Przed nami THE PLAYERS Championship!

Zmiana kalendarza rozgrywek o puchar FedEx Cup, którą ogłosił w zeszłym roku komisarz PGA Tour Jay Monahan, przesunęła turniej THE PLAYERS na marzec. Jest to dość istotna korekta, ponieważ przygotuje ona kibiców i zawodników na najważniejsze turnieje wielkoszlemowe sezonu. W przeszłości finałowej rundzie turnieju towarzyszyły również dodatkowe emocje, z uwagi na przypadający w tym dniu Dzień Matki.

Według wielu znawców tematu turniej ten nazywany jest często piątym Majorem. Opinia ta bierze się z tego, że rywalizacja najlepszych golfistów świata toczy się na piekielnie trudnym polu TPC Sawgrass, zlokalizowanym w Ponte Vedra Beach na Florydzie. Sąsiedztwo Galerii Sław Golfa oraz siedziba PGA of America dodatkowo podkreśla rolę tego miejsca na golfowej mapie świata. Dla zwiedzających obowiązkowym przystankiem jest też leżące nieopodal Saint Augustine, które jest najstarszym europejskim miastem w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Początki turnieju sięgają roku 1974, kiedy to pojawił się on oficjalnie w kalendarzu turniejowym jako PLAYERS Championship. Inauguracja odbyła się nie na Florydzie, ale w sąsiedniej Georgii, gdzie na polu Atlanta Country Club bezkonkurencyjny okazał się „Golden Bear” – Jack Nicklaus. Początki były trudne, o czym świadczy kilkukrotne przerywanie turnieju z uwagi na padający deszcz oraz poniedziałkowe zakończenie rywalizacji. Kolejne edycje turnieju odbywały się w różnych miejscach, aż w roku 1977 zawodnicy spotkali się po raz pierwszy na polu Sawgrass Country Club na Florydzie. W międzyczasie ówczesny szef PGA Tour Dean Beman wpadł na pomysł budowy stadionu golfowego, który stałby się na stałe siedzibą dla turnieju Players.

Ciekawostką jest, że Beman złożył ofertę kupna Sawgrass CC, ale spotkał się z odmową. Dlatego też po otrzymaniu zgody zarządu PGA, niestrudzony znalazł teren pod budowę wymarzonego pola w bliskim sąsiedztwie Sawgrass CC, a kosztowało go to … przysłowiowego dolara! Sen o pięknym, ale bardzo wymagającym polu golfowym się spełnił. Prace nad budową pola rozpoczęły się w 1980 roku, a pierwszy turniej rozegrano na nowym TPC Sawgrass Stadium Course w marcu 1982 roku. Po czterech dniach zmagań najlepszym zawodnikiem okazał się Jerry Pate zwyciężając THE PLAYERS i odbierając nowe trofeum turnieju. Wykonany z kryształu puchar zaprojektował Miroslav Havel, a wykonała go firma Waterford Crystal.

W tym miejscu należy wspomnieć co jest znakiem rozpoznawczym TPC Sawgrass i kto jest tego twórcą. Pete Dye jest bardzo dobrze znanym architektem pól golfowych, a jego dzieła służą milionom golfistów na całym świecie. W swojej bogatej karierze zbudował około 200 pól golfowych. Do najbardziej znanych oprócz TPC Sawgrass należą Ocean Course w Kiawah Island, PGA West Stadium Course czy Harbour Town Golf Links. Jego znakiem rozpoznawczym było projektowanie dość zawiłych i krętych fairwayów, głębokich bunkrów oraz małych greenów. Podczas budowy TPC Sawgrass zaczął zastanawiać się co zrobić z dołkiem siedemnastym. Robotnicy wybrali cały piasek i powstał kawałek, nie do końca wiadomo czego. Dye zaczął głośno myśleć i dzielić się swoim dylematem z żoną Alice. Nie zastanawiając się długo, Alice doradziła mężowi: „dlaczego nie zrobisz grennu na wyspie”? I tak powstał jeden z najbardziej charakterystycznych, dramatycznych i niepowtarzalnych dołków na świecie. Za swoje zasługi Pete Dye został przyjęty w poczet członków World Golf Hall of Fame w 2008 roku.

 

 

TPC Sawgrass jest polem publicznym, które  według pisma Golf Digest zostało umieszczone na 48 miejscu w rankingu stu najlepszych pól golfowych w Ameryce 2019-2020.

W swojej historii turniej miał wielu zwycięzców i przegranych. Triumfowali tutaj: Jack Nicklaus, Davis Love III, Lee Trevino, Tiger Woods, Raymond Floyd, Phil Mickelson, Greg Norman, Fred Couples, Sandy Lyle czy Adam Scott! Tradycją jest, że po zakończeniu turnieju najlepszy golfista zostawia na pamiątkę kij golfowy, który jego zdaniem miał decydujące znaczenie dla zwycięstwa. Cała kolekcja jest wystawiona i ogólnodostępna dla bywalców domu klubowego. Si Wo Kim w 2017 roku podarował swojego drivera, którym uderzył piłkę z wyższej trawy na dołku numer 14 i dzięki temu obronił par. Na pytanie reportera dlaczego użył tak nietypowego kija, odpowiedział że trenował takie uderzenia wcześniej i przy dobrym wietrze osiągnął zamierzony cel.

Najlepszy wynik poniżej par na 18. dołkach w historii turnieju osiągnął kwintet: Fred Couples, Greg Norman, Roberto Castro, Martin Kaymer i Webb Simpson. Wszyscy oni ustrzelili nieprawdopodobny wynik 63, czyli 9 poniżej par! Rekord turnieju należy do australijskiej legendy Grega Normana i został ustanowiony w 1994 roku. Popularny Great White Shark zanotował wtedy fantastyczne 264 uderzenia , czyli 24 poniżej par!

W dotychczasowej historii TPC Sawgrass Stadium Course odnotowano osiem hole-in-one na dołku numer 17. Po raz ostatni szczęśliwcem okazał się nie kto inny, jak hiszpański matador – Sergio Garcia w 2017 roku.

 

 

Z drugiej strony w tym samym roku aż 69 piłek wylądowało w wodzie. Hall Sutton został wtedy autorem nie lada wyczynu, wygrywając turniej ponownie po siedemnastu latach przerwy, podnosząc wcześniej kryształowy puchar w 1983 i 2000 roku.

Warto też wspomnieć o najlepszym w historii finiszu, który stał się udziałem Rickie Fowlera w 2015 roku. Na ostatnich czterech dołkach zanotował on niesamowitą statystykę birdie-eagle-birdie-birdie i w nagrodę zagrał w 3 – dołkowej dogrywce. Jego oponentami byli: Sergio Garcia i Kevin Kisner, na  16, 17 i 18 dołku. Po zakończeniu tej części dogrywki odpadł Garcia i potrzebna była kontynuacja w formacie nagłej śmierci. Zawodnicy udali się oczywiście na dołek 17 i tam po raz trzeci w tym dniu Fowler zrobił birdie i pokonał ostatecznie Kisnera. W tym przypadku magiczna siedemnastka okazała się szczęśliwa dla znakomicie grającego wedgami Rickiego.

 

 

Jak zrobić albatrosa na Sawgrass, pokazał w 2017 roku Rafa Cabrera Bello. Jego drugie uderzenie na dołku numer 16 odbiło się tuż przed greenem i uderzając we flagę wpadło do dołka. Z radości kij poleciał w powietrze i wylądował w wodzie, a hiszpański golfista wykonał rundę honorową, przybijając piątki i inne żółwie z kibicami stojącymi wzdłuż fairwaya.

 

 

W tym roku tytułu bronił będzie Webb Simpson, który w ubiegłym roku zakończył prawie pięcioletnią posuchę w wygranych na PGA Tour. Zwycięstwo to przybliżyło go również do zapewnienie sobie miejsca w zespole USA na podparyski Ryder Cup. Grał on fenomenalnie podczas THE PLAYERS, a nieprawdopodobne 63 uderzenia w drugiej rundzie wysunęło go na prowadzenie, którego już nie oddał do końca turnieju.

 

 

Tegoroczny zwycięzca otrzyma nowe trofeum, które będzie przedstawiało sylwetkę golfisty stojącego na podstawie w kształcie … 17. dołka TPC Sawgrass! Podczas tworzenia tego małego dzieła sztuki firma Tiffany & Co wykorzystała najnowsze rozwiązania technologiczne, z technologia 3D włącznie. Końcowy efekt jest niesamowity. Ma się wrażenie że wykonujący zamach gracz stoi na wodzie. Całość przypomina golfowego Oscara.

Przed nami kolejna, 43 edycja turnieju i 38 na TPC Sawgrass!

***

Zagrają tam absolutnie najlepsi gracze świata, m.in.: Phil Mickelson, Rors, DJ, JT, Jordan Spieth, Iceman, Poults, Rahmbo, Patrick Reed, Brooks Koepka, Bubba Watson, Justin Rose, Cameron Smith, Cameron Champ, Paul Casey, Bryson DeChambeau, Tony Finau Moliwood, Sergio, Tyrrell Hatton i oczywiście Tiger Woods. 

 

 

Z tej okazji w salonie Audi Centrum Warszawa Okęcie zorganizujemy w piątek Strefę Kibica! Atrakcje sportowe zapewni Golfix i Centrum Golf. We wtorek i środę na naszym Facebooku pojawiły się pytania konkursowe, gdzie wygrać można było podwójne zaproszenia na to wydarzenie. Ostatnią szansą będzie konkurs w trakcie czwartkowej transmisji, który też ukaże się na Facebooku, o 22.00!

W piątek, dzięki Audi turniej transmitujemy BEZ REKLAM. Podobnie jak dwie ostatnie godziny rundy finałowej! 

***

Nasze transmisje: czwartek, piątek i niedziela – od 18.00/ sobota – od 19.00

Komentują: Jacek Person & Piotr du Château.

 

 

Zapraszamy!

 

Napisali: Wojtek Ochocki i Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni