Zapraszamy na „The Western”

Każdego roku Pasatiempo Golf Club i Uniwersytet San Jose gości najlepsze drużyny golfowe w turnieju Western Intercollegiate Golf Tournament, zwanym też – The Western. Jest to najdłużej rozgrywany turniej uniwersytecki w Stanach Zjednoczonych, którego premiera miała miejsce już w 1947 roku, od razu na polu Pasatiempo.

Na przestrzeni lat wśród jego uczestników przewinęła się cała plejada golfowych doskonałości, m.in.: Tiger Woods, Ken Venturi, Johnny Miller, Dave Stockton, Tom Watson,  Jordan Spieth, Jon Rahm, czy Steve Stricker.

Początkowo obowiązującym formatem był match play. W 1958 roku zaczęto grać stroke play, najpierw na 72. dołkach. W tym samym roku rozpoczęły się też rozgrywki drużynowe, podczas dwóch pierwszych dni, gdzie liczyły się najlepsze cztery rezultaty graczy danego zespołu.

Dziesięć lat później w 1968 roku, format drużynowy ewoluował do 54. dołków. Liczyły się cztery najlepsze wyniki zawodników danej drużyny. Dzisiaj zarówno klasyfikacja drużynowa, jak i indywidualna opiera się na 54. rozegranych dołkach. Do wyniku drużyny liczy się pięć najlepszych wyników, z sześcioosobowej drużyny.

***

Pasatiempo Golf Club posiada jedno 18 – dołkowe pole. Zaprojektowane zostało przez  Marion Hollins – Mistrzynię U.S. Women’s Amateur Championship z 1921 roku oraz słynnego angielskiego architekta Dr. Alistera MacKenzie.

Hiszpańskie słowo “pasatiempo” ma wiele znaczeń, wśród nich: hobby i rozrywka. Jakby jednak tego nie tłumaczyć, faktem jest, że uznaje się powszechnie, że jest tylko kilka miejsc na świecie z bardziej zapierającymi dech widokami. Jednocześnie  jest to niezwykle wymagające pole golfowe.

 

 

Pole zostało otwarte w 1929 roku, a pierwszą grupę, która wtedy zagrała, stanowili: Marion Hollins, Bobby Jones – ojciec nowoczesnego golfa, Glenna Collett – U.S. Womens Amateur Champion i Cyril Tolley – British Amateur Champion. Mecz ten oglądało wówczas ponad 2000 widzów, co na ówczesne czasy było budzącą wrażenie liczbą.

***

W tegorocznym turnieju zobaczymy piętnaście uczelni z I dywizji NCAA: San José State, Arizona, BYU, California, Colorado State, Hawaii, Oregon, Pepperdine, San Diego State, Stanford, UC Irvine, UCLA, USC, UT El Paso, Washington

 

***

Z powodu pandemii ubiegłoroczne rozgrywki nie odbyły się. W 2020 roku zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Stanford. Indywidualnie najlepszy był również zawodnik tej uczelni – Isaiah Salinda.

 

Poznajmy przyszłe gwiazdy golfa! 

 

Relacje w Golf Channel Polska: od piątku do niedzieli, codziennie od 19.30.

Komentuje: Jacek Person.

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni