerwie spowodowanej epidemią covid-19 najlepsi golfiści świata walczą o zwycięstwo, pieniądze i sławę, zarówno w PGA Tour jak i European Tour. Zgodnie z przebudowanym kalendarzem PGA Tour golfiści zawitają do Memphis, gdzie w czwartek rozpocznie się turniej World Golf Championships-FedEx St. Jude Invitational.

Jest to jeden z czterech turniejów rangi mistrzostw świata, obok HSBC Champions, Mexico Championship i DELL Technologies Match Play. Idea turniejów WGC powstała podczas rozgrywanego w 1996 roku turnieju Presidents Cup. Dzięki wspólnemu porozumieniu pomiędzy European Tour, Japan Golf Tour Organization, PGA Tour, PGA Tour of Australia i Sunshine Tour, udało się wypracować zasady kwalifikacji do turnieju, a jednocześnie zachować integralność każdej z tych federacji golfowych. Warto podkreślić, że jedynym zawodnikiem w historii, który wygrał wszystkie cztery turnieje WGC jest Dustin Johnson!

Pierwszy turniej odbył się w 1999 roku na legendarnym polu Firestone Country Club w Akron, w stanie Ohio. Jego zwycięzcą był nie kto inny, jak Tiger Woods, który w kolejnych latach dorzucił jeszcze siedem tytułów i z wynikiem ośmiu zwycięstw jest absolutnym rekordzistą tego turnieju. Niestety nie zobaczymy go w tegorocznej edycji. 

 

 

Okazały puchar wygrywali też tacy mistrzowie jak: Darren Clark, Vijay Singh, Adam Scott, Rory Mcllroy czy Dustin Johnson.  W tym roku tytułu będzie bronić będzie szukający formy Brooks Koepka.

 

 

Od początku istnienia turnieju zawodnicy spotykali się zawsze na polu Firestone, z jednym wyjątkiem w 2002 roku, kiedy to gościł ich Sahale Country Club w Sammamish, w stanie Washington. Jednak nic nie trwa wiecznie i od 2019 roku wprowadzono pewne zmiany. Zaczęto od sponsora tytularnego którym przez pierwsze lata był NEC, a później firma Bridgestone. Nowym sponsorem tytularnym został FedEx, a rywalizację sportową przeniesiono do Memphis w stanie Tennessee

Rywalizacja toczy się na polu TPC Southwind, które zaprojektował Ron Prichard, a pomagali mu w tym  dwaj świetni golfiści Hubert Green i Fuzzy Zoeller. Otwarte w 1988 roku pole ma 6 624 metry długości i rozgrywane jest jako par 70. W przeszłości gościło zawodników podczas turniejów FedEx St. Jude Classic.

Zgodnie z zasadami do turnieju zaproszenia otrzymują zawodnicy uczestniczący w ostatniej edycji Presidents Cup, 50 najlepszych golfistów z rankingu WGR według stanu na dzień poprzedzający zawieszenie PGA Tour w marcu 2020 roku, 50 najlepszych golfistów WGR na dzień 20 lipca 2020 roku, a także zwycięzcy turniejów i zdobywcy ponad 115 punktów w rankingu OWGR.

W turnieju zagra łącznie 78 graczy, którzy będą toczyli rywalizację o zwycięstwo, tym razem z ograniczonym udziałem publiczności, którą stanowić będzie pięćdziesięciu gości sponsorów turnieju. 

Do podziału dla zawodników jest 10,5 miliona dolarów i aż 550 punktów w rankingu FedEx Cup. Zwycięzca odbierze czek na 1,75 miliona i przepiękny puchar nazywany The Gary Player Cup.

 

 

***

European Tour rozgrywa obecnie tak zwany UK Swing, czyli cykl turniejów na Wyspach Brytyjskich. W jego skład wchodzi 6 turniejów, które będą też miały formę UK Swing Order of Merit.

 

 

Najlepszych dziesięciu graczy będzie miało szansę wygrać dodatkowe 250 tysięcy funtów, które będą mogli przekazać na dowolne cele charytatywne. Ale to nie koniec. Dodatkowo dla najlepszej dziesiątki po pięciu pierwszych turniejach zarezerwowano miejsce w 2020 U.S. Open Championship. A więc jest o co walczyć!

Pierwszy turniej Betfred British Masters wygrał Renato Paratore. Drugi turniej – Hero Open rozgrywany będzie od czwartku w Forest of Arden Marriot Hotel & Country Club w Birmingham.

 

 

Historia turnieju sięga roku 1988, kiedy to po raz pierwszy rozegrano English Open na polu Royal Birkdale w Southport. Pierwszym zwycięzcą został Howard Clark z wynikiem 279 uderzeń. Przez kolejne lata turniej rozgrywano na polach The Belfry, Forest of Arden i Hanbury of Manor. Jego zwycięzcami byli tak sławni gracze jak Ian Woosnam, Colin Montgomerie, Lee Westwood, Mark James czy Darren Clarke. Ten ostatni wygrał turniej trzykrotnie, a zarazem jest jego ostatnim oficjalnym zwycięzcą, z 2002 roku.

 

 

Na skutek ekspansji turniejów European Tour poza Wielką Brytanię, English Open wypadło z kalendarza i nigdy do niego nie powróciło. W związku z pandemią covid-19 i decyzją ligi o organizacji UK Swing, turniej ponownie zagościł w kalendarzu European Tour.

 

 

Pole Forest of Arden zostało zbudowane w 1970 roku przez architekta Donalda Steela. Rozgrywane jest jako par 72, a jego całkowita długośc to 6 595 metrów naturalnego terenu, otoczonego majestatycznymi dębami i przeszkodami wodnymi.

 

 

W turnieju swój udział potwierdzili między innymi:  Thorbjorn Olesen, Justin Harding, Eddie Pepperell, Joost Luiten, Thomas Bjorn,  Roos Fisher, czy grający w swoim 707 turnieju European Tour – Miguel Angel Jimenez.

 

 

Zagra oczywiście również Adrian Meronk! 

 

 

WGC-FedEx St. Jude Invitational i Hero Open w Golf Channel Polska:

 

Czwartek 30.07.2020

HERO OPEN  R1         19.00-21.00 – RELIVE

WGC – FedEx St. Jude Invitational  R1         21.00-01.00 – LIVE

 

Piątek 

HERO OPEN  R2         19.00-21.00 – RELIVE

WGC – FedEx St. Jude Invitational R2         21.00-01.00 – LIVE

 

Sobota 

Hero OPEN  R3      14.00-18.00 – LIVE

WGC – FedEx St. Jude Invitational R3         20.00-00.00 – LIVE

 

Niedziela 

Hero OPEN  R4      13.30-17.30 – LIVE

WGC – FedEx St. Jude Invitational R4 21.00-01.00 – LIVE

 

Komentuje: Jacek Person

 

Napisał: Wojtek Ochocki

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni