French Victor Perez celebrates with the trophy after winning Abu Dhabi HSBC Championship 2023. 22 January 2023. EPA/ALI HAIDER Dostawca: PAP/EPA.

Victor Perez triumfuje w Abu Dhabi

Mimo, że w Abu Dhabi pojawił się tylko jeden zawodnik z pierwszej dwudziestki rankingu światowego, emocje i fantastyczna gra zwycięzcy z nawiązką to zrekompensowały.

 

Czwartek i piatek:

DP World Tour: Hero Dubai Desert Classic – runda 1 i 2 (LIVE) 8:30 – 14:30

Sobota i niedziela:

Hero Dubai Desert Classic – runda 3 i 4 (LIVE) 8:00 – 14:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

To zagranie z bunkra!

Na siedemnastce Victor Perez popisał się zagraniem, które mimo, że rok dopiero się zaczyna, już wydaje się uderzeniem roku 2023. Jego przewaga zaledwie jednym uderzeniem wyglądała na bardzo kruchą, kiedy wylądował w bunkrze przed greenem, 20 metrów od flagi. On jednak z iście francuską fantazją zagrał stamtąd fantastycznego loba  za flagę, skąd piłka potoczyła się z powrotem do dołka! Dzikie świętowanie Pereza z caddiem dodało jeszcze więcej rumieńców całej surrealistycznej scenie.

„To był prawdopodobnie najwspanialszy strzał, jaki kiedykolwiek zagrałem” — powiedział później Perez.

Opatrzność czuwała nad nim również na osiemnastce Abu Dhabi HSBC Championship. Tam znowu był w bunkrze, tym razem na fairwayu, po zagraniu driverem. Teraz jednak niespecjalnie wyszło mu uderzenie z piasku i wydawało się, że trafił stamtąd do wody po lewej stronie. Odnalazł jednak piłkę, wybił ją na fairway i posłał ją na green, osiem metrów od dołka. Zakończył wszystko bogeyem, a grający razem z nim jego najbliższy rywal – Sebastian Soderberg, nie zdołał trafić birdie, który dałby mu dogrywkę.

Min Woo Lee i tak mógł zmienić wszystko

W tym momencie jeszcze tylko eagle w wykonaniu grającego w ostatniej grupie Min Woo Lee wyrównałby wynik Pereza. Jego pitch sprzed greenu najpierw otarł (!)  się o dołek, przeleciał za niego, a następnie piłka zaczęła cofać się ze wzniesienia na greenie. Zatrzymała się tuż przy dołku! Oprócz tego uderzenia Lee na pewno długo śnił będzie bogeya na szesnastym dołku, który okazał się decydujący w walce o dogrywkę w turnieju.

Ryder Cup na horyzoncie

Wybór Pereza do zeszłotygodniowego Hero Cup, turnieju pełniącego rolę przygotowującą do Ryder Cup, oznaczał, że Victor był częścią planu kapitana Luka Donalda, jeszcze przed największym zwycięstwem w jego karierze i trzecim na DP World Tour. Jest jeszcze dużo czasu. Europa i Stany Zjednoczone zmierzą się w Rzymie dopiero pod koniec  września. Na razie Perez ma bardzo dobrą pozycję na liście automatycznych kwalifikacji. Debiut w drużynie na polu Marco Simone jasno maluje się na jego horyzoncie.

„Byłem w podobnej sytuacji dwa i pół roku temu, przed Ryder Cup w Whistling Straits” – powiedział Perez. „Mam nadzieję, że jest to coś, z czego mogę czerpać trochę doświadczenia”.

30-latek trafił w niedzielę sześć birdie na pierwszych jedenastu dołkach, dokładając dwa kolejne na piętnastce i z bunkra na siedemnastce. Podczas wywiadu po rundzie, z łezką w oku, opowiadał: „To fantastyczne uczucie. Myślę, że zawsze potrzebujesz trochę szczęścia. Zawsze są decydujące strzały, które mogą się udać lub nie. ”

Adrian Meronk

Adrian Meronk przystępował do finału z pozycji siódmej, z dwoma uderzeniami straty do trójki liderów, którymi byli: Shane Lowry, Francesco Molinari i Min Woo Lee. Zaczął mocno – od dwóch birdie na dwóch pierwszych dołkach. Na dołkach: 3, 6 i 8 zanotował trzy bogeye. Trafił birdie na jedenastce i osiemnastce – co pozwoliło mu zakończyć turniej na miejscu dziesiątym w klasyfikacji. Pozycją tą podzielił się z sześcioma zawodnikami, w tym z: Rasmusem Hojgaardem, Rafą Cabrera Bello, Richardem Blandem, czy awansującym o 49 pozycji i ustanawiającym tego dnia nowy rekord pola 62 – Samim Vallimakim.

Adrian Meronk i Stuart Beck. Abu Dhabi HSBC Chamionship 2023. Fot. Michał Kasprowicz

Paddy i spółka

51-letni kapitan z Whistling Straits – Pádraig Harrington, miał nadzieję na zostanie najstarszym zwycięzcą w historii DP World Tour. Zabrakło niewiele, bo zaledwie dwóch uderzeń. W niedzielę wykręcił rundę 67. Na pierwszych pięciu dołkach drugiej dziewiątki zanotował wynik -4, kończąc ją w 32 uderzeniach. Udowodnił, że był realnym zagrożeniem dla ponad dwie dekady młodszego Pereza.

Alex Noren i Francesco Molinari podzielili się piątą pozycją, z wynikiem 14 poniżej par. Przed uderzeniem pierwszej piłki w niedzielę Shane Lowry, najwyżej sklasyfikowany gracz turnieju, był faworytem do zwycięstwa w oczach większości kibiców. Irlandczyk rozegrał swoją pierwszą dziewiątkę na par. Po dwóch birdie na dwunastce i trzynastce, nastąpiła spektakularna katastrofa. Bogeye na dołkach 14, 15 i 17 oraz „tripple” na szesnastce zepchnęły go z pozycji współlidera – z początku dnia, na miejsce 28!

Runda 65 Tyrrella Hattona obejmowała również hole-in-one na trzynastym dołku Yas Links. Luke Donald, grający wcześniej koncertowo, zakończył z wynikiem 72, zajmując 38. miejsce z wynikiem 7 poniżej.

LIVESCORING

W tym tygodniu przenosimy się do Dubaju na Hero Dubai Desert Classic – drugi z rzędu turniej Rolex Series. Oczywiście zagra tam również Adrian Meronk!

Czwartek i piatek:

DP World Tour: Hero Dubai Desert Classic – runda 1 i 2 (LIVE) 8:30 – 14:30

Sobota i niedziela:

Hero Dubai Desert Classic – runda 3 i 4 (LIVE) 8:00 – 14:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni