Tony Finau. second round 2022 PGA Championship. Southern Hills Country Club in Tulsa, Oklahoma, USA, 20 May 2022. The PGA Championship runs from 19 May through 22 May. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Tony Finau wygrywa w Rocket Mortgage Classic

Tony Finau zwyciężył w turnieju Rocket Mortgage Classic w Detroit Golf Club, stając się pierwszym graczem od trzech lat, który  tydzień po tygodniu wygrywał w regularnym turnieju PGA TOUR. 

 

www.pgatour.com/leaderboard.html

 

Finiszował z wynikiem 67, triumfując z przewagą pięciu strzałów i rekordowym wynikiem – 26! Debiutanci w lidze – Taylor Pendrith (72) i Cameron Young (68) oraz broniący w tym roku tytułu mistrza FedExCup – Patrick Cantlay (66).

Finau sięgnął po swoje czwarte zwycięstwo w karierze i trzeci tytuł w ciągu ponad jedenastu miesięcy. Wcześniej wygrywał w 3M Open w zeszłym tygodniu w Minnesocie, gdzie od pięciu uderzeń straty przeskoczył na koniec dnia na triumf z trzema uderzeniami przewagi.

golfchannel.pl/?news=tony

Poprzednikiem Tony’ego był Brendon Todd był, który wygrał dwa razy z rzędu w sezonie zasadniczym, robiąc to w 2019 roku, w turniejach Bermuda Championship i Mayakoba Golf Classic.

Tony Finau, pochodzący z Salt Lake City z tongańsko-samoańskimi korzeniami, rozpoczął pasmo sukcesów w sierpniu zeszłego roku w The Northern Trust, gdzie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo od pięciu lat po 142 próbach.

Wzruszony opowiadał po zwycięstwie: „To znaczy dla mnie wszystko, że moje dzieci mogą patrzeć, nie tylko jak przegrywam, ale także obserwują, jak wygrywam. To jest to, czego potrzeba, aby zostać mistrzem”.

Po zwycięstwach w play-off w Puerto Rico Open 2018 i Northern Trust w 2021 roku, Tony wygrał swoje ostatnie dwa starty ośmioma uderzeniami, w końcu wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności, które uczyniły go stałym bywalcem w szczytowych regionach rankingu światowego, odkąd został zawodowcem w 2015 roku.

Dla niego to, jak wygrał, jest mniej ważne niż sam fakt, że wygrał. Po przebudzeniu się rankiem 24 lipca z zaledwie dwoma profesjonalnymi zwycięstwami, Finau podwoił tę liczbę do czterech, przed pierwszym sierpnia! Teraz PGA Tour zmierza do Greensboro na ostatnią imprezę sezonu regularnego, na Wyndham Championship. Tony ładuje akumulatory przed pierwszym turniejem fazy PlayOffs.

*

 

Po drugiej stronie oceanu, zwycięstwo nie było już tak oczywiste. Amerykanin Sean Crocker oparł się wściekłym atakom Eddiego Pepperella, zdobywając wreszcie swój pierwszy tytuł DP World Tour, wygrywając w Hero Open, prowadząc tam od startu do mety.

 

www.europeantour.com/dpworld-tour/hero-open-2022/leaderboard

 

Crocker wszedł do finałowej rundy w Fairmont St Andrews, z wynikiem – 22, z jednym strzałem przewagi nad Anglikiem, który nie ułatwił zadania Amerykaninowi, wykręcając w finale cudownej urody 65 uderzeń.

„To całkiem fajne, ale człowieku, wygranie turnieju golfowego nie jest łatwe, a Eddie też mi tego nie ułatwił” – powiedział Crocker po zakończeniu batalii.

Sean, który zresztą nie przeszedł przez cut w dziewięciu kolejnych turniejach w tym sezonie, zapytany, jak się czuł, stojąc nad ostatnim puttem z czterech stóp, który miał dać mu pierwszy triumf – dodał: „Byłem nerwowy jak diabli.

„Czułem taką presję wcześniej, ale to moje pierwsze profesjonale zwycięstwo, więc putt wyglądał, jakby miał dwadzieścia stóp, a ten dołek wyglądał, jakby miał pół cala szerokości. Jednak od razu wiedziałem, że to dobrze uderzyłem, a kiedy spojrzałem w górę i zobaczyłem, że piłka wpada do dołka, po prostu powtarzałem sobie „Nie zaczynaj płakać”.

Crocker, urodzony w Zimbabwe i wychowany w Kalifornii, stracił dwustrzałowe prowadzenie na początku rundy finałowej, gdy Pepperell i Duńczyk Oliver Hundeboll wystartowali jak burza. Birdie na szóstym dołku i trzy kolejne na dołkach: 10, 12, 14 pomogły odzyskać przewagę, zanim birdie Pepperella na osiemnastce zagwarantowało bardzo nerwowy finisz.

Pepperell awansował o 91 pozycji w rankingu ligi, na miejsce 72. Ostatnimi czasy nie wiodło mu się najlepiej i był zadowolony ze swojego pierwszego miejsca w pierwszej piątce od trzech lat: „Jestem dumny” – powiedział Eddie.

„Było całkiem bezbłędnie do dziewiątego dołka, a potem wydawało się, że nie jest bezbłędnie na kilku dołkach i musiałem to rozgryźć, ponieważ nadchodziło kilka trudnych strzałów z tee. Jednak po prostu zaufałem swojej rutynie i czułem się, jakbym grał świetnie.

„Nie byłem w tym rejonie od bardzo dawna. Uważam, że wykonałem dobrą robotę”.

Szkot David Law i Hiszpan Adrian Otaegui podzielili się trzecim miejscem z wynikiem – 19. Duńczyk Oliver Hundeboll i Szwed Jens Dantorp zajęli miejsce piąte.

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek: 

DP World Tour: Cazoo Open hosted by Gareth Bale – runda 1 i 2 (LIVE) 18:00 – 20:00

PGA TOUR: Wyndham Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 20:00 – 00:00

Sobota i niedziela: 

Cazoo Open hosted by Gareth Bale – runda 3 i 4 (LIVE) 12:30 – 16:30

 Wyndham Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni