Mateusz Gradecki. Soudal Open. Fot. Kuba Dymecki

Soudal Open

Mateusz Gradecki w tym tygodniu przenosi się z Challenge Tour na DP World Tour. Ze słonecznego Abu Dhabi wędruje do deszczowej Belgii. W czwartek rusza do boju w Soudal Open, który odbędzie się w Rinkven International Golf Club niedaleko Antwerpii.

 

Livescoring TUTAJ

Sobota i niedziela: 

DP World Tour: Soudal Open – runda 3 i 4 (LIVE) 13:30 – 18:00

LPGA Tour: Cognizant Founders Cup – runda 3 i 4 (LIVE) 22:00 – 1:00

Historia turnieju

Otwarte Mistrzostwa Belgii odbyły się po raz pierwszy w 1910 roku w Royal Golf Club. Trwają od ponad wieku i dołączyły do ​​European Tour w 1978 roku, po inauguracji ligi sześć lat wcześniej. Turniej, który rozegrano po raz pierwszy jako 72-dołkowy turniej w 1928 roku, został wygrany przez takich mistrzów, jak Sir Henry Cotton, Roberto De Vicenzo i Walter Hagen, a zwycięzcy wielkoszlemowi Sir Nick Faldo, José Maria Olazábal i Darren Clarke również zapisali się tam złotymi zgłoskami. Jednak pomimo triumfów niektórych z najbardziej znamienitych nazwisk tego sportu, to bohater gospodarzy, Flory Van Donck, pięciokrotnie wygrał w tym turnieju! Po 18 latach przerwy impreza powróciła do programu w 2018 roku pod nazwą Belgian Knockout. W innowacyjnym formacie turniej łączył stroke play, a następnie match play przez dwa kolejne lata, zanim w zeszłym roku powrócił jako turniej stroke play –  Soudal Open.

Lokalni bohaterowie

Na czele belgijskiego kontyngentu na ojczystej ziemi zagrają: Thomas Detry i Nicolas Colsaerts. Udział Nicolasa – wicekapitana drużyny europejskiej dodaje nieco smaku Ryder Cup. Ta para z pewnością przyciągnie tłumy fanów. W zeszłym roku Colsaerts – który jako pierwszy belgijski zawodnik zagrał w Ryder Cup w 2012 roku – powrócił emocjonalnie do gry w swoim domowym turnieju po tym, jak pod koniec 2021 roku zdiagnozowano u niego rzadką chorobę nerek.

Detry z kolei goni za pierwszym triumfem na DP World Tour po kilku nieudanych próbach w ostatnich sezonach i przybywa do ojczyzny po regularnych występach na PGA TOUR w tym roku.

Gradi

Niestety wcześniej w tym tygodniu złapałem delikatną kontuzję kolana, na szczęście już jest dużo lepiej i dziś udało się potrenować na range’u. W poniedziałek zagraliśmy cztery dołki, a resztę zwiedziliśmy spacerem. Przez kontuzję trenowałem dużo puttingu i krótkiej gry, ale też trochę odpocząłem – depeszował Gradi.

Pole jest wąskie i wymagające z tee, ale są to raczej moje mocne strony. Przypomina mi pole w Niemczech, na którym zagrałem jeden z bardziej udanych turniejów w ubiegłym sezonie. Ważna w tym tygodniu będzie precyzja – podsumował.

Diametralnie zmieniliśmy scenerię, z pustyni i upału do deszczowej parkowej Europy. Trawa i greeny są już typowo europejskie i czujemy się na nich swobodniej. Pole wymaga dokładności i kontroli lotu piłki, nie należy także do najdłuższych, więc pomimo małej ilości par 5 jest sporo szans na zaatakowanie – dodał caddie Dymecki.

W czwartek polski duet wyjdzie na pole jako pierwszy o godzinie 7:30. Towarzyszyć im będą Szkot Craig Howie i Amerykanin Joshua Lee. W piątek rozpoczną rundę o 12.30 z dziesiątego tee.

Horsfield nie broni tytułu, Lev wraca

Rok temu triumfował Anglik Sam Horsfield z łącznym wynikiem -13, górując dwoma uderzeniami nad Yannikiem Paulem i Rayanem Foxem. W tym sezonie żaden z powyższych zawodników nie stawi się na starcie Soudal Open. Sam jest teraz zawodnikiem LIV…

Sensacją turnieju już drugi rok z rzędu będzie 15-letni amator Lev Grinberg z Ukrainy – drugi najmłodszy zawodnik, który przeszedł przez cut turnieju DP World Tour. W tym roku ponownie zagra w Rinkven International GC.

Do tej pory myślę o tym codziennie. Wszystkie dobre strzały i wspomnienia z zeszłego roku. To zdecydowanie najlepszy tydzień w sezonie, ogromny tłum, który cię dopinguje to uczucie nie z tej ziemi. Z roku na rok jest coraz lepszy, granie na tym samym polu pozwala mi wyciągnąć wnioski z poprzedniego występu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niedługo będę miał na ramionach zieloną marynarkę – żartobliwie podsumował młody Ukrainiec.

Rinkven Internacional

Rinkven Internacional posiada  dwa pola mistrzowskie. Oba charakteryzują się parkowy stylem. Znajdziemy tam dużo drzew i krzewów, a także liczne przeszkody wodne. Zawodnicy będą musieli zmierzyć się również z niekorzystną pogodą. Prognoza przewiduje weekend pełen ulewnego deszczu i silnego wiatru.

W najbliższy wtorek Gradi wystartuje w finałowym etapie kwalifikacji do US Open! W Walton Heath Golf Club zawodnicy rozegrają jednego dnia 36 dołków. Najlepsi polecą za Atlantyk, rywalizować na słynnym Oak Hill.

Mocna stawka graczy

Zagrają również między innymi: Kiradech Aphibarnrat, Nick Bachem, Thomas Bjørn, Julien Brun, Jorge Campillo, Alejandro Cañizares, Jens Dantorp, Ross Fisher, Alex Fitzpatrick, David Howell, Jazz Janewattananond, Francesco Laporta, Edoardo Molinari, Wilco Nienaber
Thorbjørn Olesen, Adrian Otaegui, Renato Paratore, Eddie Pepperell, Shubhankar Sharma, Marcel Siem, Sami Välimäki…

W tym tygodniu jesteśmy na turniejach LPGA Tour i DP World Tour.

 

Czwartek i piatek: 

DP World Tour: Soudal Open – runda 1 i 2 (LIVE) 13:00 – 18:00

LPGA Tour: Cognizant Founders Cup – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 19:30 – 22:30

Sobota i niedziela: 

DP World Tour: Soudal Open – runda 3 i 4 (LIVE) 13:30 – 18:00

LPGA Tour: Cognizant Founders Cup – runda 3 i 4 (LIVE) 22:00 – 1:00

 

 Soudal Open komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

Cognizant Founders Cup komentują: Wojciech Nowakowski i Krzysztof Rawa.

 

Źródło: DP World Tour, PZG/Matylda Kuna

Zdjęcia: Dymek

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni