Sony open 21

Zapraszamy na Sony Open

Sony Open in Hawaii tradycyjnie powróci na wyspę Oahu, do Honolulu, do Waialae Country Club. Będzie to zupełnie inne pole od tego, które podziwiać mogliśmy w Sentry Tournament of Champions.

 

 

O ile Plantation Course to wspaniałe, rozległe pole, z zapierającymi dech widokami dookoła, o tyle pole Waialae Country Club jest dużo ciaśniejsze i znajduje się w zasadzie w sercu stolicy Hawajów. Widoki są tam więc zupełnie inne i nie mamy już wrażenia jakbyśmy grali w zupełnie dzikim zakątku świata.

 

 

Turniej rozegrany został po raz pierwszy w 1965 roku i będzie to jego 55 edycja z rzędu w Waialae Country Club, co jest czwartym najlepszym rezultatem w liczbie turniejów rozegranych nieprzerwanie na tym samym polu! Waialae Country Club powstał 93 lata temu, w 1927 roku, zaprojektował go Seth Raynor, który stworzył w sumie około 85 projektów, na przestrzeni zaledwie 13 lat! Jego pierwsze dzieło otwarto w 1914 roku, kiedy twórca liczył sobie 40 lat. Jego mentorem był Charles Blair Macdonald. Pole, o parze 72, w wersji mistrzowskiej liczy sobie 6515 metrów.

 

Pierwszym zwycięzcą Sony Open był Amerykanin Gay Brewer. W swoich dotychczasowych 54 edycjach zwyciężali również tacy znamienici gracze jak: Lee Trevino, Jack Nicklaus, Ben Crenshaw, Bruce Lietzke, Hale Irwin, Isao Aoki, Mark O’Meara, Corey Pavin, Jim Furyk, Jeff Sluman, Paul Azinger, Brad Faxon, Ernie Els, Vijay Singh, K. J. Choi, Zach Johnson, Jimmy Walker, czy Justin Thomas! Dwukrotnie zwyciężało pięciu graczy, w tym Big Easy i Jimmy Walker.

 

 

Jednak najbardziej nieprawdopodobnym wyczynem wsławił się niewątpliwie Russell Henley, który w 2013 roku wygrał tam w swoim pierwszym występie na PGA TOUR! Został on wtedy pierwszym od dwunastu lat rookie, zwyciężającym od razu w swoim debiucie! Mało tego, pobił on przy okazji o cztery uderzenia rekord turnieju, rejestrując 256 strzałów, (-24)! Był to wtedy drugi najniższy wynik PGA TOUR, gorszy tylko o dwa uderzenia od rezultatu Tommy Armoura III.

 

 

Rok temu 26 – letni Cameron Smith pokonał w dogrywce starszego o prawie dekadę Brendana Steele, a dwa ostatnie dołki rozgrywane były całą wieczność. Cameron zdobył w ten sposób swojej pierwsze indywidualne trofeum PGA TOUR, po tym jak w maju 2017 roku wygrywał już w lidze, w drużynowym Zurich Classic of New Orleans, w parze ze Szwedem Jonasem Blixtem.

 

 

Wielki triumf Camerona przyszedł w bardzo bolesnym momencie, dla niego, Australii i całego świata, w trakcie dramatycznych pożarów australijskiego buszu. Na 72 dołku Amerykanin po zgubieniu piłki po nieudanym zagraniu na green ze środka fairwaya, musiał doliczyć sobie uderzenie karne. Mimo to niemalże trafił prawie dziewięciometrowy putt na birdie, który mógł dać mu wygraną. Cameron zanotował na tym dołku birdie, wykorzystując słabszą grę swojego oponenta na ostatnich sześciu dołkach, na których zanotował on dwa uderzenia powyżej par.

 

 

Webb Simpson kończył batalię na miejscu trzecim – pudłując 4 – metrowego putta na birdie, który dałby mu również miejsce w playoff. Graeme McDowell, Ryan Palmer i Kevin Kisner podzielili się pozycją czwartą.

 

 

W tegorocznym pierwszym pełnowymiarowym turnieju PGA TOUR zagrają oprócz obrońcy tytułu i jego rywala z dogrywki również: Marc Leishman, Webb Simpson, Collin Morikawa, Sergio Garcia, Hideki Matsuyama, Joaquin Niemann, Brian Gay, Patton Kizzire, Jim Furyk, Robert Streb, Ryan Palmer, Keegan Bradley, Brendon Todd, Stewart Cink, Pat Perez, Richy Werenski, Jason Kokrak, Davis Love III, Brandt Snedeker, Vijay Singh, Satoshi Kodaira, Si Woo Kim, Daniel Berger, Harry Higgs, Russell Henley, Bill Haas, Jhonattan Vegas, Sebastián Muñoz, Carlos Ortiz, Sungjae Im, Adam Scott, Harris English, Zach Johnson, Kevin Na, Abraham Ancer, Danny Lee, Doug Ghim, Aaron Baddeley, Emiliano Grillo, Y.E. Yang, Ryo Ishikawa, Hunter Mahan oraz Hank Lebioda.

 

Ze względu na bardzo późne godziny przekazu

wszystkie rundy będziemy retransmitować:

 

Piątek – 15 stycznia, sobota i niedziela:

 Sony Open in Hawaii – runda 1,2,3 (RE-LIVE)

20:00 – 23:30

 

Poniedziałek, 18 stycznia:

Sony Open in Hawaii – finał (RE-LIVE)

19:00 – 23:00

 

Komentuje: Jacek Person

Napisała: Kasia Nieciak

 

 

Twitterowy dodatek specjalny:

 

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni