Jordan Spieth i Jason Day. Fot. PAP

Valero Texas Open

PGA TOUR zostaje w tym tygodniu w gościnnym Teksasie. Po ubiegłotygodniowym WGC-Dell Technologies Match Play, we wspaniałym Austin Country Club, w czwartek rusza Valero Texas Open. Gra toczyć się będzie na polu AT&T Oaks, będącym częścią TPC San Antonio.

 

Czwartek i piątek:

 Valero Texas Open – runda 1 i 2 (LIVE) 22:00 – 1:00

Sobota i niedziela: 

Valero Texas Open – runda 3 i 4 (LIVE) 21:00 – 0:00

 

Na zwycięzcę oprócz trofeum i czeku na pokaźną kwotę, czeka również 500 punktów FedExCup oraz para butów kowbojskich. Turniej będzie obchodził swoje 100 – lecie! Jego początki sięgają 1922 roku, kiedy po raz pierwszy rozegrano Texas Open.

Turniej w swojej długiej historii zaglądał na różne pola, jednak zawsze rozgrywany był w okolicy San Antonio. Jest szóstym, najstarszym, zawodowym  turniejem na świecie, trzecim najstarszym na PGA TOUR i najstarszym rozgrywanym zawsze w tym samym mieście. Zawsze uważany był za miejsce, gdzie bardzo niskie wyniki nie były rzadkością.

Dla kontrastu – w 2011 roku Kevin Na przeszedł do historii turnieju, wsławiając się tam wynikiem szesnastu uderzeń na dziewiątym dołku, par 4!

Od 2002 roku sponsorem tytularnym turnieju jest Valero Energy Corporation. W 100 – letniej historii na liście zwycięzców nie zabrakło wielkich nazwisk. Zwyciężali tutaj między innymi: trzykrotnie z rzędu (!) Arnold Palmer, trzykrotnie Justin Leonard, dwukrotnie Sam Snead, Ben Crenshaw, czy Zach Johnson. Raz wygrywali m.in: Walter Hagan, Byron Nelson, Ben Hogan, Jack Burke, Jr., Chi-Chi Rodríguez, Lee Trevino, Corey Pavin, Nick Price, Tommy Armour III i Adam Scott.

Turniej rozgrywany jest na polu AT&T Oaks dopiero od 2010 roku. TPC San Antonio to kompleks golfowy składający się z dwóch pól: AT&T Canyons Course – dzieła Pete Dye’a i właśnie AT&T Oaks Course – zaprojektowanego przez Grega Normana, we współpracy z Sergio Garcią! Oba pola posiadają nobilitującą etykietkę TPC – Tournament Players Club.

W 2017 roku na polu The Oaks zwyciężał Kevin Chappell – po sześciu drugich miejscach, zdobywając wreszcie swoje długo oczekiwane, pierwsze trofeum na PGA TOUR. Chappel przystąpił do rundy finałowej z jednym uderzeniem przewagi, odpierając w niedzielę wściekłe (-7!) ataki Brooksa Koepki. Nadzieje Brooksa pogrzebał ostatecznie trafiony przez Kevina putt na birdie, na osiemnastym dołku.

Rok później po swoją pierwszą wygraną PGA TOUR sięgał Andrew Landry.

W 2019 roku, w ostatniej edycji przed pandemią zwyciężał Kanadyjczyk Corey Conners, zostając pierwszym graczem od 2010 roku, który wygrywał w turnieju PGA TOUR, dostając się do niego dzięki poniedziałkowym kwalifikacjom. Corey triumfował z dwoma uderzeniami przewagi nad  Charleyem Hoffmanem, zdobywając tym samym ostatnie możliwe zaproszenie na Masters. Trzeci, z kolejnym uderzeniem straty był Ryan Moore.

Obrońcą tytułu będzie Jordan Spieth, który rok temu, wprawił swoich fanów w absolutną euforię. Teksańczyk z krwi i kości, na swoje dwunaste zwycięstwo PGA TOUR musiał czekać od lipca 2017 roku, od triumfu w The Open. Wybrał na to najlepsze miejsce i czas, triumfując w swoim rodzinnym Teksasie, kilka dni przed Masters Tournament. W niedzielę wykręcił fantastyczną rundę 66, pozostawiając w pokonanym polu, z dwoma uderzeniami straty, kończącego turniej na drugim miejscu – Charleya Hoffmana.

golfchannel.pl/?news=jordan-powrocil

Oprócz obrońcy tytułu zobaczymy w tym roku również kilku mistrzów Masters, szlifujących formę przed przyszłotygodniowym wyjazdem do Georgii. W tej roli zagrają.: powracający po kontuzji obrońca tytułu w Auguście – Hideki Matsuyama oraz Zach Johnson i Jordan Spieth. 

Do Masters, na miejscu – w Auguście, szykuje się również… Tiger Woods! To naprawdę niezwykła sytuacja, zważywszy na potworny wypadek samochodowy, jakiemu uległ w lutym ubiegłego roku. Na razie nie oznacza to jednak, że 5 – krotny mistrz Masters na pewno tam zagra, ale daje sporą nadzieję.

golfchannel.pl/?news=tiger-trenuje-w-auguscie

*

Tymczasem na czele notowania Power Rankings turnieju Valero Texas Open znalazł się optymistycznie Rory McIlroy. 

Gracze z Top 50 ubiegłotygodniowego rankingu OWGR: 

8. Rory McIlroy
12. Hideki Matsuyama
13. Bryson DeChambeau
15. Jordan Spieth
19. Abraham Ancer
23. Tony Finau
38. Tom Hoge
41. Corey Conners

Zagrają również m.in.: Jason Day, Rickie Fowler, Adam Hadwin, Corey Conners, Jason Day, Scott Stallings, Harry Higgs, Takumi Kanaya, Matthew NeSmith, Wyndham Clark, Garrick Higgo, Anirban Lahiri, Gary Woodland, Graeme McDowell, Henrik Stenson, Brendon Todd, Lee Westwood, Matthias Schwab, Robert MacIntyre, Rasmus Hojgaard, Danny Lee, Ian Poulter, Nick Watney, Aaron Rai, Mito Pereira, Richy Werenski, Cameron Champ, Branden Grace, Luke Donald, Camilo Villegas, Sahith Theegala, Aaron Baddeley, Richard Bland, Guido Migliozzi. 

Ostatnia przepustka do Augusty czeka na odpowiedniego kandydata. „Wystarczy” tylko wygrać w San Antonio.

 

VALERO TEXAS OPEN W GOLF CHANNEL POLSKA

Czwartek i piątek:

 Valero Texas Open – runda 1 i 2 (LIVE) 22:00 – 1:00

Sobota i niedziela: 

Valero Texas Open – runda 3 i 4 (LIVE) 21:00 – 0:00

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni