Tiger Woods. THE PLAYERS 2018. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Tiger wraca na Quicken Loans National.

Tiger Woods wraca na Quicken Loans National. Do tej pory zwyciężał w tym turnieju dwukrotnie, w latach 2009 i 2012, jednak w obu przypadkach było to w Congressional Country Club. Tylko on i Justin Rose jest dwukrotnym zwycięzcą tego turnieju. W tym roku The National , dopiero po raz drugi w swojej historii odbędzie się na polu  TPC Potomac, a jego dumnym gospodarzem jest właśnie sam Tygrys, oraz Tiger Woods Foundation.

 

 

The National rozgrywany jest od 2007 roku. Do tej pory jego areną były cztery różne pola, a do 2017 roku, ze względu na sponsora tytularnego, turniej nosił nazwę AT&T National. Rok temu, po raz pierwszy gra przeniosła się na TPC Potomac, gdzie w dogrywce zwyciężył Kyle Stanley. The National jest jednym z czterech turniejów PGA TOUR, ze statusem „invitational”. Jest nieco bardziej kameralnym wydarzeniem od klasycznego 156 – osobowego turnieju PGA TOUR, ograniczonym do stawki 120. graczy.

TPC Potomac at Avenel Farm to prywatny klub golfowy, zlokalizowany na przedmieściach Waszyngtonu, w niewielkim, 50 – tysięcznym mieście Potomac, rozpościerającym się nad rzeką, której zawdzięcza swoją nazwę. Zaprojektowane oryginalnie przez duet Ed Ault i Tom Clark pole otwarte zostało w 1986 roku i od tamtej pory przechodziło liczne i spektakularne renowacje pod okiem różnych projektantów i budowniczych. W 2007 roku rozpoczęła się warta 32 miliony dolarów przebudowa zarówno pola jak i domu klubowego.

 

 

Totalnej transformacji uległ na przykład słynny i kontrowersyjny szósty dołek, znany kiedyś głównie jako niezbyt udana kopia trzynastki z Augusta National. Poważną renowację przeszedł również między innymi dziewiąty dołek par-3,  o którym Greg Norman powiedział kiedyś, że powinien zostać wysadzony przy pomocy dużej ilości dynamitu!

Na TPC Potomac, w latach 1987 – 2004 i 2006  odbywały się regularnie turnieje PGA TOUR, głównie Kemper Open i Kemper Insurance Open.

***

 

 

Tiger Woods po raz ostatni wystąpił w The Natoional w 2015 roku, zajmując wówczas dzieloną ósmą pozycję, ze stratą dziesięciu uderzeń do zwycięzcy, którym został Troy Marritt. W tym roku Tygrys wraca do gry po swojej czwartej operacji kręgosłupa i innych licznych, nie tylko zdrowotnych problemach.

Jak na ikonę sportu po najróżniejszych przejściach, czterech operacjach kręgosłupa, złamanej w kilku miejscach piszczeli, licznych operacjach kolana i problemach z Achillesem, radzi sobie naprawdę, naprawdę dobrze.

Jego cztery najlepsze występy, od czasu grudniowego powrotu do gry, podczas Hero World Challenge, to miejsca P2 – w Honda Classic, T2 – w Valspar Championship, T5 – w Arnold Palmer Invitational i T11 – w THE PLAYERS. Wystąpił w sumie w dziesięciu turniejach PGA TOUR, nie przechodząc przez cut tylko dwukrotnie.

Dwa tygodnie temu Tiger zagrał w US Open, gdzie podobnie jak  wielu innych wielkich, nie przeszedł przez cut. Po zagraniu rund 78 i 72, pytany czy wciąż jest przekonany, że może zwyciężyć w turnieju wielkoszlemowym, odparł: „ Oczywiście, czy widzieliście jak teraz wygląda mój swing?”

 

 

W tym momencie, problemem jest posługiwanie się najkrótszym kijem w zestawie. Tiger, kiedyś najlepszy w branży,  w najważniejszych statystykach puttowania, zajmuje obecnie zupełnie dramatyczne pozycje: 89 – strokes gained putting,  118 – total putting i 80 – putting average.

Najprawdopodobniej, w akcie desperacji, w The National wystąpi z nowym putterem, odkładając, być może tylko na chwilę,  zaufanego Scotty Camerona, który towarzyszył mu, raczej z niezłym rezultatem, podczas prawie całej kariery!

 

 

***

Oprócz Tigera, na TPC Potomac, zagrają również: obrońca tytułu – Kyle Stanley, goniący za pierwszą tegoroczną wygraną – Rickie Fowler, fantastyczny triumfator z Wentworth – Francesco Molinari, rewelacyjny Chilijczyk – Joaquin Niemann, świetnie grający ostatnimi czasy weteran, zwycięzca The Open – Stewart Cink, powracający do pełnej formy po przejściach związanych z boreliozą, miłośnik astronomii – Jimmy Walker,  Australijczyk – Marc Leishman, Taj – Kiradech Aphibarnrat, Kanadyjczyk, którego pamiętamy z Valspar Championship – Corey Conners i wielu innych.

Według PGA TOUR Power Rankings największym faworytem do wygranej jest Rickie Fowler, a Tiger, który nie zwyciężył od pięciu długich lat, zajmuje w tym rankingu wyważoną ósmą pozycję.

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska:

Czwartek i piątek od 21.00

Sobota i niedziela od 19.00

 

 

Komentują w zmiennych konfiguracjach: Jacek Person oraz Piotr du Château.

 

Zapraszają: Tygrys i Golf Channel Polska!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni