Smilla Tarning Soenderby i Mikołaj Kniaginin. Women’s Irish Open. Fot. Team Smilla

Smilla i Miki wygrywają na Ladies European Tour!

W spektakularnych okolicznościach zakończył się turniej Ladies European Tour – KPMG Women’s Irish Open. Dunka Smilla Tarning Soenderby wykręciła niesamowitą rundę finałową 62 i zdobyła pierwsze trofeum na Ladies European Tour! Caddiem Smilli od samego początku jej zawodowej kariery jest Polak Mikołaj Kniaginin.

LEADERBOARD

Niedzielny atak

Przed niesamowitą niedzielą 23-letnia Dunka grała ze zmiennym szczęściem. Rundy 71-67-72 plasowały ją na 21 pozycji i niewiele wskazywało na to, że wyjedzie z Irlandii jako triumfatorka. Tymczasem trafiła ona osiem birdie na pierwszych dwunastu dołkach, w tym cztery z rzędu, począwszy od dziewiątki. Na czternastce zanotowała jedynego bogeya dnia i zakończyła batalię trzema birdie na ostatnich czterech dołach!

Runda 62 była najniższą jaką zagrała w życiu. Sporo później okazało się, że takie popisy zagwarantowały jej miejsce w dogrywce, w której zmierzyła się ze Szwedką Lisą Pettersson i Holenderką Anne Van Damm.

Trio wróciło na osiemnasty dołek par 5. Smilla nie namyślając się wiele posłała prawdziwą bombę na fairway, drugim uderzeniem lądowała na greenie, a następnie trafiła fantastycznego eagla, który zagwarantował pierwszą wygraną w lidze.

Wspomnienia sprzed roku

Rok temu w tym samym turnieju, na tym samym polu, Smilla zagrała para na ostatnim dołku. Zabrakło jej wówczas jednego uderzenia do dogrywki. Tym razem na 72 dołku trafiła tam birdie, a w dogrywce eagla!

„Nie jestem do końca pewna, co wydarzyło się w dogrywce! Zagrałam dobry drive. To był bardzo długi drive, w porównaniu do tego z pierwszej rundy.

„Zostało mi 178 i po prostu chciałam uderzyć 5-ironem na środek greenu, ale zagrałam trochę w lewo. Wyglądało to tak, jakbym prawie wbiła piłkę do dołka, a potem trafiłam putta. Wchodząc wcześniej do klubu nie sądziłam, że mój wynik był wystarczający. Okazało się, że wystarczył.

„To odkupienie. Po tym jak zagrałam 18 dołek w zeszłym roku, powiedziałem sobie wtedy, że nie mam nic przeciwko, aby nie dostać się do play-offu, ponieważ nie jestem pewna, czy jestem gotowa, aby być w takiej pozycji. Teraz jestem na to gotowa.

„To znaczy tak wiele. Najpierw zrozumiałam, że byłam w tej sytuacji w zeszłym roku. Wiedziałam, jak sobie poradzić z tymi emocjami i uczuciami na 18 fairwayu. Wiedziałam, co robić i zrobiłam to. Brawa dla Lisy i Anny.

62

„To moja najlepsza runda; Myślę, że to co funkcjonowało najlepiej, to z pewnością była moja głowa i gra mentalna”.

„To nie był turniej, gdzie najlepiej trafiałam w piłkę. Może trafiłam dwa dobre strzały, mądrze uderzając. Po prostu byłam w grze po zagraniach z tee, trafiałam na green, trafiłam kilka dobrych puttów i ni stąd, ni zowąd byłam 10 poniżej par.

„Uwielbiam tu być, to chyba moje ulubione miejsce. Nie mogłam się tego doczekać, byłam bardzo spokojna i po prostu szczęśliwa przez cały tydzień. Wiedziałem, że mogę zagrać niski wynik i wiedziałem, że to nadejdzie dzisiaj. Wczoraj wieczorem i przez cały poranek trochę medytowałam. Bardzo łatwo było mi być świadomą tego, gdzie jest moja głowa, a jednocześnie zachować kontrolę.

Miki

Mikołaj Kniaginin po raz pierwszy caddiował Smilli podczas pierwszego etapu LET Q-School w Hiszpanii. Od tego czasu podróżują i grają razem, uczestnicząc między innymi w ubiegłorocznym wielkoszlemowym U.S. Women’s Open. Awansowali tam dzięki zwycięstwu w dwurundowym, jednodniowym turnieju kwalifikacyjnym w Anglii. To ich drugi wspólny sezon na Ladies European Tour.

Mikołaj pytany po zwycięstwie o plany ewentualnego dostania się na LPGA lub Symetra Tour, wyjaśniał: „Plan był taki, że nie będziemy jeszcze w tym roku grać Q-School, ale teraz może się to zmienić. Na razie mamy miejsce w drugim etapie Q-School. Jeśli skończymy sezon w pierwszej 15-stce to Smilla powinna mieć miejsce w ostatnim etapie który jest bodajże w grudniu”.

 

Smilla po irlandzkim zwycięstwie jest 19 w rankingu The Race to Costa del Sol. Następny przystanek dla duńsko-polskiego duetu to Big Green Egg Open w Holandii.

 

 

 

Wypowiedzi Smillii: ladieseuropeantour.com

Zdjęcie nadesłał i depeszował: Mikołaj

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni