Joohyung Kim. 2022 PGA Championship. Southern Hills Country Club in Tulsa, Oklahoma, USA, 20 May 2022. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Joohyung „Tom” Kim triumfuje w Wyndham Championship

20 – latek Joohyung Kim wygrał po raz pierwszy na PGA TOUR. Jego piorunujące zwycięstwo w Wyndham Championship oznacza pobicie kilku niezwykłych rekordów.

 

 

Nazywa się Joohyung, ale zdecydowanie woli, kiedy mówi się do niego Tom. Tom jak… „Thomas the Tank Engine” – ulubiona bajka dla dzieci całego świata. Naprawdę!

 

 

Jako dziecko miał obsesję na punkcie „Thomas the Tank Engine”. Nie tylko czytał książki i oglądał z nabożeństwem odcinki w wersji telewizyjnej, ale także posiadał zestaw zabawek, a nawet pudełko śniadaniowe firmowane ulubioną bajką! Tak bardzo się w tym wszystkim zatracił, że wolał być Tomkiem zamiast Joohyungiem.

 

 

Tom niedzielną pierwszą dziewiątką 27, wyrównał drugi najniższy wynik dziewięciu dołków, w historii PGA Tour. Został również pierwszym graczem urodzonym w 2000 roku, który wygrał w lidze. Jest drugim najmłodszym graczem, który wygrał turniej PGA Tour od czasów II wojny światowej i oczywiście został najmłodszym graczem, który wygrał Wyndham Championship. Wszystko to zdobywając przy okazji miejsce w FedEx Cup Playoffs, które to rozgrywki rozpoczynają się już w czwartek.

 

 

Wygrana zapewniła mu również pełne członkostwo PGA Tour i uczyniła najmłodszym graczem od 2013 roku, który triumfował w lidze. Tym najmłodszym wciąż pozostaje Jordan Spieth, który miał 19 lat, kiedy zwyciężał w John Deere Classic i 22 lata, kiedy zgarnął FedEx Cup.

„Chcę podziękować wszystkim fanom PGA Tour za wsparcie mnie w tym tygodniu. To była niesamowita droga. Zwyciężyć po raz pierwszy to niesamowity zaszczyt”

 

 

Nie będąc członkiem PGA Tour, można dzięki zdobyciu odpowiedniej liczby punktów FedEx Cup, zakwalifikować się do gry w następnym sezonie ligi. Kim nawet jeśli nie wygrałby Wyndham i tak zgromadził wystarczająco dużo punktów jako tymczasowy członek specjalny, aby znaleźć się w pierwszej 125 – ce rankingu. To oznacza, że w przyszłym sezonie miałby pełny status, bez względu na to, co wydarzyło się w niedzielę w Sedgefield Golf Club!

Co robi Tom w tej sytuacji? Wygrywa!

Przebojowy Koreańczyk gra w golfa zawodowo od 2018 roku, rozpoczynając swoją przygodę od Philippine Golf Tour. Wcześniej wygrał Philippine Junior Amateur, Philippine Amateur Open Championship oraz W Express RVF Cup Amateur Championship. Swoją drogę kontynuował po dołączeniu na Asian Development Tour w 2019 roku. Po dwóch drugich miejscach Kim wygrał PGM ADT Championship w Malezji w czerwcu tamtego roku. Wygrał tam jeszcze dwa turnieje, zanim zapewnił sobie miejsce w Asian Tour, gdzie był najlepszy w 2019 Panasonic Open India, stając się drugim najmłodszym zwycięzcą ligi, w wieku zaledwie 17 lat!

 

 

W 2020 roku zapewnił sobie miejsce w The Open Championship w Royal St. George’s Golf Club, w Sandwich w Anglii, zajmując czwarte miejsce w SMBC Singapore Open. Ostatecznie musiał wycofać się z 149. The Open, który został przełożony na 2021 rok, z powodu ograniczeń w podróżowaniu związanych z COVID – 19.

Sezon 2022 rozpoczął w Asian Tour i już w styczniu kontynuował swoją zwycięską drogę w turnieju Singapore International. W lipcu pokazał pazur na PGA Tour i jednocześnie DP World Tour, zajmując trzecie miejsce w Genesis Scottish Open. 150. The Open na Old Course ukończył na pozycji T47, co dało mu tymczasowe członkostwo PGA Tour na pozostałą część sezonu.

Następnie zajął siódme miejsce w Rocket Mortgage Classic w Detroit, z wynikiem 18 poniżej par, co zagwarantowało mu kartę PGA Tour na następny sezon. W niedzielę wygrał w Wyndham Championship, zdobywając miejsce w fazie PlayOffs i awansując na 21 pozycję na świecie, z miejsca 34!

Tom zwyciężył z wynikiem -20. Pięć uderzeń za nim uplasowali się: jego jeszcze niedawno bardziej znany rodakSungjae Im i Amerykanin John Huh.

 

 

Poznaliśmy ranking najlepszych graczy sezonu zasadniczego.

 

 

Rickie Fowler, mimo nie przejścia przez cut Wyndham Championship, znalazł się na 125 miejscu w rankingu i zagra w pierwszym turnieju fazy PlayOffs! Wielu graczy nie miało tyle szczęścia co on.

 

 

Nick Faldo w dość emocjonalny sposób pożegnał się z komentowaniem turniejów PGA TOUR.

 

 

*

 

Na DP World Tour, w turnieju Cazoo Open zwyciężał Callum Shinkwin!  

 

 

29-latek trafił w niedzielę sześć birdie i pięć bogey’ów. Wynik -12 dał mu drugą wygraną na DP World Tour. Była to kontynuacja świetnej passy na walijskim The Celtic Manor Resort, gdzie w ostatnich trzech wizytach zajął pierwsze, czwarte i ósme miejsce.

 

 

Lokalna publiczność mogła spodziewać się, że będzie świadkiem meczu między liderem po 54 dołkach – Shinkwinem i Julienem Guerrierem, który miał do niego stratę jednego uderzenia.

Jednak po napiętym początku, w którym Guerrier tracił uderzenia Shinkwin uciekł mu z sześcioma uderzeniami przewagi po sześciu dołkach. Ostatecznie Anglik zakończył dzień z wynikiem -1, a Francuz +5, spadając na pozycję trzecią, dzieloną z czterema kolegami.

 

 

Drugi był Connor Syme, dzięki rundzie finałowej 68, która zawierał eagle, trzy birdie i dwa bogeye.

 

 

Z trudem kryjący wzruszenie zwycięzca powiedział m.in.: „Czuję się świetnie. Nawet z kilkoma uderzeniami przewagi po pierwszej dziewiątce, nadal nie jest to łatwe, zwłaszcza, kiedy Connor wykonuje szarżę.

 

 

„Wciąż była duża presja, nawet na ostatnim dołku. Nie jest on łatwy i wielu graczy zanotowało tam wysoki wynik, nawet jeśli trafili na fairway.

„Na Cyprze nie było tłumów, a ja byłem z tyłu przystępując do rundy finałowej, a potem wykręciłem świetny wynik i wygrałem w dogrywce. Tutaj byłem na prowadzeniu, przystępując do finału. Było ciasno, potem duża przepaść, a potem znowu ciasno. Tym razem jest inaczej”.

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek:

DP World Tour: ISPS Handa World Invitational presented by Modest! Golf Management – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

PGA TOUR: Fedex St. Jude Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 21:00 – 1:00

Sobota:

ISPS Handa World Invitational presented by Modest! Golf Management – runda 3 (LIVE) 16:00 – 20:00

Fedex St. Jude Championship – runda 3 (LIVE) 20:30 – 00:00

Niedziela:

ISPS Handa World Invitational presented by Modest! Golf Management – finał (LIVE) 14:30 – 18:30

Fedex St. Jude Championship – finał (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni