OMEGA Masters_Thriston Lawrence & Raynald Aeschlimann

Thriston Lawrence triumfuje w OMEGA Masters

Thriston Lawrence z Republiki Południowej Afryki zwyciężył w 75. edycji OMEGA European Masters. Przez cztery dni, na zjawiskowym szwajcarskim polu Crans-sur-Sierre Golf Club grał znakomicie i sięgnął po swoje drugie trofeum DP World Tour. 

 

www.europeantour.com/dpworld-tour/omega-european-masters/leaderboard

 

 

W ostatnim dniu pojawiły się pytania dotyczące tego, czy zdoła wygrać na 72 dołkach, zwłaszcza po tym, jak jego jedyne do tej pory zwycięstwo DP World Tour miało miejsce podczas skróconej edycji Joburg Open w 2021 roku, kiedy to turniej storpedowany został zarówno przez pogodę oraz pandemię.

Thriston triumfował wówczas cztery uderzenia przed rodakiem Zanderem Lombardem, wraz z Zanderem i Ashleyem Chestersem zapewniając sobie wówczas miejsca w The Open w St. Andrews.

 

 

W Szwajcarii, pomimo oddania trzech uderzeń przewagi Mattowi Wallace’owi, który szukał swojego pierwszego tytułu od ponad czterech lat, Południowoafrykańczyk zanotował par na pierwszym dołku dogrywki, aby zdobyć jeden z najbardziej prestiżowych trofeów europejskiego golfa.

Przemawiając po swojej wygranej 25-latek powiedział: „To zaszczyt móc odnieść to zwycięstwo. To wydarzenie ma tak długą historię i nie mogę doczekać się, kiedy dostanę to trofeum”.

 

 

„To trudne pole golfowe i można tu stracić kilka uderzeń, szczególnie na dołkach:14, 15 i 16. Jestem zadowolony z mojej cierpliwości w tym tygodniu i jestem bardzo szczęśliwy, że tutaj wygrałem. To spełnienie marzeń ”.

 

 

Rozpoczynając rundę finałową, Lawrence miał przewagę trzech strzałów nad Anglikiem, jednak przez zaledwie pięć dołków jego przewaga zmniejszyła się do tylko jednego. Na pierwszym dołku dogrywki obaj bezpiecznie wylądowali na fairwayu, jednak Lawrence posadził drugie uderzenie sześć metrów od dołka, podczas gdy Matt zatrzymał się przy tylnej krawędzi greenu. Thriston niemal trafił birdie, a Matt zagrał bogeya.

 

 

Po zwycięstwie Lawrence po raz pierwszy znalazł się w pierwszej setce rankingu światowego, a także w pierwszej dziesiątce klasyfikacji DP World Tour. Ostatnie miejsce na podium zajął kolejny Anglik – Richard Mansell.

 

 

W turnieju po długiej wakacyjnej przerwie wystąpił również mistrz Irish Open – Adrian Meronk. Po rundach 68-69-68-67 uplasował się on ostatecznie na pozycji T38, dzięki świetnej grze awansując ostatniego dnia o piętnaście oczek w klasyfikacji. Na następny występ szykuje się po tygodniowej przerwie, podczas rozgrywanego w słynnym Wentworth – BMW PGA Championship.

 

 

W Pro-Am pod batutą Adriana wystąpiła fantastyczna polska drużyna wzmocniona trzema znakomitymi polskimi sportowcami i ambasadorami marki OMEGA: Jurkiem Dudkiem, Mariuszem Czerkawskim i Mateuszem Kusznierewiczem.

 

 

Polacy ukończyli rywalizację na dzielonym miejscu jedenastym, z wynikiem -24 netto i -19 brutto. Zwyciężył team pod wodzą Jeffa Winthera, z rezultatem -35 i – 19.

 

 

Mariusz Czerkawski wspomniał: „Świetnie było zagrać w takim towarzystwie i na tak spektakularnym polu. Adrian jest w super formie i na pewno to nie raz jeszcze pokaże. Trzymamy wszyscy za niego kciuki i nie możemy się doczekać tego występu i kolejnych turniejów w jego wykonaniu!”

 

 

Marek Sowa – współzałożyciel i szef Rady Nadzorczej Golf Channel Polska, obserwujący wydarzenia wprost z Crans-sur-Sierre Golf Club, pytany o wrażenia z pro-am i oto jak poszło polskiej ekipie, opisywał: „Na pewno nie wygrali, ale mieli dobrą zabawę. Warto podkreślić, że cztery gwiazdy polskiego sportu, czterech profesjonalistów z czterech różnych dyscyplin – golf, piłka nożna, hokej i żeglarstwo, połączyła pasja do golfa – w niegolfowym kraju jak Polska. To jest ważny przekaz”.

 

 

Omega Masters to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów golfowych rozgrywanych na Starym Kontynencie. Organizowany od 1923 roku, początkowo nazywał się Swiss Open. Od 1939 roku golfiści nieprzerwanie rywalizują na tym samym polu w Crans Montana,  w spektakularnej górskiej scenerii. Czyni to turniej najstarszymi corocznymi zawodami organizowanymi w tej samej lokalizacji w Europie. Zwyciężały tam takie sławy jak: Seve Ballesteros, Ernie Els, Nick Faldo, Ian Woosnam, Craig Stadler, José María Olazábal, Colin Montgomerie, Costantino Rocca, Sergio Garcia, Luke Donald, Miguel Ángel Jiménez, Thomas Bjørn, Danny Willett, czy Matt Fitzpatrick.

 

 

 

Wśród nagród, również za trafienie hole-in-one znalazł się między innymi zegarek OMEGA Seamaster Aqua Terra wykonany z 18-karatowego złota Sedna, opatentowanego przez OMEGA. Model wyposażono w błękitną tarczę ze słonecznym szlifem i tekowym wzorem inspirowanym układem desek na pokładzie luksusowego jachtu oraz w pasek z błękitnej gumy. W sercu czasomierza pracuje niezwykle precyzyjny mechanizm Co-Axial Master Chronometer. Raynald Aeschlimann, Prezydent i Dyrektor Generalny OMEGA powiedział: „Przekazujemy nasze najszczersze gratulacje Thristonowi Lawrence’owi. Możliwość doświadczenia szwajcarskich tradycji i kultury z okazji tego turnieju jest wyjątkowa, jednak, oczywiście, to golf jest zawsze w centrum uwagi. Jego zwycięstwo stało się teraz częścią bogatej historii Crans-Montana.”

 

 

W spektakularnej scenerii swoje umiejętności zaprezentowało także kilku golfowych przyjaciół marki OMEGA, w tym Guido Migliozzi, Sean Crocker, Nicolai Hojgaard i Rasmus Hojgaard – zwycięzca z zeszłego roku.

 

*

 

W tym tygodniu przenosimy się do Danii na turniej DP World Tour – Made in HimmerLand 2022

 

Czwartek i piątek

Made in HimmerLand: 19.00 – 23.00 RE-LIVE

Sobota i niedziela

Made in HimmerLand: 14.00 – 18.00. LIVE

 

Komentują: Dionizy Konieczny i Kasia Nieciak

 

 

golfchannel.pl/?news=omega-masters

 

www.omegawatches.com/planet-omega/sport/our-sports/golf

 

 

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni