Sepp Straka. Tokyo 2020 Olympic Games at the Kasumigaseki Country Club. Japan, 01 August 2021. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

Sepp Straka wygrywa w The Honda Classic

Sepp Straka został pierwszym Austriakiem, który zwyciężył na PGA Tour.

Jego mama jest Austriaczką, a tata Amerykaninem. Urodził się w Wiedniu, jednak jako 14 – latek przeniósł się wraz z rodzicami i bratem bliźniakiem do USA, gdzie dorastał w liczącym około 50 tysięcy mieszkańców mieście Valdosta, w Georgii. Jak przyznaje Sepp, jego brat  Sam jest też jego najlepszym przyjacielem. Bracia studiowali na University of Georgia, grając tam w drużynie golfowej. Sepp ukończył studia na kierunku zarządzania w biznesie.

Oprócz tego, że jest pierwszym zwycięzcą PGA Tour z Austrii, jest też pierwszym graczem z tego kraju z kartą PGA Tour. Pasję do golfa przejął po swojej amerykańskiej mamie, która dawno temu wybrała się do Austrii ze swoim chłopakiem, który wówczas projektował tam pole golfowe pod Salzburgiem. Związek ten nie przetrwał bardzo długo, jednak przyszłej mamie tak bardzo spodobała się Austria, że postanowiła tam zostać na dłużej. Pracując w sklepie golfowym sprzedała rękawiczkę pewnemu mężczyźnie, przyszłemu tacie bliźniaków.

Jednak to swojego brata Sepp wskazuje na osobę odpowiedzialną za to, że został golfistą. Początkowo bliźniacy pasjonowali się piłką nożną, grając w drużynie futbolowej – Sam strzelał gole, Sepp strzegł bramki. Chcąc spróbować czegoś nowego, w wieku 11 lat, bracia trafili na obóz golfowy, po którym Sam, który złapał poważnego bakcyla, oznajmił bratu, że rzucają drużynę futbolową i przerzucają się na golfa. Od tej pory liczył się tylko golf. Bracia dojeżdżali rowerami do pobliskiego Fontana Golf Club i wkrótce trafili do austriackiej kadry juniorskiej, której trenerem był pro z ich klubu.

Kiedy bracia mieli trzynaście lat ich mama zatęskniła za swoją amerykańską rodziną i zapragnęła wrócić do Stanów. Bliźniacy trafili do szkoły w Valdosta, gdzie przez dwa miesiące chodzili na próbę do lokalnej szkoły. W następnym roku przenieśli się tam na stałe, co oznaczało dużo dłuższy sezon golfowy. Początkowo to Sam wyróżniał się w tym golfowym duecie – uderzał dalej od Stefana i miał talent do trafiania birdie z każdej możliwej pozycji. Ich trener uniwersytecki dopiero po pewnym czasie zorientował się, że Sam ma przecież brata, który też całkiem nieźle gra w golfa.

Podczas swojego pierwszego roku na uczelni Sepp miał potężne problemy z chippowaniem, a mówiąc wprost dopadły go tzw. „yipsy”. Była to na tyle poważna sprawa, że zdecydował się nie grać przez rok w drużynie, zwalczyć problem i podszkolić umiejętności. Plan się udał. Sepp poprawił chipping, ale też nauczył się efektywnie używać puttera spoza greenu.

Z powodu tamtej przerwy po tym jak Sam już ukończył studia, Sepp miał jeszcze rok nauki i gry w drużynie. Sam rozpoczął pracę, a Sepp zaczął świetnie grać w golfa. Przed ukończeniem studiów postanowił w wakacje polecieć do Kanady i jako amator spróbować swoich sił w Mackenzie Tour Q – School, którą przeszedł bez najmniejszego problemu, od razu uzyskując tam prawa do gry. Rok później awansował na 2017 Web.com Tour, gdzie w 2018 roku wygrał swoje pierwsze zawodowe trofeum, podczas KC Golf Classic, w Nicklaus Golf Club, w Kansas City. Zakończył sezon na miejscu dwudziestym, co dało mu awans na PGA Tour.

Teraz jest już tam zwycięzcą, wygrywając, tak jak w przypadku pierwszego zawodowego triumfu, również u Jacka Nicklausa, tym razem na słynnym PGA National Champion Course.

28 – latek, po rundach 71-64-69-66, zwyciężył jednym uderzeniem przed mistrzem The Open – Shanem Lowrym i dwoma przed Amerykaninem Kurtem Kitayamą.

Dopiero czwartym miejscem musiał zadowolić się Daniel Berger, który prowadził po trzech rundach aż pięcioma uderzeniami przewagi. W niedzielę zanotował rundę 74, z doublem na trzecim dołku i czterema bogeyami – w tym na osiemnastce.

Na pozycji piątej uplasowali się Gary Woodland i Szwed Alex Noren. Siódmym miejscem podzielili się Chris Kirk i rodak zwycięzcy – Matthias Schwab.

🇺🇦

Bardzo chciałabym przytoczyć co europejski zwycięzca turnieju The Honda Classic powiedział na temat okrutnej napaści Rosji wraz z Białorusią na Ukrainę, która rozpoczęła się pierwszego dnia turnieju. Po wysłuchaniu całej poturniejowej konferencji prasowej, okazało się jednak, że zwycięzca nie powiedział na ten temat nic, a żaden dziennikarz nie zadał chociaż jednego pytania na temat Ukrainy. Trudno to zrozumieć.

Nie tylko Sepp milczał na ten temat.

 

W tym tygodniu zapraszamy na Arnold Palmer Invitational presented by Mastercard

oraz Magical Kenya Open presented by Absa, z udziałem Adriana Meronka.

 

 

Czwartek i piątek: 

Magical Kenya Open presented by Absa – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 20:00

Arnold Palmer Invitational presented by Mastercard – runda 1 i 2 (LIVE) 20:00 – 00:00

 

 Sobota i niedziela:

Magical Kenya Open presented by Absa – runda 3 i 4 (LIVE) 11:00 – 15:00

Arnold Palmer Invitational presented by Mastercard – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni