Tiger Woods, 97th PGA Championship, Whistling Straits, sierpień 2015. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Tygrys wraca do gry! „Rahmbo” gotowy do obrony tytułu.   

Są sportowcy, których oglądanie w akcji jest przywilejem jedynie danego pokolenia. Wzbudzają oni emocje, które definiują generacje, zmieniają świat sportu, a nawet ludzkie losy. Ikony i symbole, które w pewnym momencie stają się większe niż dyscyplina sportu: Muhammad Ali, Michael Jordan, Usain Bolt, Leo Messi … Tiger Woods z całą pewnością także należy do tego elitarnego grona. Po przezwyciężeniu problemów osobistych i zdrowotnych, legenda golfa powraca do wyczynowego sportu.

Zwyciężyć w jednym turnieju PGA TOUR jest marzeniem milionów. Licząc od 1980 roku, w ponad dziesięciu turniejach triumfowało 32 zawodników. 20 zwycięstw zanotowało w tym okresie pięciu golfistów. Tylko dwóch mogło cieszyć się z ponad 40 wygranych. Jednym z nich jest Tiger, który do dzisiaj wygrał 79 turniejów
PGA TOUR. W całej historii golfa jest tylko jeden człowiek lepszy od niego – Sam Snead, ale on swoje ostatnie trofeum wzniósł w 1965 roku.

Na początku grudnia ubiegłego roku Tiger zagrał u boku najlepszych golfistów świata na Bahamach,
w turnieju Hero World Challenge, którego był również gospodarzem. Kilku rywali nie ukrywało, że najbardziej interesował ich jego rezultat i zamiast skupiać się na grze, wypytywali reporterów, jak mu idzie.

Sam Tiger nie ustępował najlepszym – pokonał m.in. Justina Thomasa, wybranego najlepszym golfistą 2017 roku, a także Dustina Johnsona – lidera światowego rankingu. Można zatem być spokojnym o zdrowie i formę Woodsa. Mimo prestiżu, Hero World Challenge nie należący do PGA TOUR, jest jednak traktowane bardziej jako „deser” do minionego sezonu.
Farmers Insurance Open to już zupełnie inna historia, inna presja. Nowy sezon PGA TOUR już nabrał rozpędu i żaden golfista podczas gry nie będzie skupiony na niczym innym, jak na uzyskaniu jak najlepszego wyniku.

***

Należące do miasta San Diego publiczne 36-dołkowe pole Torrey Pineys to miejsce szczególne dla Tigera. Zwyciężał tutaj aż dziewięciokrotnie, z czego raz jako amator. Siedmiokrotnie triumfował w Farmers Insurance Open, w tym 4 razy z rzędu pomiędzy 2005 i 2008 rokiem. Po raz pierwszy wygrał tam już jako piętnastolatek, podczas Junior World Golf Championships, rozgrywanym w La Jolla rokrocznie w lipcu.

Torrey Pines to również miejsce najbardziej dramatycznego triumfu Tigera, a zarazem arena jego ostatniego jak do tej pory zwycięstwa w turnieju wielkoszlemowym. Podczas US Open w 2008 roku Tiger grał pomimo rozerwanego więzadła w lewym kolanie i dwóch pęknięć w lewej piszczeli! Zwyciężył wtedy w poniedziałkowej dogrywce z Rocco Mediate, na 19. dołku!

Udział w Farmers Insurance Open będzie pierwszym oficjalnym występem Tigera na PGA TOUR od czasu ubiegłorocznego występu na Torrey Pines, kiedy to po rundach 72,76 nie przeszedł przez cut. Był to wtedy, podobnie jak teraz, jego debiut na PGA Tour po kolejnej operacji kręgosłupa, również poprzedzony występem w  Hero World Challnge. Powrót nie udał się i zakończył się ostatecznie na wycofaniu się po pierwszej rundzie Dubai Desert Classic.

Ostatnia, czwarta już operacja kręgosłupa Tigera polegająca na scaleniu kręgów lędźwiowych wydaje się być przełomowa i jak zapewniają lekarze tym razem powinna mu rzeczywiście pomóc powrócić do gry, wreszcie bez wszechobecnego bólu.

Kogo jeszcze zobaczymy w akcji?

Spośród 156 osobowej stawki zagrają między innymi: walczący z dystrofią mięśniową – Morgan Hoffmann, grający zwyczajowo świetnie na początku sezonu – Adam Hadwin, fenomenalny zwycięzca Hero World Challenge – Rickie Fowler, waleczny samuraj – Hideki Matsuyama, zmagający się z niszczycielską boreliozą – Jimmy Walker, wciąż nie będący sobą – Jason Day, Kapitan Ameryka – Patrick Reed, będący od około miesiąca w niebywałej formie – Brian Harman, Mistrz Olimpijski – Justin Rose, szukający zgubionej formy – Phil Mickelson i wielu, wielu innych!

Fot: Marek Sowa

Tytułu na tym historycznym polu bronić będzie 23-letni Hiszpan – Jon „Rahmbo” Rahm, który w zeszłym tygodniu zwyciężył w CareerBuilder Challenge. Szykuje się zatem pasjonująca konfrontacja młodości z doświadczeniem!

Fot: Marek Sowa

 

Transmisja na żywo tylko w Golf Channel Polska!

W czwartek i piątek o 21:00, sobotę o 20:00, a w niedzielę o 19:00.

Komentują: Jacek Person i Piotr du Château.

UWAGA!

W sobotę o godzinie 21:00 podczas transmisji turnieju gościem w studio będzie Wojciech Pasynkiewicz, autor książki ,,Golf to moja pasja”, której Golf Channel Polska jest dumnym Patronem Mediowym. W czasie wizyty zostanie też przeprowadzony konkurs z nagrodami. Wizyta gościa  transmitowana będzie na profilu Golf Channel Polska na Facebooku. Więcej szczegółów podczas sobotniej transmisji.  

 

Nie przegap!

 

Połączyli siły i napisali: Adam Tkaczyk i Kasia Nieciak

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni