Tiger Woods Peyton Manning Phil Mickelson Tom Brady The Match: Champions for Charity at Medalist Golf Club. Florida, USA, 24 May 2020. EPA/MIKE EHRMANN / HANDOUT MANDATORY CREDIT GETTY IMAGES FOR THE MATCH Dostawca: PAP/EPA.

Tiger Woods i Payton Manning zwycięzcami THE MATCH!

W strugach ulewnego deszczu toczył się Capital One’s The Match: Champions for Charity – pojedynek legend sportu. Na słynnym, piekielnie długim i piekielnie trudnym polu Medalist Golf Club zagrali przeciwko sobie Tiger Woods i Peyton Manning oraz Phil Mickelson i Tom Brady. Tiger, biorąc odsiecz za pierwszy THE MATCH, rozegrany półtorej roku temu, tym razem odkuł się na swoim koledze i odwiecznym rywalu – Philu Mickelsonie.

 

 

W tym razem – charytatywnym THE MATCH, legendom golfa towarzyszyły dwie ikony futbolu amerykańskiego – Tom Brady i Peyton Manning. Całe wydarzenie polscy kibice mogli oglądać w CNN International, dzięki pierwszej transmisji sportowej w historii tej słynnej stacji informacyjnej.

Oczywiście, jak to na styku golfa profesjonalnego i amatorskiego bywa, mogliśmy obserwować różne, dość często nie do końca idealne uderzenia, zwłaszcza w wykonaniu legend NFL. Szczególnie Tom Brady był mocno spięty, zwłaszcza na początku meczu, grając przez pierwsze pół godziny wszędzie, tylko nie tam gdzie było to wskazane.

Został zresztą za to „skarcony” przez legendę NBA „Sir” Charlesa Barkleya, pełniącego zaszczytną funkcję jednego z komentatorów pojedynku. Wszyscy jednak raczej spodziewali się, że nerwy będą grały dużą rolę w dyspozycji, wystawiających się na obserwację milionów widzów na całym świecie, amatorów. Bardzo dobrych, ale jednak amatorów. Na szczęście Barkley, którego perypetie golfowe są dość dobrze udokumentowane w programie Haney Project – golf z gwiazdami, pokazywanym również przez Golf Channel Polska, nie chwycił jednak za kije, ograniczając się do roli wesołego komentatora. Taki był po prostu charakter tego spotkania, a najróżniejsze rubaszne komentarze wychwytywane przez mikrofony były częścią całego spektaklu.

 

 

Tom, który naprawdę robił co tego dnia było w jego mocy, otrzymał zresztą jeszcze jeden pstryczek w nos, tym razem od No.1 na świecie – Brooksa Koepki, który napisał na Twitterze, że oferuje na cele charytatywne $100,000 jeśli  quarterback New England Patriots zarejestruje par na pierwszej dziewiątce. W tym trudnym czasie również Tiger pozwolił sobie, oczywiście po przyjacielsku, ponabijać się z kolegi z przeciwnej drużyny, kiedy ten trafił po raz pierwszy na fairway, jednak nie tego dołka, na którym toczył się w tamtej chwili mecz.

Brady już szykował zemstę! Na następnym dołku zagrał fantastyczne uderzenie dnia, trafiając z około stu metrów wedgem, z fairwaya do siódmego dołka, popisując się birdie i bajecznym „spinem”, który skierował piłkę na właściwy tor. Co prawda dołek został „zaledwie” zremisowany, ale Tom i tak krzyknął w chwili uniesienia, żeby Barkley się zamknął, a przekaz wysłany do Koepki był następujący: „Brooks wisi mi trochę pieniędzy. ”

 

 

To uderzenie zdecydowanie dało wiatr w żagle nie tylko Tomowi, który od tego momentu zaczął grać coraz lepiej, ale też całej drużynie, która przegrywając w tym momencie trzema dołkami, po chwili wreszcie zaczęła stawiać opór i gonić rywali, wygrywając swój pierwszy dołek na jedenastce, gdzie przewaga stopniała do dwóch dołków.

Na czternastce, birdie drużyny Mickelsona pozwolił odrobić straty do zaledwie jednego dołka. Na szesnastce par 3 Brady zagrał około  metr od flagi i wydawało się przez chwilę, że będziemy mieli remis w meczu, po to tylko, żeby natchniony Manning posadził swoją piłkę na odległość gimmie. Na osiemnastce putt Tigera, który zatrzymał się tuż obok dołka, dał tam jego drużynie remis i zwycięstwo w całym meczu.

 

LEADERBOARD dostępny jest TUTAJ

 

W funkcję lotnego „polnego” komentatora wcielił się Justin Thomas, a na tee, jednak będąc tak naprawdę najprawdopodobniej w swoim domu, zapowiadał zawodników sam Samuel L. Jackson – znany ze swojej pasji do golfa.

 

https://twitter.com/PGATOUR/status/1264603194593808384?s=20

 

W trakcie pojedynku przeprowadzane zostały też sowicie opłacane przez sponsorów dodatkowe konkursy na najdłuższe uderzenie i uderzenie najbliżej dołka, z których dochód również przeznaczano na szczytny cel. Brady i Manning dostawali na niektórych dołkach uderzenia forów, wynikające z ich handicapów.

Ze względów bezpieczeństwa i konieczność maksymalnego ograniczania liczby zaangażowanych osób, zawodnicy nie mieli caddych i przemieszczali się w „Melexach”, co miało też swoje plusy, przyspieszając grę, zwłaszcza w momentami ulewnym deszczu, w którym toczył się pojedynek. Całe spotkanie odbywało się w iście radosnej atmosferze, pełnej smaczków, w postaci czasami nieoszczędzających przeciwnika komentarzy graczy. W ferworze walki z samym sobą raz nie wytrzymał Tom Brady, kiedy po raz kolejny nie trafił w fairway na pierwszej dziewiątce, a mikrofony wychwyciły pewne słowo, którego wychwycić nie powinny.

Całe przedsięwzięcie, dzięki CNN International mogło być oglądane praktycznie na całym świecie. Golf Channel Polska również włączył się w promocję tego wydarzenia. Podczas meczu zebrano  ogromne fundusze w postaci dwudziestu milionów dolarów, które rozdysponowane zostaną na fundacje charytatywne walczące ze skutkami pandemii koronawirusa.

 

 

Wspaniała inicjatywa. Kto wie, może doczekamy się kolejnych.

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

Zapowiedź THE MATCH 2 jest TUUTAJ

 

***

 

Poniżej zamieszczamy nieco więcej twittów, obrazujących raczej nieskrępowaną atmosferę całego spotkania 

 

 

https://twitter.com/PGATOUR/status/1264703003191390208?s=20

 

 

 

 

https://twitter.com/PGATOUR/status/1264661641922252800?s=20

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni