Dustin Johnson. Patrick Cantlay. 2020 Masters Tournament. Augusta National Golf Club. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

TOUR CHAMPIONSHIP.

Przed nami ostatni akord sezonu PGA TOUR, czyli TOUR Championship, na polu East Lake w Atlancie. Do finałowej rozgrywki dostało się tylko trzydziestu najlepszych golfistów i to oni powalczą o końcowe zwycięstwo. 

 

Sobota

DS Automobiles Italian Open – runda 3 (LIVE) 11:00 – 15:00 – zmiana!

 TOUR Championship – runda 3 (LIVE) 21:00 – 1:00

Niedziela

DS Automobiles Italian Open – finał (LIVE) 14:00 – 18:00

TOUR Championship – finał (LIVE) 18:00 – 0:00, bez reklam od 20.00

 

 

 

Zgodnie z regulaminem przed ostatnim turniejem zawodnicy rozpoczynają grę ze zmodyfikowanym wynikiem w stosunku do par. Numer jeden ranking FedEx Cup startuje z wynikiem -10, drugi z -8, trzeci z -7 a zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 26-30 wystartują równo z parem.

 

Tydzień temu w nieprawdopodobnych okolicznościach triumfował Patrick Cantlay, pokonując na szóstym dołku dogrywki Brysona DeChambeau. 

 

golfchannel.pl/?news=showtime

 

Zwycięzca turnieju zgarnie czek na 15 milionów dolarów, puchar FedEx i zwycięstwo w całym sezonie. Dodatkowo otrzyma przyznawany każdemu triumfatorowi na East Lake Calamity Trophy, który jest repliką puttera jakim grał legendarny Bobby Jones. Będąc dzieckiem stawiał on swoje pierwsze golfowe kroki na polu East Lake i podpatrywał lokalnego pro Stewarta Maidena.

 

 

Golfiści będą rywalizowali na polu East Lake, którego historia sięga roku 1904, w którym to założono klub golfowy i zdecydowano o budowie pola. Pierwszym architektem, który zaprojektował pole był Tom Bendelow, a kilka lat później jego dzieło gruntownie przebudował legendarny Donald Ross.

 

 

Pole ma długość 6717 metrów i jak większość dzieł Mistrza Rossa rozgrywane jest jako par 70. W tym przypadku charakteryzuje się dwoma stosunkowo łatwymi dołkami par 5, ale i piekielnie trudnym i długim dołkiem numer 14. W 1994 roku pole ponownie przeszło metamorfozę z ręki innego genialnego projektanta Reesa Jonesa.

 

 

Od 1992 roku w oficjalnych turniejach zawodnicy tylko trzykrotnie trafiali hole-in-one na East Lake. Jako pierwszy dokonał tego w 2002 roku Jerry Kelly, a kolejne dwa trafienia zanotowano w 2019 roku. Szczęśliwcami okazali się Cheez Reave i Xander Schauffele.

 

 

Rekordowy wynik podczas TOUR Championship należy do Tigera Woodsa i wynosi 257 uderzeń, które wykręcił w 2007 roku.

 

 

W 2019 roku zwyciężył z 262 uderzeniami Rory Mcllroy, którego udział rok później stał pod znakiem zapytania. Wszystko z powodu narodzin dziecka, pierwszego potomka Rorsa, które miało przyjść na świat w tym czasie. Ostatecznie Poppy Kennedy McIlroy przyszła na świat 31 sierpnia, a szczęśliwy tata dostał pozwolenie na grę w turnieju, gdzie zajął ósme miejsce. 

 

 

W 2020 roku triumfował Dustin Johnson, pokonując trzema uderzeniami Xandera Schauffele i Justina Thomasa. W nieoficjalnej klasyfikacji 'brutto’ najlepszy był Xander, uzyskując najniższy wynik, bez brania pod uwagę handicapu z jakim gracze przystępowali do finału. Rok wcześniej Rory McIlroy triumfował w obu tych 'kategoriach’.

 

golfchannel.pl/?news=dj-z-fedex-cup

 

 

Formuła TOUR Championship zmieniała się na przestrzeni lat. Rywalizację w formacie 30 najlepszych zawodników zapoczątkowano w 1988 roku. Obecny format obowiązuje od roku 2007 i jego głównym sponsorem jest firma FedEx. Pole East Lake gościło golfistów podczas fazy playoff w latach 1998, 2000, 2002 i nieprzerwanie od roku 2004. W tym roku pole organizuje już po raz 21 turniej fazy playoff.

W historii TOUR Championship było wiele momentów, o których warto wspomnieć. Jeden z nich zapisał się na stałe w historii golfa. Zmierzający w 2018 roku po swoje 80 zwycięstwo w karierze Tiger Woods szedł w stronę osiemnastego dołka w asyście tysięcy golfowych fanów, którzy podążali za nim i z bliska chcieli zobaczyć pierwsze od 1876 dni zwycięstwo. Na pewno nie wracali do domu zawiedzeni. 

 

 

Z kolei w 2011 roku Bill Haas fantastycznym uderzeniem z wody na drugim dołku dogrywki pozostał w grze i na kolejnym dołku pokonał Huntera Mahana. To było bardzo trudne, ryzykowne i wręcz pokerowe zagranie.  Jak pokazała historia decyzja była słuszna, a uderzenie Haasa jest pokazywane jako jedno z najwspanialszych w dotychczasowej formule FedEx Cup Playoffs.

 

 

Fani golfa pamiętają też świetne uderzenie z bunkra na osiemnastym dołku finałowej rundy w 2010 roku. Wykonał je Jim Furyk posyłając piłkę metr od flagi, a następnie w odwróconej daszkiem do tyłu czapce, z gracją wielkiego mistrza przypieczętował swoje zwycięstwo na East Lake i w całym cyklu FedEx Cup trafiając do dołka.

 

 

Jak będzie w tym roku i kto ostatecznie zwycięży przekonamy się już w najbliższy poniedziałek. 

 

 

TOUR CHAMPIONSHIP i DS Automobiles Italian Open w Golf Channel Polska.

Czwartek 

DS Automobiles Italian Open – runda 1 (RE-LIVE) 17.30 – 19.30

 TOUR Championship – runda 1 (LIVE) 20:00 – 0:00

Piątek 

DS Automobiles Italian Open – runda 2 (RE-LIVE) 18.00 – 20.00

 TOUR Championship – runda 2 (LIVE) 20:00 – 0:00

Sobota

DS Automobiles Italian Open – runda 3 (LIVE) 11:00 – 15:00 – zmiana!

 TOUR Championship – runda 3 (LIVE) 21:00 – 1:00

Niedziela

DS Automobiles Italian Open – finał (LIVE) 14:00 – 18:00

TOUR Championship – finał (LIVE) 18:00 – 0:00, bez reklam od 20.00

Gościem specjalnym podczas transmisji z East Lake Golf Club będzie Sławek Piński –
Dyrektor World Amateur Golfers Championship. 

DS Automobiles Italian Open komentuje Jacek Person.

TOUR Championship komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

Zapraszamy.

Napisali: Wojtek Ochocki i Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni