Zapraszamy do Wentworth i Las Vegas

W tym tygodniu będziemy w legendarnym Wentworth, w dostojnym, angielskim hrabstwie Surrey, na trzecim tegorocznym turnieju Rolex Series. Zaglądniemy też do światowej stolicy hazardu –  Las Vegas. Przed nami BMW PGA Championship i Shriners Hospitals for Childrens Open. 

 

BMW PGA Championship

Historia turnieju BMW PGA Championship sięga roku 1955, kiedy to golfiści po raz pierwszy rywalizowali o zwycięstwo w PGA Close Championship, na polach Pannal Golf Club i Starbeck Golf Club. Pierwszym zwycięzcą był Ken Bousfield, który pokonał dwoma uderzeniami Maxa Faulknera.

Przez kolejne lata turniej zmieniał swoją nazwę i sponsora tytularnego, którym od 2007 roku jego firma BMW. Stał się również częścią kalendarza European Tour oraz jednym z najbardziej prestiżowych i lukratywnych turniejów w całym kalendarzu najlepszej europejskiej ligi golfa.

Od 1988 roku zawodnicy walczą o zwycięstwo w Wentworth Club w Surrey, które usytuowane jest na przedmieściach Londynu. Klub golfowy Wenthworth został założony w 1922 roku i nierozerwalnie wiąże się z osobą W.G. Tarranta. Zatrudnił on Harry Colta do budowy pola golfowego, a ten najpierw zbudował East Course w 1924 roku, a następnie słynny West Course. Do tego trzeba dodać kolejne 18-dołkowe pole wybudowane przez Johna Jacobsa oraz 9 – dołkowe pole par-3. I tak wygląda w tej chwili kompleks golfowy w Virginia Water, otoczony pięknymi prywatnymi domami, uznawanymi za jedne z najdroższych w tej okolicy.

Golfiści podczas BMW PGA Championship będą rywalizowali na West Course, które ma długość 6 660 metrów i rozgrywane jest jako par 72. Rekord pola należy do skandynawskiego tercetu: Robert Karlsson, Tomas Bjorn i Alex Noren, którzy zgodnie ustrzelili tam 62 uderzenia.

 

 

East Course w 1926 roku było areną meczu, który uznawany jest za prekursora dzisiejszego formatu Ryder Cup. Z kolei właściwy mecz o Ryder Cup w 1953 roku odbył się na polu West, gdzie zespół Wielkiej Brytanii musiał uznać wyższość golfistów reprezentujących Stany Zjednoczone i przegrał w stosunku 5½ – 6½. Przez wiele lat Wentworth był też areną World Match Play Championship, w którym to triumfowały między innymi takie golfowe tuzy jak Jack Nicklaus i Gary Player, a także Canada Cup, British Masters, czy Women’s British Open.

 

 

Turniej BMW PGA Championship czterokrotnie wygrywał Sir Nick Faldo, a trzykrotnie Peter Alliss, Bernhard Langer i jako jedyny w historii trzy razy z rzędu – Colin Montgomerie. Swoje triumfy w tym turnieju święcili również Seve Ballesteros, Ian Woosnam, Jose Maria Olazabal, Rory Mcllrory czy Miguel Angel Jimenez.

 

 

Spektakularne momenty w historii turnieju to na pewno radość Andrew Beefa Johnsona po trafieniu hole-in-one w 2015 roku, klasyczny as w wykonaniu Miguela Angela Jimeneza w 2008 i 2015 roku, playoff pomiędzy Lukiem Donaldem i Lee Wstwoodem w 2011 roku, czy radość Colina Montgomerie po wygraniu tam trzeciego z rzędu turnieju.

 

 

Tytułu broni Danny Willet, a towarzyszyć mu będzie cała plejada golfowych tuzów w osobach chociażby Tommy Fleetwooda, Justina Rose’a, Tylera Hattona czy Patricka Reeda. Do podziału jest 7 milionów dolarów i punkty rankingowe. W tej chwili liderem Race to Dubai jest Patrick Reed, który z pewnością będzie miał ochotę na powiększenie swojej przewagi.

 

 

 

Shriners Hospitals for Childrens Open

PGA Tour przenosi się do słonecznego stanu Nevada, gdzie odbędą się dwa turnieje amerykańskiej ligi golfa, a ich gospodarzem będzie światowa stolica hazardu – Las Vegas.

Shriners Hospitals for Childrens Open jest rozgrywany od 1983 roku i jego pierwszym zwycięzcą był Fuzzy Zoller. W przeszłości turniej rozgrywany był w formacie 5 – rundowej, a do formatu 72 dołków powrócono w 2004 roku. Począwszy od 2007 roku Shriners Hospitals for Childrens zajmuje się organizacją turnieju.

 

 

W przeszłości golfiści rywalizowali na różnych polach w Las Vegas. Wiele z nich w tej chwili już nie istnieje, jednak warto wspomnieć o takich jak Sunrise Golf Club, TPC Canyons czy Las Vegas Country Club. Od 1992 roku rywalizacja toczy się na polu TPC Summerline, które zaprojektował Bobby Weed z pomocą pierwszego zwycięzcy turnieju – Fuzzy Zoellera.

Pole ma długość 6 633 metry i jest rozgrywane jako par 71. Rekord  w formacie czterech rund ustanowili Ryan Moore w 2012 oraz Webb Simpson w 2013 i było to 260 uderzeń. Z kolei najlepszą rundą na TPC Summerline mogą pochwalić się odpowiednio J.J. Henry i Rod Pampling, który zagrali magiczne 60 uderzeń. W całej historii turnieju najlepszą rundę zagrał na polu Sunrise Colf Club w 1991 roku Chip Beck i było to galaktyczne 59 uderzeń.

 

 

Z ważnych momentów w historii turnieju należy wymienić pierwszy triumf Tigera Woodsa na PGA Tour w 1996 roku, kiedy to w playoff pokonał Davisa Love III. Z kolei podczas edycji 2010 w czasie dogrywki w formacie nagłej śmierci na czwartym dołku, Jonathan Byrd zrobił hole-in-one i wygrał cały turniej.

 

 

W zeszłym roku triumfował Kevin Na, który na drugim dołku dogrywki zostawił w pokonanym polu Patricka Cantlaya. Do historii PGA Tour przeszła jego skuteczność na greenach i rekordowa długość puttów, które trafił w całym turnieju.

 

 

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy świeżo upieczonego zwycięzcę U.S. Open Brysona DeChambeau, powracającego po raz pierwszy po przenosinach do Kalifornii Francesco Molinariego i grającego na specjalnym zaproszeniu od sponsorów, sensację ostatnich tygodni – Willa Zalatorisa.

 

 

BMW PGA Championship i Shriners Hospitals for Children Open

w Golf Channel Polska:

 

Czwartek, 8 października:

20:00 – 00:00
European Tour: BMW PGA Championship – runda 1 (RE-LIVE)
Komentuje: Jacek Person

 

Piątek

18:00 – 20:00
PGA TOUR: Shriners Hospitals for Children Open – runda 1 (RE-LIVE)
20:00 – 00:00
European Tour: BMW PGA Championship – runda 2 (RE-LIVE)
Komentuje: Jacek Person

Sobota

13:30 – 17:30
European Tour: BMW PGA Championship – runda 3 (LIVE)
Komentuje: Jacek Person

20:00 – 23:00
PGA TOUR: Shriners Hospitals for Children Open – runda 2 (RE-LIVE)
Komentuje: Jacek Person

Niedziela

13:30 – 17:30
European Tour: BMW PGA Championship – finał (LIVE)
Komentuje: Jacek Person

20:00 – 23:00
PGA TOUR: Shriners Hospitals for Children Open – runda 3 (RE-LIVE)
Komentuje: Jacek Person

Poniedziałek

19:00 – 22:00
PGA TOUR: Shriners Hospitals for Children Open – finał (RE-LIVE)
Komentuje: Jacek Person

Zapraszamy!

 

Napisał: Wojtek Ochocki

Zredagowała: Kasia Nieciak

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni