Wacław Laszkiewicz

ODSZEDŁ WACŁAW LASZKIEWICZ

Z ogromnym żalem zawiadamiamy o odejściu Wacława Laszkiewicza – zasłużonego trenera, jednego z założycieli Tokary Golf Club, wieloletniego członka zarządu PGA Polska i przewodniczącego Rady Trenerów PZG, a przede wszystkim człowieka, który dla sportu i wychowania młodzieży oddał serce.

 

Ostatnie pożegnanie Wacława Laszkiewicza odbędzie się we wtorek, 28 grudnia, na Cmentarzu Komunalnym Gdynia Witomino.

O 13.30 planowane jest nabożeństwo, a uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o 14.00.

 

Wacław Laszkiewicz zmarł w niedzielę rano, po nierównej walce z nowotworem. Miał 67 lat. Sportowi wyczynowemu poświęcił blisko pół wieku, a z polskim golfem związany był od przeszło dwudziestu lat. Zajmował się nim od około 2000 roku. Rozpoczynał swoją działalność społeczną jako jeden z założycieli Tokary Golf Club. Był też jego pierwszym prezesem, a w 2004 roku rozpoczął pracę jako trener.
Sam zaczął grać w wieku 48 lat, a po trzech latach intensywnych treningów został zawodowym golfistą i członkiem PGA Polska. Od 2006 roku prowadził treningi zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych graczy. Z wielkimi sukcesami. Przez wszystkie lata pracy w Tokary GC udało mu się wychować wielu czołowych zawodników kraju, w tym wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski, takich jak: Maksymilian Biały, Filip Kowalski, Maria Żrodowska, Jakub Dymecki, Krzysztof Sosnowski czy święcący wcześniej triumfy Michał Karczmarczyk czy Tomasz Gajewski. Prowadzona przez niego drużyna juniorów od lat plasowała się w krajowej czołówce, pod jego wodzą m.in. w latach 2015 i 2020 zdobywając tytuł klubowego mistrza Polski. 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Był trenerem koordynatorem kadry województwa pomorskiego, aktywnym członkiem PGA Polska i wykładowcą na kursach trenerskich PGA Polska. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził szkolenia dla osób niewidomych. Samodzielnie tworzył sprzęt treningowy i opracowywał schematy nauczania. Zorganizował też pierwszy w Polsce turniej dla osób niewidomych.

Od 2018 roku był członkiem sztabu szkoleniowego kadry narodowej Polskiego Związku Golfa. W tym samym roku uhonorowany złotą odznaką Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Sportu” i równocześnie medalem 25-lecia PZG, za całokształt pracy trenerskiej oraz wkład w rozwój golfa zawodowego. W 2015 roku otrzymał wyróżnienie Trenera Roku, przyznane przez Polish Golf Awards. W 2019 roku został uhonorowany nagrodą 25-lecia PGA Polska. Odznaczeń miał jednak o wiele więcej, a to za sprawą wkładu w rozwój strzelectwa sportowego.

Został uhonorowany m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi (1994), srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (1992), złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (2000), srebrną odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” (1997), brązową odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” (2001).

Urodził się 13 lutego 1954 r. w Dębskiej Kuźni, koło Opola. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W młodości uprawiał judo, podnoszenie ciężarów i strzelanie sportowe, gdzie otarł się o kadrę olimpijską. 20 lat służby poświęcił sportowi wyczynowemu w jednym z największych klubów w Wojskowym Klubie Sportowym “Flota” Gdynia. Był tam szefem szkolenia trenerów, a później jego dyrektorem (2002-2003). W latach 2005-2006 prowadził sekcję golfa przy WKS „Flota” Gdynia. 

W latach 1967-1969 był zawodnikiem Odry Opole w podnoszeniu ciężarów, w 1969-1971 reprezentantem Gwardii Opole w judo, a między 1972-1976 również zawodnikiem Gwardii Opole w strzelaniu, w którym wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów. W 1976 roku przeszedł do WKS Śląsk Wrocław, gdzie znalazł się kadrze olimpijskiej „C”. W 1980 r. trafił do „Flota” Gdynia i trenował strzelanie w barwach tego klubu do 1987 roku, będąc także członkiem zarządu sekcji strzeleckiej tego gdyńskiego klubu. W latach 1988-1996 szef szkolenia i zastępca sekretarza generalnego WKS ”Flota” Gdynia, członek zarządu Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej. Między 1996 a 2002 był szefem szkolenia i zastępcą sekretarza generalnego WKS „Flota” Gdynia, a także zastępcą komendanta Wojskowego Ośrodka Szkolenia Sportowego Marynarki Wojennej. 

Łącząc się w smutku i żałobie składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinie, najbliższym oraz przyjaciołom.

Polski Związek Golfa, PGA Polska i Golf Channel Polska

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni