Sony i South African Open

Po raz pierwszy pokażemy nie jeden, ale dwa turnieje, z dwóch różnych lig. Na PGA TOUR gra toczyć będzie się drugi tydzień z rzędu na Hawajach. W tym czasie European Tour wędruje na kontynent afrykański – gdzie rozegrany będzie pierwszy europejski turniej tego roku.

Sony Open in Hawaii tradycyjnie powróci na wyspę Oahu, do Honolulu, do Waialae Country Club. Będzie to zupełnie inne pole od tego, które podziwiać mogliśmy w Sentry Tournament of Champions. O ile Plantation Course to wspaniałe, rozległe pole, z zapierającymi dech widokami dookoła, o tyle pole Waialae Country Club jest dużo ciaśniejsze i znajduje się w zasadzie w sercu stolicy Hawajów. Widoki są tam więc zupełnie inne i nie mamy już wrażenia jakbyśmy grali w zupełnie dzikim zakątku świata.

 

 

Turniej rozegrany został po raz pierwszy w 1965 roku i będzie to jego 55 edycja z rzędu w Waialae Country Club, co jest czwartym najlepszym rezultatem w liczbie turniejów rozegranych nieprzerwanie na tym samym polu! Waialae Country Club powstał 93 lata temu, w 1927 roku, zaprojektował go Seth Raynor, który stworzył w sumie około 85 projektów, na przestrzeni zaledwie 13 lat! Jego pierwsze dzieło otwarto w 1914 roku, kiedy twórca liczył sobie 40 lat. Jego mentorem był Charles Blair Macdonald. Pole, o parze 72, w wersji mistrzowskiej liczy sobie 6515 metrów.

Pierwszym zwycięzcą Sony Open był Amerykanin Gay Brewer, a rok temu wygrywał tam Matt Kuchar. W swoich dotychczasowych 54 edycjach zwyciężali również tacy znamienici gracze jak: Lee Trevino, Jack Nicklaus, Ben Crenshaw, Bruce Lietzke, Hale Irwin, Isao Aoki, Mark O’Meara, Corey Pavin, Jim Furyk, Jeff Sluman, Paul Azinger, Brad Faxon, Ernie Els, Vijay Singh, K. J. Choi, Zach Johnson, Jimmy Walker, czy Justin Thomas! Dwukrotnie zwyciężało pięciu graczy, w tym Big Easy i Jimmy Walker.

 

 

Jednak najbardziej nieprawdopodobnym wyczynem wsławił się niewątpliwie Russell Henley, który w 2013 roku wygrał tam w swoim pierwszym występie na PGA TOUR! Został on wtedy pierwszym od dwunastu lat rookie, zwyciężającym od razu w swoim debiucie! Mało tego, pobił on przy okazji o cztery uderzenia rekord turnieju, rejestrując 256 strzałów, (-24) ! Był wtedy drugi najniższy wynik PGA TOUR, gorszy tylko o dwa uderzenia od rezultatu Tommy Armoura III.

 

 

W tegorocznym pierwszym pełnowymiarowym turnieju PGA TOUR zagrają oprócz obrońcy tytułu również: Justin Thomas – niesamowity triumfator Sentry Tournament of Champions, oraz m.in.: Brendon Todd, Cameron Smith , Graeme McDowell, Hideki Matsuyama, Collin Morikawa, Joaquin Niemann, Charles Howell III, Abraham Ancer, Kevin Na, Zach Johnson, Vijay Singh.

 

 

***

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1214494384927854592?s=20

 

W tym roku głównym bohaterem South African Open hosted by the City of Johannesburg, jeszcze przed jego rozpoczęciem jest niewątpliwie Louis Oosthuizen, który jest obrońcą tytułu sprzed roku oraz nowym gospodarzem turnieju, przejmując tę funkcję od wielkiego Ernie Elsa.

 

 

South African Open Championship rozegrano po raz pierwszy już w 1903 roku i tym samym jest to drugie po US Open najstarsze golfowe narodowe mistrzostwo kraju na świecie. Turniej jest flagowym wydarzeniem na lokalnym Sunshine Tour, będący od 1997 roku również częścią European Tour. W grudniu 2018 roku stał się on częścią  Open Qualifying Series, oferując trzy przepustki na zbliżający się turniej The Open.

SA Open przez pierwsze pięć lat rozgrywany był tylko na 36 dołkach. Od 1908 roku gra się już klasyczne 72 dołki. Na przestrzeni lat gospodarzem mistrzostw były różne pola, a od roku 2011 są to zawsze pola z okolicy Johanesburga.

Wśród zwycięzców znaleźć możemy m.in. takie znakomitości jak: Bobby Locke, Gary Player, Mark McNulty, Ernie Els, Retief Goosen, Vijay Singh, Tim Clark, Trevor Immelman, Henrik Stenson. Absolutnym Królem tego turnieju jest oczywiście trzynastokrotny triumfator Gary Player!

 

 

Drugi w tej klasyfikacji jest Bobby Locke z dziewięcioma triumfami. Na miejscu piątym jest Ernie Els, który wygrywał pięciokrotnie, podobnie jak  George Fotheringham.

 

 

 

W tym roku po raz drugi z rzędu walka toczyć się będzie w Randpark Golf Club. Co ciekawe, w 2018 roku mistrzostwa te rozegrane zostały dwukrotnie, ze względu na nowy kalendarz rozgrywek. Po raz pierwszy grano wtedy w styczniu 2018 roku w Glendower Golf Club. W BMW SA Open zwyciężył wówczas Anglik Chris Paisley, przed Brandenem Gracem.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1214868097418448897?s=20

 

W grudniu 2018 roku, w South African Open hosted by the City of Johannesburg, w Randpark GC triumfował Louis Oosthuizen, z aż sześcioma uderzeniami przewagi nad Romainem Langasque. Tamtą wygraną zapisał się on wówczas na kartach historii, zostając dopiero czwartym Południowoafrykańczykiem, który triumfował zarówno w The Open jak i South African Open! Poprzednio sztuki tej dokonali tylko Bobby Locke, Gary Player i Ernie Els!

 

 

W turnieju rywalizować będzie aż 240 zawodników, na dwóch polach Randpark GC: Firethorn Course i Bushwillow Course. Oprócz sklasyfikowanego aktualnie na dwudziestym miejscu w rankingu światowym gospodarza turnieju zagrają tam również m.in.: Eddie Pepperell, Francesco Laporta, Brandon Stone, Branden Grace, Charl Schwartzel, Alejandro Canizares, Erik van Rooyen, Justin Harding, Christiaan Bezuidenhout, Zander Lombard, George Coetzee, David Howell, Thomas Detry, Sam Horsfield, Chris Wood, Jaco Van Zyl, Andy Sullivan, Clement Sordet, Marcel Siem, Jack Senior, Antoine Rozner, Jose-Filipe Lima.

 

 

Wystąpi też wciąż jeszcze posiadający status amatorski, siostrzeniec Ernie Elsa, Jovan Rebula – drugi golfista z RPA, który zwyciężył w The Amateur Championship, po Bobbym Cole, wygrywającym w 1966 roku.

 

Plan transmisji i retransmisji w tym tygodniu jest następujący:

 

PIĄTEK  10.01.2020

19.00-23.00 RE-LIVE Sony Open runda 1

 

SOBOTA 11.01.2020

11.00-15.00 LIVE South Africa Open runda 3

19.00-23.00 RE-LIVE Sony Open runda 2

 

NIEDZIELA 12.01.2020

11.00-15.00 LIVE South Africa Open runda Finałowa

19.00-23.00 RE-LIVE Sony Open runda 3

 

PONIEDZIAŁEK 13.01.2020

19.30-23.30 RE-LIVE Sony Open runda finałowa

 

Komentują: Jacek Person i Kasia Nieciak

 

Zapraszamy!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni