Jon Rahm. US Open Championship Trophy. Soutth Course Torrey Pines Golf Course in San Diego, California, USA, 20 June 2021. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Rahmbo triumfuje w US Open

Ważny także dla polskiego golfa ze względu na historyczny debiut Adriana Meronka wielkoszlemowy turniej US Open 2021 zakończył się zwycięstwem Jona Rahma.

Cztery dni rywalizacji na polu Torrey Pines w La Jolla, zielonej dzielnicy San Diego, wyłoniły mistrza, który zaczął decydującą rundę z trzema uderzeniami straty do trójki liderów, ale rewelacyjny początek gry Hiszpana w postaci  birdie na pierwszym i drugim dołku oraz jeszcze lepszy finisz – birdie pod ogromną presją na siedemnastce i osiemnastce, dały mu końcową przewagę jednego uderzenia nad Południowoafrykańczykiem Louisem Oosthuizenem i dwóch nad Amerykaninem Harrisem Englishem.

Pełne sportowych dramatów popołudnie na kalifornijskim polu zaczęło się od wykruszania kolejnych kandydatów do sukcesu. Nie wytrzymali trudów turnieju nawet najwięksi: obrońca tytułu Bryson DeChambeau, Rory McIlroy, dwukrotny mistrz z 2017 i 2018 roku Brooks Koepka i Dustin Johnson, stracili znakomite miejsca  współprowadzący po 54 dołkach Mackenzie Huges i Russell Henley. Najdłużej liderem pozostawał Oosthuizen, który miał jeszcze przewagę uderzenia, gdy Rahm stawał na tee siedemnastego dołka.

Niespełna pół godziny później Hiszpan schodził z pola prowadząc z wynikiem -6 , idący za nim golfista z RPA, mistrz The Open 2010, nie był w stanie odrobić straty i musiał się pogodzić z drugim miejscem – w Wielkim Szlemie po raz szósty. Jon Rahm, mimo zaledwie 27 lat wygrał już trzynasty turniej zawodowy, lecz pierwszy wielkoszlemowy.

Od niedawna tata, zwyciężył na Torrey Pines w amerykańskim Dniu Ojca, w miejscu, w którym cztery lata temu wygrywał po raz pierwszy jako profesjonalista. Nagrodą za sukces w US Open 2021 jest złoty Medal Jacka Nicklausa, przechodnia nagroda główna – srebrny puchar z 1947 roku z nazwiskami wszystkich mistrzów, czek na 2,25 mln dolarów oraz punkty rankingowe, które ponownie wyniosły Hiszpana na pierwsze miejsce rankingu światowego, także prowadzenie w klasyfikacji European Tour  – Race to Dubai i drugie miejsce w FedExCup –  rankingu PGA Tour. Dodatkowe zaszczyty i przywileje, zwłaszcza wieloletnie zaproszenia na wielkie turnieje, są również ważną częścią osiągnięć nowego mistrza.

*

Wraz z ostatnią rundą 121. US Open zakończyło się wyłanianie 60 kandydatów do gry w turnieju olimpijskim mężczyzn w Tokio. U pań ten proces potrwa tydzień dłużej. Prowadzony od 1 lipca 2018 roku przez Międzynarodową Federację Golfową (IGF) oficjalny Golfowy Ranking Olimpijski (OGR) w poniedziałek 21 czerwca został zamknięty. Pierwsza trójka to Justin Thomas (USA), Jon Rahm (Hiszpania) i Collin Morikawa (USA).

Formalne podanie nazwisk tych, którzy zakwalifikowali się do startu olimpijskiego nastąpi we wtorek 22 czerwca, ale w kwestii jedynego Polaka w tej klasyfikacji żadnych wątpliwości nie ma: Adrian Meronk, obecnie nr 189. rankingu światowego, zajął w OGR 49. miejsce. Bilet do Tokio ma pewny. Męski turniej olimpijski na polu Kasumigaseki Country Club w Saitamie odbędzie się od 29 lipca do 1 sierpnia.

Wcześniej najlepszy polski golfista wraca do akcji w European Tour – od 1 do 4 lipca w turnieju Dubai Duty Free Irish Open na polu Mount Juliet Estate nieopodal Thomastown w irlandzkim hrabstwie Kilkenny.

*

Po emocjach wielkoszlemowych w tym tygodniu przenosimy się na dwa turnieje, na European Tour i PGA TOUR

W Golfclub München Eichenried, odbędzie się BMW International Open.

Na polu  TPC River Highlands odbędzie się Travelers Championship.  

 

Zapraszamy od czwartku. 

Dziękujemy Elektrowni Powiśle i ESPOT za zorganizowanie wystrzałowej Strefy Kibica podczas turnieju US OPEN.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „PING ADRIAN MERONK -pierwszy Polak W historii golfa na U.S. Open WSPÓLNE OGLĄDANIE Z Golf Channel Polska W ESPOT NIEDZIELA 20.06 godzina 18:00 H GOLF U.S. 1 OPEN ELEKTROWNIA POWIŚLE”

 

 

Tekst: Krzysztof Rawa

Źródło: Polski Związek Golfa

Zredagowała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni