Viktor Hovland. El Camaleon Golf Club, in Playa del Carmen, Quintana Roo state, Mexico, 07 November 2021. EPA/Alonso Cupul Dostawca: PAP/EPA.

Hovland wygrywa w Meksyku, Pieters w Portugalii

Ma zaledwie 24 lata i z furią zdobywa kolejne trofea – trzy zwycięstwa PGA TOUR, jedna wygrana European Tour, debiut w europejskiej drużynie Ryder Cup. Imponujące! 

Najnowszy sukces Viktora przydarzył się mimo faktu, że grał on w Meksyku naprędce skleconym driverem. Wszystko dlatego, że jego kij zepsuł przed turniejem Danny Lee, trenujący w środę obok Viktora, który chcąc wygenerować jak największą prędkość swingu, po prostu załatwił driver Hovlanda – w pierwszym swingu, który wykonał.

Viktor miał zapasową główkę, ale nie miał odpowiedniego shaftu, który jak dobrze wiemy, nie jest zwykłym shaftem, który możemy kupić na szybko w sklepie. Sytuację uratował James Hahn, który też znajdował się niedaleko i pożyczył Viktorowi swojego Pinga G-425, z prawie identycznymi parametrami, na nieco krótszym shafcie. Hovland trenując jego kijem dalej na range’u, odkrył, że gra mu się genialnie z krótszym shaftem.

Na turniej specjalista z Pinga – Kenton Oates stworzył replikę drivera dla Viktora, jednak zamontował do niego skrócony shaft. Reszta jest historią, a Viktor, mimo, że jakieś dziesięć jardów krótszy, posyłający piłki nieco niższą trajektorią, trafiał fairway za fairwayem na El Camaleon Golf Course. Mimo wszystko – deklaruje on, że nie planuje zostać na stałe przy tej długości. Rozważa jednak wykorzystanie takiego shaftu na niektórych polach.

W piątek trafił 88.9 procent greenów w 'regulacji’. Przez ostatnie trzy dni jego średnia puttów wynosiła lekko ponad 1.5. Rundy 67-65-62-67 dały mu rekordową wygraną, a Viktor został też pierwszym graczem PGA Tour, który obronił tytuł, od czasu Brooksa Koepki, który w 2018 i 2019 roku wygrywał PGA Championship.

 

Drugie miejsce zajął lokalny bohater – Carlos Ortiz, który rok temu uplasował się na ósmej pozycji. Trzeci, z uderzeniem straty do Meksykanina, był Justin Thomas.

 

 

*

W Portugalii, na polu zaprojektowanym przez Arnolda Palmera, triumfował Belg Thomas Pieters, gwiazda Ryder Cup z 2016 roku. 

Ostatnio wygrywał w sierpniu 2019 roku, kiedy po raz drugi w swojej karierze triumfował w D+D Real Czech Masters, turnieju, którym w 2015 roku otwierał listę zwycięstw na European Tour. Portugal Masters był już jego piątym trofeum w lidze. Wygrana przesunęła 29-latka o 41 pozycji w rankingu race to Dubai, z miejsca poza najlepszą pięćdziesiątką – dającą prawo do gry w wielkim finale, na pozycję 29.

Po swoim sukcesie w Portugalii powiedział: „Dwa lata to kawał czasu. W międzyczasie mam już dziecko, które mówi i biega dookoła. Nigdy nie przegapiłem zakończenia sezonu w Dubaju i nie chciałem przegapić tego i tym razem. Nie miało to dla mnie znaczenia, czy skończę pierwszy, drugi, czy trzeci. Po prostu chciałem się tam dostać, ale zwycięstwo jest niesamowitą sprawą.”

 

 

Drugim miejscem podzielili się: współlider po 54 dołkach – Francuz Matthieu Pavon, Duńczyk Lucas BJERREGAARD i grający niesamowitą rundę 64, jego rodak Nicolai HØJGAARD, triumfator pamiętnego DS Automobiles Italian Open, gdzie tylko jedno uderzenie więcej zanotowali Tommy Fleetwood i Adrian Meronk. 

 

W tym tygodniu zapraszamy na transmisje European Tour i PGA TOUR.

 

W AVIV Dubai Championship do akcji powraca Adrian Meronk, który od nowego sezonu grać będzie w nowej odsłonie European Tour – DP World Tour!

 

 

W Hewlett Packard Enterprise Houston Open tytułu bronić będzie Carlos Ortiz! 

 

 

Rozkład jazdy jest następujący: 

 

Czwartek i piątek:

AVIV Dubai Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 10:00 – 14:00

Hewlett Packard Enterprise Houston Open – runda 1 i 2 (LIVE) 19:00 – 22:00

Sobota i niedziela:

AVIV Dubai Championship – runda 3 i 4  (LIVE) 10:00 – 13:30

Hewlett Packard Enterprise Houston Open – runda 3 i 4 (LIVE) 19:00 – 22:00

 

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni