Kevin Na. Sony Open in Hawaii. Fot: PAP

Sony Open in Hawaii

Sony Open in Hawaii tradycyjnie powraca na wyspę Oahu, do Honolulu, do Waialae Country Club. To zupełnie inne pole od tego, które podziwialiśmy w Sentry Tournament of Champions.

 

Piątek, sobota, niedziela:
rundy 1, 2, 3 (RE-LIVE) 18:30 – 22.00
Poniedziałek:
finał (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

 

 

O ile Plantation Course to wspaniałe, rozległe, bardzo górzyste pole, z zapierającymi dech widokami, o tyle pole Waialae Country Club jest dużo ciaśniejsze, idealnie wręcz płaskie i znajduje się w zasadzie w sercu stolicy Hawajów. Widoki są tam więc zupełnie inne i nie mamy wrażenia jakbyśmy grali w dzikim zakątku świata, a w samym centrum metropolii.

 

 

Turniej rozegrany został po raz pierwszy w 1965 roku i będzie to jego 56 edycja z rzędu w Waialae Country Club, co jest czwartym najlepszym rezultatem w liczbie turniejów rozegranych nieprzerwanie na tym samym polu! Waialae Country Club powstał 94 lata temu, w 1927 roku.

Zaprojektował go Seth Raynor, który stworzył w sumie około 85 projektów, na przestrzeni zaledwie 13 lat! Jego pierwsze dzieło otwarto w 1914 roku, kiedy twórca liczył sobie 40 lat. Jego mentorem był Charles Blair Macdonald. Pole, o parze 72, w wersji mistrzowskiej liczy sobie 6515 metrów.

 

 

Pierwszym zwycięzcą Sony Open był Amerykanin Gay Brewer. W swoich dotychczasowych 55 edycjach zwyciężali również tacy znamienici gracze jak: Lee Trevino, Jack Nicklaus, Ben Crenshaw, Bruce Lietzke, Hale Irwin, Isao Aoki, Mark O’Meara, Corey Pavin, Jim Furyk, Jeff Sluman, Paul Azinger, Brad Faxon, Ernie Els, Vijay Singh, K. J. Choi, Zach Johnson, Jimmy Walker, czy Justin Thomas! Dwukrotnie zwyciężało pięciu graczy, w tym Big Easy i Jimmy Walker.

 

 

W 1983 roku, w niezwykłych okolicznościach, Isao Aoki został pierwszym japońskim zwycięzcą na PGA TOUR.

 

 

Fantastycznym wyczynem wsławił się w Honolulu również Russell Henley, który w 2013 roku wygrał tam w swoim pierwszym występie PGA TOUR! Został on wtedy pierwszym od dwunastu lat debiutantem, zwyciężającym w pierwszym występie! Mało tego, pobił on przy okazji o cztery uderzenia rekord turnieju, rejestrując 256 strzałów, (-24)! Był to wtedy drugi najniższy wynik PGA TOUR, gorszy tylko o dwa uderzenia od rezultatu Tommy Armoura III, 254 uderzeń uzyskanych Valero Texas Open, w 2003 roku.

 

 

Dwa lata temu 26 – letni Cameron Smith pokonał w dogrywce starszego o prawie dekadę Brendana Steele, a dwa ostatnie dołki rozgrywane były całą wieczność. Cameron zdobył w ten sposób swojej pierwsze indywidualne trofeum PGA TOUR, po tym jak w maju 2017 roku wygrywał już w lidze, w drużynowym Zurich Classic of New Orleans, w parze ze Szwedem Jonasem Blixtem.

 

 

Wielki triumf Camerona przyszedł w bardzo bolesnym momencie, dla niego, Australii i całego świata, w trakcie dramatycznych pożarów australijskiego buszu. Na 72 dołku Amerykanin po zgubieniu piłki po nieudanym zagraniu na green ze środka fairwaya, musiał doliczyć sobie uderzenie karne. Mimo to niemalże trafił prawie dziewięciometrowy putt na birdie, który mógł dać mu wygraną. Cameron zanotował na tym dołku birdie, wykorzystując słabszą grę swojego oponenta na ostatnich sześciu dołkach, na których zanotował on dwa uderzenia powyżej par.

 

 

Webb Simpson kończył batalię na miejscu trzecim – pudłując 4 – metrowego putta na birdie, który dałby mu również miejsce w playoff. Graeme McDowell, Ryan Palmer i Kevin Kisner podzielili się pozycją czwartą.

 

 

Obrońcą tytułu będzie Kevin Na, dla którego było to piąte zwycięstwo w lidze. Wszystko przypieczętował na 72 dołku, dobijając tam krótki putt na birdie. Rozegrał cztery świetne rundy, w tym sobotnią – wybitną. Rezultaty 67-66-61-65 pozwoliły mu zakończyć turniej z imponującym wynikiem -21!

golfchannel.pl/?news=kevin-sam-w-honolulu

 

 

W pierwszym, pełnowymiarowym turnieju PGA TOUR w roku 2022, zagrają oprócz obrońcy tytułu i jego rywala z dogrywki, australijskiego zwycięzcy sprzed dwóch lat oraz sprzed kilku dni w Sentry Tournament of Champions, m.in.

 

golfchannel.pl/?news=cameron

 

Webb Simpson, Sungjae Im, Hideki Matsuyama, Keita Nakajima – najlepszy amator świata, Marc Leishman, Corey Conners, Russell Henley, Harris English, Abraham Ancer, Kevin Kisner, Talor Gooch, Matt Jones, Billy Horschel, Jason Kokrak, Cam Davis, Si-Woo Kim, Christiaan Bezuidenhout, Charles Howell III, Brendon Todd, Brian Harman, Erik Van Rooyen, Keegan Bradley, Aaron Rai, Branden Grace,  Patton Kizzire, Lucas Herbert, Stewart Cink, Henrik Norlander, Zach Johnson, Lucas Glover, Russell Knox, Brandt Snedeker, Hank Lebioda, Rory Sabbatini, Pat Perez, Harry Higgs, Kyle Stanley, Jim Furyk, Graeme McDowell, Ryan Moore, Ryan Armour, Camilo Villegas.

 

Ze względu na nieludzko późne godziny przekazu wszystkie rundy będziemy retransmitować:

 

Sony Open in Hawaii w Golf Channel Polska 

Piątek, sobota, niedziela:
rundy 1, 2, 3 (RE-LIVE) 18:30 – 22.00
Poniedziałek:
finał (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Komentuje:  Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni