Valero Texas Open 2021

Valero Texas Open

PGA TOUR zostaje w tym tygodniu w gościnnym Teksasie. Po ubiegłotygodniowym WGC-Dell Technologies Match Play, od czwartku rusza Valero Texas Open. Gra toczyć się będzie na polu AT&T Oaks, będącym częścią TPC San Antonio.

 

VALERO TEXAS OPEN W GOLF CHANNEL POLSKA
Czwartek i piątek
Valero Texas Open           R1 i R2      22:00–01:00 – LIVE
Sobota
Valero Texas Open            R3       21:30–0:00 – LIVE
Niedziela
Valero Texas Open            R4       20:30–0:00 – LIVE
Komentuje: Jacek Person

 

Na zwycięzcę oprócz trofeum i czeku na pokaźną kwotę, czeka również 500 punktów FedExCup, oraz para butów kowbojskich.

Początki turnieju sięgają 1922 roku, kiedy po raz pierwszy rozegrano Texas Open. Turniej w swojej długiej historii zaglądał na różne pola, jednak zawsze rozgrywany był w okolicy San Antonio. Jest szóstym, najstarszym, zawodowym  turniejem na świecie, trzecim najstarszym na PGA TOUR i najstarszym rozgrywanym zawsze w tym samym mieście. Zawsze uważany był za turniej, gdzie bardzo niskie wyniki nie były rzadkością.

Od 2002 roku sponsorem tytularnym turnieju jest Valero Energy Corporation. W 99 – letniej historii turnieju na liście zwycięzców nie zabrakło wielkich nazwisk. Zwyciężali tutaj między innymi: trzykrotnie z rzędu (!) Arnold Palmer, trzykrotnie Justin Leonard, dwukrotnie Sam Snead, Ben Crenshaw, czy Zach Johnson. Raz wygrywali m.in: Walter Hagan, Byron Nelson, Ben Hogan, Jack Burke, Jr., Chi-Chi Rodríguez, Lee Trevino, Corey Pavin, Nick Price, Tommy Armour III i Adam Scott.

Turniej rozgrywany jest na polu AT&T Oaks dopiero od 2010 roku. TPC San Antonio to kompleks golfowy składający się z dwóch pól: AT&T Canyons Course – dzieła Pete Dye’a i właśnie AT&T Oaks Course – zaprojektowanego przez Grega Normana, we współpracy z Sergio Garcią! Oba pola posiadają nobilitującą etykietkę TPC – Tournament Players Club.

W 2017 roku na polu The Oaks zwyciężał Kevin Chappell – po sześciu drugich miejscach zdobywając wreszcie swoje długo oczekiwane, pierwsze trofeum na PGA TOUR. Chappel przystąpił do rundy finałowej z jednym uderzeniem przewagi, odpierając w niedzielę wściekłe (-7!) ataki Brooksa Koepki. Nadzieje Brooksa pogrzebał ostatecznie trafiony przez Kevina putt na birdie, na osiemnastym dołku.

Rok później po swoją pierwszą wygraną PGA TOUR sięgał Andrew Landry. W ostatniej edycji przed pandemią zwyciężał Kanadyjczyk Corey Conners, zostając pierwszym graczem od 2010 roku, który wygrywał w turnieju PGA TOUR dostając się do niego dzięki poniedziałkowym kwalifikacjom. Corey triumfował z dwoma uderzeniami przewagi nad  Charleyem Hoffmanem, zdobywając tym samym ostatnie możliwe zaproszenie na Masters. Trzeci, z kolejnym uderzeniem straty był Ryan Moore.

Oprócz obrońcy tytułu zobaczymy w tym roku również całą kolekcję mistrzów Masters, szlifujących formę przed wyjazdem do Augusty: Jordana Spietha, Phila Mickelsona, Zacha Johnsona i Danny Willetta. Zagrają również m.in.: Rickie Fowler, dla którego jest to ostatnia szansa na przepustkę na tegoroczny Masters, 18-latek Akshay Bhatia, niedawny zwycięzca Puerto Rico Open – Branden Grace, Graeme McDowell, Abraham Ancer, Tony Finau, Hideki Matsuyama, Scottie Scheffler, Ryan Palmer, Si-Woo Kim, Matt Wallace, Keegan Bradley, Lanto Griffin. Dustin Johnson wycofał się z turnieju w poniedziałek.

Zagra również popularny Joel Dahmen, który właśnie wygrał w turnieju Corales Puntacana Resort and Club Championship, rozgrywanym równolegle do WGC – Dell Technologies Match Play. Joel, zawsze w nieodłącznym kapeluszu, zdobył tam swoje pierwsze trofeum PGA TOUR. Zanim zaczął grać na PGA TOUR, wyszedł zwycięsko z walki z chorobą nowotworową.

Czy możliwe jest, żeby ktoś poszedł w ślady Coreya Connersa i wygrał ponownie dzięki awansowi z Monday Qualifier, dostając w ten sposób bilet na Masters? W tym roku czterech najlepszych graczy dostało awans do turnieju głównego. Wśród nich jest 39-letni JJ Killeen, kolega i były caddy Patricka Rodgersa oraz kolega z uczelni Brysona DeChambeau. Ostatnia przepustka do Augusty czeka na odpowiedniego kandydata. „Wystarczy” tylko wygrać w San Antonio.

 

VALERO TEXAS OPEN W GOLF CHANNEL POLSKA

Czwartek i piątek

Valero Texas Open           R1 i R2       22:00–01:00 – LIVE

Sobota

Valero Texas Open            R3       21:30–0:00 – LIVE

Niedziela

Valero Texas Open            R4       20:30–0:00 – LIVE

Komentuje: Jacek Person

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni