In Gee Chun. (Jonathan Ferrey/Getty Images)

The Evian Championship na żywo w Golf Channel Polska!

The Evian Championship jest ostatnim z pięciu kobiecych turniejów wielkoszlemowych, po ANA Inspiration, Women’s PGA Championship, US Women’s Open, Women’s British Open. Jest to  wyjątkowy turniej, ponieważ podobnie jak męski US Masters, rozgrywany jest zawsze na tym samym polu. Te niezwykle prestiżowe rozgrywki toczą się tradycyjnie we wrześniu, na polu  Evian Resort Golf Club, w miejscowości Évian-les-Bains, we Francji.

 Turniej odbył się po raz pierwszy w 1994 roku, pod auspicjami Ladies European Tour (LET), jako Evian Masters. Dopiero w 2013 roku uznany został jako wielkoszlemowy turniej LPGA Tour, co automatycznie spowodowało lawinowy wzrost puli nagród. Aktualnie wynosi ona 3.65 miliona dolarów i jest drugą po US Women’s Open, największą pulą w kobiecym golfie. Na liście startowej nie zabraknie ostatnich czterech zwyciężczyń tego zacnego turnieju. Są to: Suzann Pettersen (2013), Hyo Joo Jim (2014), Lydia Ko (2015) i Gee Chun (2016).

Koreanka In Gee Chun, zwyciężczyni sprzed roku, wywalczyła swój pierwszy tytuł Evian Championship z przewagą aż czterech uderzeń nad dwiema rodaczkami: Sung Hyun Park and So Yeon Ryu. Jej wynik (-21) jest najniższym wynikiem w turnieju wielkoszlemowym w historii golfa i to zarówno w golfie kobiecym jak i męskim! Nie dziwi więc , że Chun została później Debiutantką Roku LPGA Tour!

Wśród mężczyzn najniższy wynik to (-20). Poszczycić się nim mogą: Jason Day ( 2015 PGA Championship ) i Henrik Stenson ( 2016 British Open).

W tym roku obrończyni tytułu w osiemnastu startach, pięciokrotnie była druga, a w trzech kolejnych startach znajdowała się w TOP 10. Obecnie zajmuje piątą pozycję w Rankingu Światowym.

Również kobiecy golf ma swój super ranking- RACE TO THE CME GLOBE, przypominający nieco klasyfikację FedExCup, z PGA Tour. The Evian Championship jest 26 turniejem tego rankingu i jako Major oferuje 25% więcej punktów niż zwykły turniej. Zwyciężczyni zainkasuje aż 625 punktów!

Na czele RACE TO THE CME GLOBE jest aktualnie druga golfistka świata – Lexi Thompson (3,192 punktów), przed pierwszą w Rankingu Światowym- So Yeon Ryu (2,652) i numerem 3 na świecie- Sung Hyun Park (2,563). Najlepsze 40 zawodniczek zagra w CME Group Tour Championship, a na najlepszą w rankingu  czeka bonus w postaci okrągłego miliona dolarów!

W turnieju nie zagra niestety amerykańska supergwiazda- Michelle Wie, która zgodnie z zaleceniami lekarzy postanowiła dojść spokojnie do siebie po operacji wyrostka robaczkowego. Zobaczymy natomiast inną słynną Amerykankę – Lexi Thompson, która przystępuje do turnieju, będąc w wyśmienitej formie, tuż po swojej drugiej w tym roku wygranej w Indy Women in Tech Championship.

W turnieju poza wymienionymi zawodniczkami zobaczymy całą śmietankę kobiecego golfa. Podziwiać będziemy aż 92 golfistki, z pierwszej setki rankingu LPGA Tour, które łącznie wygrały 51 turniejów wielkoszlemowych!

Wszystko to na żywo w Golf Channel Polska!

Komentują z pasją: Krzysztof Rawa i Piotr du Château.

 

Plan transmisji:

  • czwartek i piątek –15:30 – 18:30
  • sobota – 13:00 – 17:30
  • niedziela – 11:30 – 17:00

 

Każdego dnia wkrótce po zakończeniu transmisji The Evian Championship, rozpoczynać będzie się transmisja z BMW Championship– przedostatniego turnieju FedExCup Playoffs!

 

Od czwartku do niedzieli czekają więc na nas niebywałej urody emocje!

 

Autor: Kasia Nieciak

 

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni