Tiger Woods & Jason Day .The PLAYERS. Practise round. TPC Sawgrass. Florida, 2015. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Tiger i Jason wracają na Torrey Pines.

Ubiegłoroczny Farmers Insurance Open był pod wieloma względami turniejem niezwykłym! Tiger przeszedł przez cut po raz pierwszy od 888 dni, Jason Day przezwyciężył kontuzję pleców, wygrywając po raz drugi na Torrey Pines, a zwycięzcę wyłoniła nieprawdopodobnie rozciągnięta w czasie dogrywka.

Raczej nikt nie przypuszczał, że Tiger Woods wówczas wygra. Co prawda wcześniej zwyciężał w tym  turnieju aż siedmiokrotnie, ale w zupełnie innych okolicznościach. Rok temu wracał po czwartej operacji kręgosłupa i pytanie, które drążyło kibiców było inne – czy Tiger  zdoła przetrwać do niedzieli ?

Zdołał i zrobił to w ostatnim możliwym momencie, dostarczając po drodze intensywnych emocji, trafiając putt na birdie na ostatnim dołku piątkowej rundy. Wszyscy, również Tygrys odetchnęli z ulgą!

 

 

Wszystko to obserwowały prawdziwe tłumy kibiców. W każdej sekundzie setki osób robiło setki zdjęć swoimi telefonami komórkowymi. Tymczasem on, podczas tego całego spektaklu zmagał się sam ze sobą, będąc naprawdę godnym przeciwnikiem dla samego siebie! Rzadko trafiał na fairway i podobnie rzadko na green. Przez cztery dni wykręcił imponujące statystyki: 17 trafionych fairwayów, na 56 możliwych i 42 trafione greeny w regularnej ilości uderzeń, na, co dość oczywiste, 72 możliwe.

Mimo to, dzięki niebywałej umiejętności posługiwania się wedgami i putterem, zdołał zagrać rundy: 72-71-70-72 i z wynikiem (-3) uplasować się ostatecznie na więcej niż satysfakcjonującej pozycji T23: „Jestem bardzo zadowolony. Walczyłem do upadłego o te wyniki. Nie było ziewania, nie było gry na środek fairwaya, potem na green, dwa putty i grane jedną ręką dobitki do dołka. Musiałem walczyć o każdy punkt, na każdym dołku. To czasami jest bardziej satysfakcjonujące od nudnych rund. To pokazało, że mam serce do gry.”

Najlepszym podsumowaniem całego występu Tygrysa były jego rozbrajająco szczere słowa, które wypowiedział tuż po trzeciej rundzie, w której zwiedził wszystkie najmniej uczęszczane zakątki Torrey Pines. Trafił wtedy trzy fairwaye zacnego pola South Course, kilka greenów, a mimo to jakimś cudem dowiózł wynik (-2) do końca rundy: „Jedyne co miałem, to była moja krótka gra i moje serce. Dzięki temu przetrwałem.”

Piękne i inspirujące słowa.

***

Oprócz powrotu Tigera były też inne powody do radości.

Wreszcie zwyciężył Jason Day! Uczynił to pierwszy raz od maja 2016 roku, kiedy triumfował w Players Championship. Niewiele jednak brakowało, a z powodu odmawiających współpracy pleców, wcale nie zobaczylibyśmy go w tamtym turnieju.

Po zagraniu wspólnie z Tigerem wtorkowej treningowej dziewiątki,  jego plecy na tyle dały się we znaki, że zmuszony był wycofać się ze środowego turnieju pro-am.

To był problem,  z którym zmagał się od pewnego  czasu. Półtora tygodnia przed turniejem wykonał nawet rezonans magnetyczny kręgosłupa, a od pewnego czasu pracował też nad poprawieniem zamachu tak, żeby zmniejszyć przeciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup.

Sprawy przybrały nieco lepszy obrót właśnie podczas kalifornijskiego turnieju, gdzie grał zachwycająco od czwartku aż do samego … poniedziałku.

***

Po wygraniu jedenastego turnieju PGA Tour Jason Day przesunął się z czternastej na dziesiątą pozycję na świecie. Jak sam przyznał marzyło mu się jednak dużo więcej: „To jest początek mojej drogi z powrotem na pozycję numerem jeden na świecie.” Jak wiemy, zapowiedź ta nie została zrealizowana, a pod koniec 2018 roku wypadł on nawet z pierwszej dziesiątki rankingu.

Jason był najlepszym golfistą na świecie już w 2016 roku, wygrywając po drodze cztery turnieje PGA Tour. Okupował on pozycję No.1 w rankingu, od marca 2016 – po wygranej w WGC-Dell Match Play Championship, aż do AT&T Pebble Beach Pro-Am, w lutym 2017 roku. Rok 2017 nie był już jednak tak udany: „Wiem, że ostatni rok nie był dla mnie najlepszy. Miałem problemy, które nie pozwalały mi się skupić na grze. Moja mama walczyła z rakiem. ”

Mama Jasona zachorowała na raka płuc, o czym poinformował wycofując się we łzach, w 2017 roku, z WGC-Dell Technologies Match Play, gdzie był przecież obrońcą tytułu. Kilka dni później Dening Day przeszła udaną operację usunięcia guza z lewego płuca.

***

Zwycięstwo w Jasona w ubiegłorocznym Farmers Insurance Open nie przyszło łatwo. Zdecydowała najdłuższa dogrywka w 67-letniej historii turnieju, która rozpoczęła się w niedzielę, a skończyła dopiero w poniedziałek rano! Brało w niej udział trzech graczy. Oprócz Jasona byli to Amerykanin Ryan Palmer, który odpadł już po pierwszym dołku i Szwed Alex Noren, który dla odmiany w ogóle nie miał zamiaru ustąpić.

 

 

Niedzielna 5 – dołkowa dogrywka przebiegała na niebotycznym poziomie i przerwana została po tym jak nad pole  nadciągnęły egipsko-kalifornijskie ciemności. Do tej pory zawzięty duet zdążył zagrać kolejno: birdie, birdie, par, par, birdie!

Natomiast w poniedziałek sprawy przebiegły wręcz błyskawicznie. Gra rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8.04, a zakończyła 14 minut później, po kolejnym birdie, trafionym z niecałego pół metra przez Jasona.

Po trafieniu na fairway Szwed postanowił atakować, grając drugi strzał prosto na green osiemnastego dołka par 5. Zagrał prawie idealnie, niestety piłka odbiła się od skarpy tuż przed greenem i wtoczyła do wody. Widząc to Australijczyk, którego drive wylądował w roughie po prawej stronie, zagrał rozsądnie przed wodę, a stamtąd posłał niesamowity strzał tuż pod flagę, rozstrzygając wynik pojedynku.

Poniedziałkowa dogrywka odbyła się w bardzo kameralnej atmosferze, po tym jak PGA Tour zdecydował się nie wpuszczać na nią publiczności, tłumacząc to brakiem czasu na zorganizowanie całego przedsięwzięcia, głównie od strony zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom i kibicom.

Na szczęście kamery i kamerzyści zostali wpuszczeni i całą akcję mogli oglądać na żywo również widzowie Golf Channel Polska!

***

Torrey Pineys i Tiger Woods stanowią jedność. Tiger zwyciężał na tym polu, aż dziewięciokrotnie, w tym raz jako amator! Siedmiokrotnie wygrywał w Farmers Insurance Open, z czego cztery razy z rzędu w latach 2005-2008. Po raz pierwszy triumfował tam jako piętnastolatek, podczas Junior World Golf Championships, które to mistrzostwa rozgrywane są w La Jolla rokrocznie w lipcu.

Torrey Pines to wreszcie miejsce chyba najbardziej dramatycznego triumfu w historii golfa, podczas US Open w 2008 roku! Tiger walczył tam wtedy pomimo potwornego bólu i teoretycznej niezdolności do gry. Później dowiedzieliśmy się, że miał rozerwane więzadło w lewym kolanie oraz dwa pęknięcia w lewej piszczeli!

Mimo to nie tylko grał, ale kiedy okazało się, że do rozstrzygnięć potrzebne jest tradycyjne dla tego turnieju 18 dołków dogrywki, nie odpuścił. Postanowił dokończyć dzieła i wygrał na pierwszym dołku „dogrywki dogrywki”, zwanej przewrotnie „nagłą śmiercią”!

Zszokowany Rocco Mediate musiał w końcu uznać jego wyższość i odłożyć na inny termin swoje marzenia, o zdobyciu pierwszego w karierze tytułu wielkoszlemowego. Nie dziwi więc, że Torrey Pines uważane jest za kwintesencję Tigera Woodsa i wszystko to co sprawia, że myśląc o nim, nie mamy żadnych wątpliwości jakiej klasy jest sportowcem.

 

 

***

Podobnie jak rok temu, również tym razem 🐯 Tiger Woods rozpoczyna nowy sezon od turnieju, w którym zwyciężał siedmiokrotnie! Już od czwartku tytułu bronić będzie Jason Day, a Tiger spróbuje dołożyć ósmą wygraną do tej niezwykłej kolekcji. W tym roku zagrają również: Rory McIlroy, Justin Rose, Xander Schauffele, Jon Rahm, Jordan Spieth, Patrick Reed, Rickie Fowler, Cameron Champ, Tony Finau, Hideki Matsuyama, 🦐 José de Jesús Rodríguez, czy Morgan Hoffmann (!)

***

Torrey Pines Golf Course jest 36 – dołkowym, publicznym polem golfowym, należącym do miasta San Diego. Oba pola: South Course i North Course  zaprojektowane zostały przez Williama F. Bella. The South Course zostało przeprojektowane w 2001 roku przez Reesa Jonesa, a North Course w 2016 roku, przez Toma Weiskopfa, który zamienił kolejność dziewiątek tak, aby gracze kończyli rundę ze spektakularnymi widokami na ocean. Podczas Farmers Insurance Open gra toczy się przez dwie pierwsze rundy jednocześnie na obu polach, by w weekend przenieść się wyłączne na South Course.

***

Nasze transmisje: od czwartku do niedzieli, codziennie od 21.00.

W niedzielę zero (!) reklam, dzięki 🏎 Porsche Centrum Warszawa – Partnerowi transmisji i niedzielnej Strefy Kibica, na ulicy Połczyńskiej 107.

 

 

Dodatkowe emocje sportowe zapewni Centrum Golf . Na symulatorze rozegrane zostaną konkursy golfowe, a Goście będą mieli okazję zagrać na legendarnym Torrey Pines!

Atrakcje na greenie gwarantuje Golfix.

***

Tego nie można przegapić!

 

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni