Tommy Fleetwood. 150th Open Championship in St. Andrews, Britain, 14 July 2022. EPA/ROBERT PERRY Dostawca: PAP/EPA.

Tommy znowu wygrywa!

Tommy Fleetwood obronił w niedzielę tytuł mistrza Nedbank Golf Challenge – w przedostatnim wydarzeniu DP World Tour w tym sezonie.

www.europeantour.com/dpworld-tour/nedbank-golf-challenge-2022/leaderboard

PREMIEROWE podsumowanie turnieju we wtorek o 19.30.

Z powodu pandemii turniej ten nie był rozgrywany przez dwa ostatnie lata. Tommy obronił zatem tytuł z 2019 roku, kiedy to w dogrywce w Gary Player Golf Club pokonał Szweda Marcusa Kinhulta. Potem okazało się, że był to ostatni raz, kiedy 31-letni Anglik wygrał jakąkolwiek imprezę golfową, a zwycięska posucha stała się źródłem rosnącej frustracji gwiazdy Ryder Cup z Le Golf National. Mimo poczucia, że jest u szczytu kariery zawodowej – z dziesiątego miejsca w rankingu światowym po wygranej w Sun City, spadł na pozycję 50. w 2022 roku.

Tommy stracił niedawno swoją mamę. To na pewno tłumaczy łzy w oczach zwycięzcy. Wykręcił on w niedzielę wynik dnia 67,  swój najlepszy w tym turnieju. Dało mu to rezultat -11, jedno uderzenie przed grającym ostatnio kosmicznie dobrze Ryanem Foxem. .

Jeszcze w środę nie być w stanie robić nic, cierpiąc na dolegliwości żołądkowe i wycofanie się wydawało się znacznie bardziej prawdopodobne niż zwycięstwo.

„Bez lekarza nie było szans na granie. Podarowałem jego synowi zwycięską piłkę. Bardzo mu dziękuję. W środowy wieczór nie myślałem, że uda mi się zagrać w czwartek. Jednak Tommy dał radę, notując przez trzy pierwsze rundy okrągłe 70 uderzeń, co ustawiło go trzy uderzenia od prowadzenia z osiemnastką do rozegrania. W niedzielę, występując w przedostatniej grupie obok Ryana Foxa i Shubhankera Sharmy, zanotował cztery birdie na pierwszej dziewiątce, ozdobione bogeyem na dwunastce i fantastycznym eaglem z bunkra na czternastce! Ostatecznie cała trójka zdołała wspiąć się na szczyt tabeli wyników, pozostawiając w tyle liderów po 54 dołkach – Rasmusa Hojgaarda (75) i Thomasa Detry’ego (77), którzy ewidentnie nie mieli swojego dnia w niedzielę.

 

W międzyczasie sprawy skomplikowała burzowa pogoda, która wymusiła trzygodzinne opóźnienie po tym, jak trójka Fleetwooda rozegrała ósmy dołek. Kiedy wrócili na pole, Tommy trafił birdie na dziewiątce. Potem trochę ostygł, grając na czterech dołkach trzy pary i bogeya na dwunastce i spadając za Foxa. Potem magiczne zagranie z bunkra odwróciło losy pojedynku.

Pomimo kłopotów zdrowotnych zdołał dopiąć swego: „Właśnie powiedziałem sobie, jeśli mogę po prostu grać jeden dołek na raz. Zawsze miałem to w głowie. Jeśli mogę po prostu iść dalej, nigdy nie wiadomo, co stanie się pod koniec tygodnia”.

Zwycięstwo Tomka było szóstym tytułem na DP World Tour i przeniosło go na czwarte miejsce w rankingu. Prowadzi Rory McIlroy, a dalej jest Fox i Matt Fitzpatrick. Dzięki zwycięstwu Fleetwood dość nieoczekiwanie dał sobie szansę na zdobycie całorocznego tytułu.

Adrian Meronk spadł z pozycji ósmej w rankingu, na dziewiątą. Przez trzy rundy męczył się z polem, znajdując rytm dopiero w niedzielę. Trafił wtedy sześć birdie i tylko dwa bogeye. Fantastyczna runda 68 –  druga najniższa tego dnia, przesunęła go o dwadzieścia miejsc w klasyfikacji, na pozycję T36.

 

Relacja dzień po dniu: golfchannel.pl/?news=nedbank

 

W czwartek rusza wielki finał sezonu DP World Tour Championship. Zagrają m.in.: Rory McIlroy, Fitzy, Viktor Hovland, Collin Morikawa, Shane Lowry, Rhambo, Tyrrell Hatton, Meronk!

 

www.europeantour.com/dpworld-tour/dp-world-tour-championship-dubai-2022/entry-list

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: DP World Tour Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 9:00 – 14:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

PGA TOUR: The RSM Classic – runda 1 i 2 (LIVE) 18:00 – 21:00

Komentuje: Jacek Person.

Sobota:

 DP World Tour Championship – runda 3 (LIVE) 9:00 – 14:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

 The RSM Classic – runda 3 (LIVE) 19:00 – 22:00

Komentują: Jacek Person i Grzegorz Zieliński.

Niedziela:

DP World Tour Championship – finał (LIVE) 8:30 – 13:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

 The RSM Classic – finał (LIVE) 19:00 – 22:00

Komentują: Jacek Person i Grzegorz Zieliński.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni