Zapraszamy na WGC – FedEx St. Jude Invitational i Hero Open

Przed nami turnieje WGC – FedEx St. Jude Invitational i Hero Open. 

 

Czwartek:

WGC-FedEx St. Jude Invitational – runda 1 (LIVE) 19:00 – 23:00

Piątek:

WGC-FedEx St. Jude Invitational – runda 2 (LIVE) 19:00 – 23:00

Sobota:

Hero Open – runda 3 (LIVE) 14:30 – 18:30

WGC-FedEx St. Jude Invitational – runda 3 (LIVE) 20:00 – 00:00

Niedziela:

Hero Open – finał (LIVE) 14:30 – 18:30

WGC-FedEx St. Jude Invitational – finał (LIVE) 20:00 – 00:00

 

World Golf Championships-FedEx St. Jude Invitational to ostatni turniej rangi mistrzostw świata, obok HSBC Champions, który w tym sezonie nie odbył się z powodu pandemii,  Workday Championship at The Concession, w którym zwyciężył Collin Morikawa i DELL Technologies Match Play, gdzie triumfował Billy Horschel.

Idea turniejów WGC powstała podczas rozgrywanego w 1996 roku Presidents Cup. Dzięki wspólnemu porozumieniu pomiędzy European Tour, Japan Golf Tour Organization, PGA Tour, PGA Tour of Australia i Sunshine Tour, udało się wypracować zasady kwalifikacji, a jednocześnie zachować integralność każdej z tych federacji golfowych. Jedynym zawodnikiem w historii, który wygrał wszystkie cztery turnieje WGC jest Dustin Johnson.

Pierwszy turniej odbył się w 1999 roku na legendarnym polu Firestone Country Club, w Akron, w stanie Ohio. Jego zwycięzcą był nie kto inny, jak Tiger Woods, który w kolejnych latach dorzucił jeszcze siedem tytułów i z wynikiem ośmiu zwycięstw jest absolutnym rekordzistą tego turnieju.

 

Okazały puchar wygrywali też tacy mistrzowie jak: Darren Clarke, Vijay Singh, Adam Scott, Rory Mcllroy czy Dustin Johnson. W tym roku tytułu będzie bronić będzie Justin Thomas

 

W 2019 roku zwyciężał Brooks Koepka.

Od początku istnienia turnieju zawodnicy spotykali się zawsze na polu Firestone, z jednym wyjątkiem w 2002 roku, kiedy to gościł ich Sahale Country Club w Sammamish, w stanie Washington. Jednak nic nie trwa wiecznie i od 2019 roku wprowadzono pewne zmiany. Zaczęto od sponsora tytularnego którym przez pierwsze lata był NEC, a później firma Bridgestone. Nowym sponsorem tytularnym został FedEx, a rywalizację sportową przeniesiono do Memphis w stanie Tennessee

Rywalizacja toczy się na polu TPC Southwind, które zaprojektował Ron Prichard, a pomagali mu w tym  dwaj świetni golfiści Hubert Green i Fuzzy Zoeller. Otwarte w 1988 roku pole ma 6 624 metry długości i rozgrywane jest jako par 70. W przeszłości gościło zawodników podczas turniejów FedEx St. Jude Classic.

Do podziału dla zawodników jest 10,5 miliona dolarów i aż 550 punktów w rankingu FedEx Cup. Zwycięzca odbierze czek na 1,75 miliona i przepiękny puchar nazywany The Gary Player Cup.

W turnieju zobaczymy łącznie 66 graczy, w tym 48 z TOP 50  Official World Golf Ranking.  Zagrają m.in.: lider wyścigu po FedExCup, mistrz The Open Collin Morikawa, który spróbuje wywalczyć drugi tytuł WGC, po zwycięstwie w tegorocznym WGC-Workday Championship, mistrz olimpijski Xander Schauffele, Jordan Spieth, Louis Oosthuizen, Dustin Johnson, Viktor Hovland, Rory McIlroy, Shane Lowry, Phil Mickelson, Sergio Garcia.

 

Podsumowanie poprzedniej edycji turnieju: TUTAJ

***

Historia turnieju Hero Open sięga roku 1988, kiedy to po raz pierwszy rozegrano turniej English Open na polu Royal Birkdale w Southport. Pierwszym zwycięzcą został Howard Clark z wynikiem 279 uderzeń.

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1422866608586899458?s=20

Przez kolejne lata turniej rozgrywano na polach The Belfry, Forest of Arden i Hanbury of Manor. Jego zwycięzcami byli tak sławni gracze jak Ian Woosnam, Colin Montgomerie, Lee Westwood, Mark James czy Darren Clarke. Ten ostatni wygrał turniej trzykrotnie, ostatnio w 2002 roku.

 

 

Na skutek ekspansji turniejów European Tour poza Wielką Brytanię, English Open wypadło z kalendarza. W związku z pandemią covid-19 i decyzją ligi o organizacji UK Swing, turniej pod nową nazwą ponownie zagościł w ubiegłorocznym kalendarzu European Tour, na polu Forest of Arden. 

 

Ubiegłoroczna arena turnieju – pole Forest of Arden, zbudowane w 1970 roku przez architekta Donalda Steela i wpisujące się w  naturalną przyrodę i majestatyczne dęby, było zupełnie innym światem, w porównaniu do tegorocznej, szkockiej lokalizacji.

 

 

Fairmont St. Andrews szczyci się dwoma światowej klasy polami golfowymi: Torrance i The Kittocks i oferuje wspaniałe widoki na słynny „the home of golf” i zatokę St Andrews.

 

Pole Torrance Course po raz drugi będzie gospodarzem zawodów cyklu European Tour, ale wcześniej było areną takich wydarzeń jak Scottish Youth National Championship czy Scottish Senior Open. Zaprojektował je były kapitan drużyny europejskiej Ryder Cup – Sam Torrance.

 

Wstępnie za projektem stał Gene Sarazan, jednak po jego odejściu to właśnie Sam Torrance kontynuował prace i otworzył pole wraz z hotelem w 2001 roku. Przed uczestnikami typowy dla Szkocji styl links, smagania z wiatrem zieleń, klify wpadające w morze, wymagające pole oraz widok na kolebkę golfa – St.Andrews.

Ponieważ ubiegłoroczny triumfator Anglik Sam Horsfield nie wystąpi w Szkocji, w pewnym sensie rolę obrońcy tytułu przejmuje  Hiszpan Adrian Otaegui, który jako ostatni zwyciężał na tym polu, podczas 2020 AXA Scottish Championship.

 

 

Oprócz Adriana zagrają szkoccy zwycięzcy na European TourStephen Gallacher, Richie Ramsay, Marc Warren i Scott Jamieson, Szkoci wciąż bez wygranej na European Tour – David Drysdale, Grant Forrest, Callum Hill, David Law, Liam Johnston, Connor Syme. Oprócz gospodarzy zagrają również m.in.: Ross Fisher, Matthew Jordan, Marcus Armitage, Andy Sullivan i wielu innych.

W Turnieju Hero Open nie wystąpi Adrian Meronk, który właśnie wrócił do Polski z igrzysk olimpijskich w Tokio. 

 

 

WGC – FedEx St. Jude Invitational i Hero Open w Golf Channel Polska

 

Czwartek:

WGC-FedEx St. Jude Invitational – runda 1 (LIVE) 19:00 – 23:00

Piątek:

WGC-FedEx St. Jude Invitational – runda 2 (LIVE) 19:00 – 23:00

Sobota:

Hero Open – runda 3 (LIVE) 14:30 – 18:30

WGC-FedEx St. Jude Invitational – runda 3 (LIVE) 20:00 – 00:00

Niedziela:

Hero Open – finał (LIVE) 14:30 – 18:30

WGC-FedEx St. Jude Invitational – finał (LIVE) 20:00 – 00:00

 

WGC-FedEx St. Jude Championship komentują: Krzysztof Rawa i Kasia Nieciak.

 Hero Open komentuje Jacek Person.

 

 

Napisali: Wojtek Ochocki i Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni