epa07297045 Tom Lewis of England tees off on the 6th hole during the first round of the Abu Dhabi HSBC Golf Championship in Abu Dhabi, United Arab Emirates, 18 January 2019. EPA/NEVILLE HOPWOOD Dostawca: PAP/EPA.

Tom Lewis na szczycie!

W tegorocznym The Open Championship uplasował się tuż za czołową dziesiątką i wywalczył w ten sposób prawo do gry w European Tour. To jednak wcale mu nie wystarczyło. Dzięki świetnemu występowi w Royal Portrush mógł wystąpić w Korn Ferry Tour Championship. Skorzystał z okazji i mimo, że nigdy wcześniej nie grał na Korn Ferry Tour, zwyciężył w tym turnieju, zdobywając w brawurowym stylu przepustkę do gry na PGA TOUR. Anglik Tom Lewis w jednej chwili stał się gwiazdą światowego formatu.

Lewis mógł zagrać w Korn Ferry Tour Championship dzięki pozycji T11 w The Open, co dało mu równowartość punktową 196 miejsca w rankingu FedExCup. Po pierwszym dniu 68, swoją dominację w ostatnim turnieju ligi, będącej bezpośrednim zapleczem PGA TOUR, rozpoczął nazajutrz, wykręcając świetne 66 uderzeń. W niedzielę powtórzył ten wynik i do poniedziałkowej rundy finałowej przystąpił z dwoma uderzeniami przewagi, wiedząc doskonale o tym, że miejsce w czołowej piątce da mu prawo do gry w nowym sezonie PGA TOUR. Tom zupełnie nie przestraszył się tej sytuacji i zaatakował z impetem, notując tego dnia swoją najlepszą rundę w turnieju – 65 uderzeń,  zwyciężając z wynikiem (-23) i pięcioma uderzeniami przewagi nad Argentyńczykiem Fabianem Gomezem!

 

 

Była to czwarta profesjonalna wygrana 28-letniego Anglika. W 2011 i 2018 roku zwyciężał w należącym do European Tour – Portugal Masters. Dwa tygodnie przed drugim triumfem w Portugalii wygrywał w angielskim turnieju Challenge Tour – Bridgestone Challenge! Wygrana wywindowała go na drugą pozycję w rankingu The Finals 25  i na 63 miejsce w Rankingu Światowym. Teraz może bez ograniczeń występować w najlepszej golfowej lidze świata oraz najlepszej lidze europejskiej.

 

 

***

Jak zwykle zmagania w tym turnieju pełne były dramatycznych zwrotów akcji. Jedni cieszyli się z awansu, inni wymarzonego awansu nie wywalczyli.

23-letni Amerykanin Doug Ghim trafił 2.5- metrowego putta na ostatnim dołku Victoria National Golf Club, broniąc para i swojej pozycji na PGA TOUR.

Richy Werenski, zwycięzca słynnego show Golf Channel – Big Break, występujący już w poprzednim sezonie  PGA TOUR, również obronił par na ostatnim dołku, zapewniający mu utrzymanie się w lidze.

Dwukrotny triumfator na PGA TOUR – D.J. Trahan, trafił z kolei birdie na tym samym dołku, co pozwoliło mu w ostatnim możliwym momencie powrócić do PGA TOUR! Richy i D.J. podzielili się pozycją T24 w rankingu The Finals 25!

 

Chris Baker, grając w rodzinnej Indianie, pokonał nerwy, trafił putta na par na osiemnastce, po tym jak zagrał doubla na siedemnastym dołku. Chris zakończył dzięki temu turniej na dzielonej czwartej pozycji i 15 miejscu w rankingu.

 

https://twitter.com/KornFerryTour/status/1168675832925171714?s=20

Pan Baker jednocześnie zupełnie nieświadomie zepchnął Justina Hardindga, który wcześniej nie przeszedł przez CUT turnieju , a „dzięki” parowi Bakera na ostatnim dołku wypadł z czołowej 25, do której zabrakło mu 0. 125 punkta! Harding mógł zostać jeszcze uratowany, gdyby Lanto Griffin trafił 1.5 – metrowy putt, oczywiście na ostatnim dołku! Lanto nie trafił, a Harding nie awansował, nawet mimo swojej całkiem komfortowej sytuacji przed turniejem finałowym. Taki właśnie okrutny, a zarazem fascynujący jest Korn Ferry Tour Championship!

 

 

Awansu do PGA TOUR nie uzyskali niestety również: José de Jesús Rodríguez, Harris English, Ben Crane, Roberto Díaz, Stewart Cink, Daniel Berger, Shubhankar Sharma, Hunter Mahan i Morgan Hoffman!

***

Więcej informacji na temat Korn Ferry Tour i Korn Ferry Tour Championship TUTAJ

 

 

***

Tymczasem, już wkrótce rusza nowy sezon PGA TOUR! Startujemy w czwartek 12 września! W poprzedniej edycji A Military Tribute at The Greenbrier, na słynnym The Old White TPC zwyciężył Kevin Na! Kto wygra jako pierwszy w tym sezonie?

Transmisje w Golf Channel Polska: czwartek i piątek od 20.00/sobota i niedziela od 19.00.

Szykujmy się!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni