Rory McIlroy. HSBC World Golf Championships. Sheshan International Golf Club. Shanghai, China. 2019. EPA/WU HONG. Dostawca: PAP/EPA.

Rors broni tytułu w Wells Fargo Championship

W tym tygodniu PGA TOUR wraca z gościnnego Meksyku do Stanów Zjednoczonych, na turniej Wells Fargo Championship, rozgrywany niedaleko Waszyngtonu, na polu TPC Potomac at Avenel Farm. Obrońcą tytułu będzie Rory McIlroy, który ma szansę zwyciężyć w tym turnieju już po raz czwarty, jednak po raz pierwszy na tym polu. 

 

 

TPC Potomac w Avenel Farm, par 70, liczące 7160 jardów to nietypowa arena tego turnieju. W tym roku tradycyjna lokalizacja –  Quail Hollow Club, została zmieniona, ponieważ klub z Północnej Karoliny będzie gospodarzem Presidents Cup we wrześniu. TPC Potomac ostatnio gościł wydarzenie PGA TOUR w 2018 roku, podczas Quicken Loans National. W sumie jest już 21-krotnym gospodarzem turniejów PGA TOUR, głównie Kemper Open. Trasa wije się przez liczne zatoczki i strumienie – w tym dolinę Rock Run Stream – głównego dopływu rzeki Potomac, oraz tereny leśne. Pole przeszło  gruntowny remont w 2015 roku, przed powrotem PGA TOUR dwa lata później, podczas Quicken Loans National.

Oprócz edycji z 2017 roku i tegorocznej turniej rozgrywany był zawsze w słynnym Quail Hollow Club, umiejscowionym w sąsiedztwie największego miasta Karoliny Północnej – Charlotte. To legendarne pole zaprojektował George Cobb. Od 1969 do 1979 roku rozgrywany był tam turniej PGA TOUR – Kemper Open. PGA TOUR powrócił tam w 2003 roku, z turniejem Wachovia Championship, od 2011 roku znanym pod nazwą Wells Fargo Championship. W 2017 roku pole gościło wielkoszlemowy PGA Championship. Począwszy od 2003 roku w Quail Hollow Club zwyciężali między innymi: Vijay Singh, Jim Furyk, Tiger Woods, Anthony Kim, Rickie Fowler i jako jedyny, który wygrywał tam więcej niż raz – Rory McIlroy!

W 2018 roku triumfował Jason Day, dla którego wygrana w Charlotte była drugim zwycięstwem roku. Jason nie przestraszył się słynnego ciągu trzech piekielnie trudnych dołków 16,17 i 18, zwanych nie bez przyczyny „Zieloną Milą” , grając tam dwa birdie, na dołkach 16 i 17 i zwyciężył z dwoma uderzeniami przewagi nad Nickiem Watneyem i Aaronem Wisem. Day przystąpił do rundy finałowej z dwoma uderzeniami przewagi, rejestrując przez pierwsze piętnaście dołków par pola.

Ze względu na pandemię turniej nie odbył się w 2020 roku, więc można powiedzieć, że w 2021 roku obrońcą tytułu był Max Homa, który triumfował w Quail Hollow w 2019 rokuByła to wtedy jego pierwsza wygrana na PGA TOUR, do której w 2021 roku dodał dwa kolejne zwycięstwa – w lutym w Genesis Invitational, gdzie trofeum wręczał mu gospodarz turnieju Tiger Woods, który dzień później uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Jak na razie ostatnie zwycięstwo Max zanotował podczas wrześniowego Fortinet Championship.

Więcej o drugiej wygranej Maxa: golfchannel.pl/?news=max

 

Zdobywając swoje pierwsze trofeum PGA TOUR Max Homa rozegrał fantastyczną rundę finałową 67, triumfując z trzema uderzeniami przewagi. Jego najbliższym konkurentem był Joel Dahmen. Max rozpoczynał dzień jako jeden z trzech współliderów. Na pięć dołków do końca rundy prowadził już  czterema uderzeniami, kiedy gra została przerwana z powodu burzy. Po godzinnej przerwie powrócił i dokończył dzieła. Na trzecim miejscu uplasował się Justin Rose, a miejscem czwartym podzielili się: Rickie Fowler, Paul Casey, Jason Dufner i Sergio Garcia.

 

Podobnie jak Max, właśnie podczas Wells Fargo Championship, w 2010 roku, również Rory McIlroy w zupełnie nieprawdopodobnym stylu zdobywał tam swoje pierwsze trofeum PGA TOUR!

https://twitter.com/PGATOUR/status/1389701374644944899?s=20

Rory nie poprzestał na tym, wygrywając w Quail Hollow jeszcze dwukrotnie, w 2016 i 2021 roku. Na to zwycięstwo musiał czekać całkiem długo, od listopada 2019 roku, od turnieju WGC-HSBC Champions, rozgrywanego w Sheshan Golf Club, w Szanghaju. W Quail Hollow Rors zwyciężył z jednym uderzeniem przewagi. Drugi był Meksykanin Abraham Ancer, a miejscem trzecim podzielili się Norweg Viktor Hovland i Amerykanin Keith Mitchell.

 

golfchannel.pl/?news=rors

 

 

Top 50 ubiegłotygodniowego rankingu OWGR:

7. Rory McIlroy
20. Abraham Ancer
21. Tyrrell Hatton
24. Matt Fitzpatrick
25. Tony Finau
26. Paul Casey
31. Corey Conners
33. Patrick Reed
38. Max Homa
40. Seamus Power
41. Russell Henley
43. Cameron Young
44. Webb Simpson
46. Marc Leishman
47. Sergio Garcia
50. Matthew Wolff

 

*

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Betfred British Masters hosted by Danny Willett – runda 1 (RE-LIVE) 18:00 – 21:00

PGA TOUR: Wells Fargo Championship – runda 1 (LIVE) 21:00 – 0:00

Sobota i niedziela:

Betfred British Masters hosted by Danny Willett – runda 3 i 4 (LIVE) 14:30 – 18:30

Wells Fargo Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni