Scottie Scheffler – number one. World Golf Championship Dell Technology Match Play. Austin Country Club in Austin, Texas, USA, 27 March 2022. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Scottie Scheffler nowym No.1!

Scottie Scheffler został nowym numerem jeden rankingu światowego, po zwycięstwie w turnieju WGC-Dell Technologies Match Play, rozgrywanym w słynnym Austin Country Club. Pokonał w niedzielnym półfinale byłego najlepszego golfistę świata i triumfatora tego turnieju sprzed pięciu lat – Dustina Johnsona, a w finale Kevina Kisnera, który zwyciężał w Austin w 2019 roku.  

https://twitter.com/DellMatchPlay/status/1508222826360287233?s=20&t=r4FtleP0vAfVqZjUO6VRlQ

Absolwent University of Texas wygrał trzy razy w ostatnich pięciu startach na PGA TOUR. Po swoim pierwszym zwycięstwie, podczas WM Phoenix Open w lutym, wygrał Arnold Palmer Invitational na początku marca, a teraz triumfował w meczu przed wiernymi teksańskimi fanami, zaledwie 16 kilometrów od swojego uniwersytetu.

Sześć tygodni po pierwszym zwycięstwie PGA TOUR, nie miał sobie równych w turnieju rangi World Golf Championships. Zdobywając trzeci tytuł wywalczył 550 punktów FedExCup i umocnił się na szczycie rankingu ligi: „Nigdy nie dotarłem tak daleko w moich snach”, powiedział podczas ceremonii rozdania nagród, po czym zająknął się i otarł łzy, co jest rzadkim przejawem emocji 25-letniego Teksańczyka. „Po prostu gram w golfa. Uwielbiam rywalizować. Cieszę się, że tu jestem.”

Rok temu, w tym samym miejscu, został pokonany w meczu o mistrzostwo. Tym razem nigdy nie przegrywał nawet przez chwilę w pojedynku finałowym, na szóstym greenie budując przewagę do trzech dołków i nigdy nie dając Kevinowi szansy na dogonienie.  Zakończył wszystko parem na piętnastce, wygrywając 4&3.

Po jedenastu dołkach meczu półfinałowego z Dustinem był już 5 UP i wtedy przewaga zaczęła gwałtownie topnieć. Dustin wyrwał  kolejne cztery dołki i na piętnastym tee, Scottie prowadził już tylko 1 UP. Pozbierał się jednak, wygrywając na szesnastce i siedemnastce, kończąc potyczkę wynikiem 3&1.

Scottie nigdy nie przegrywał podczas meczu półfinałowego, ani finałowego. Ostatnich 57 dołków w Austin Country Club przeszedł bez znajdowania się nawet na moment pod kreską. W meczu z Kisnerem dominował tak bardzo, że ten nie wygrał ani jednego dołka.

„Gra niesamowitego golfa” – powiedział Kisner. „Nie mogłem zmusić puttera do współpracy”.

Scottie triumfował w Austin Country Club, w miejscu gdzie czasami trenował ze swoją drużyną uniwersytecką. Teraz wdrapał się tam na pozycję najlepszego golfisty globu. Wygrał WM Phoenix Open sześć tygodni temu, a następnie w Arnold Palmer Invitational i awansował na piąte miejsce na świecie.

Potrzebował pomocy Jona Rahma, aby dostać się na sam szczyt. Rahmbo, który od 18 lipca był numerem 1, przegrał w czwartej rundzie, na dziewiętnastu dołkach, z Brooksem Koepką. To utorowało drogę Teksańczykowi do zastąpienia Hiszpana, jeśli ten tylko wygra w Austin.

Scheffler jest szóstym najmłodszym zawodnikiem, który osiągnął pozycję nr 1 od powstania rankingu, w 1986 roku. Dołączył do Kisnera, jako drugi gracz w historii, którzy wygrał w WGC-Dell Technologies Match Play rok po przegranej w meczu o mistrzostwo.

W pojedynku o trzecie miejsce DJ uległ Kanadyjczykowi Coreyowi Connersowi 3&1. Corey zaczął mocno, od prowadzenia 4 UP, po pierwszych sześciu dołkach. Dustin zdołał pokonać go tylko na siódemce i dwunastce, przegrywając ostatecznie na siedemnastym dołku, po tym jak oponent trafił tam birdie.

*

Scheffler zdobył przepustkę do gry w najlepszej golfowej lidze świata podczas sezonu Korn Ferry Tour 2019. Szybko zaowocowało  to dwoma triumfami, w Evans Scholars Invitational i Nationwide Children’s Hospital Championship. Został wówczas najlepszym graczem ligi, przeprowadzając się w następnym sezonie do PGA TOUR. Od tej chwili nie oglądał się już za siebie.

Miejsce Schefflera na Korn Ferry Tour wcale nie było mu dane i musiał wywalczyć je w pocie czoła. Po przejściu przez pierwszy i drugi etap turnieju kwalifikacyjnego – 2018 Korn Ferry Tour Qualifying Tournament potrzebował zagrać „up-and-down” z prawej strony greenu na 72. dołku finałowego etapu Q-School, aby znaleźć się w pierwszej czterdziestce i zmieścić się nad linią, zapewniającą grę na Korn Ferry Tour. Tak właśnie zrobił.

Pytany przed tegorocznym THE PLAYERS Championship, czy mógłby przypomnieć sobie wzloty i upadki bardziej spektakularne niż starania o zwycięstwo w Bay Hill tydzień wcześniej, wrócił myślami właśnie do Korn Ferry Tour Q-School: „Powiedziałbym, że prawdopodobnie czułem wtedy większą presję niż w Bay Hill. Walczysz o swoją karierę. Wszystko, co musiałem wtedy zrobić, to par na osiemnastce. Uderzyłem na sam środek fairwaya, 125 jardów do dołka i wykonałem najgorsze zagranie wedgem w całym moim życiu, jak karabin, 150- jardów, 25 jardów od celu. Byłem na zboczu i grając na green, pomyślałem: ‘Jak się tu znalazłem?’ Ciążyła na mnie cała presja związana z tym, co zamierzam robić w przyszłym roku, i te myśli zaczynały się pojawiać. Skończyłem chippując całkiem blisko flagi i dobiłem do dołka. Powiedziałbym, że wtedy prawdopodobnie czułem trochę większą presję”.

Scheffler jest teraz piątym absolwentem Korn Ferry Tour, który zajął pierwsze miejsce w rankingu Official World Golf Ranking, dołączając do Toma Lehmana, Davida Duvala, Jasona Daya i Justina Thomasa.

W wieku zaledwie 25 lat ma naręcze wygranych, grał w Ryder Cup i wykręcał rundę 59 na PGA TOUR. Wydaje się, że świat stoi otworem dla pochodzącego z New Jersey Teksańczyka, który całkiem niedawno walczył o wszystko w Q-School Korn Ferry Tour.

 

WYNIKI: www.pgatour.com/leaderboard

PREMIEROWE podsumowanie turnieju WGC-Dell Technologies Match Play we wtorek o 20.00, 

zaraz po podsumowaniu 

 

Od czwartku zapraszamy na turniej Valero Texas Open. 

 

 

VALERO TEXAS OPEN W GOLF CHANNEL POLSKA

Czwartek i piątek:

 Valero Texas Open – runda 1 i 2 (LIVE) 22:00 – 1:00

Sobota i niedziela: 

Valero Texas Open – runda 3 i 4 (LIVE) 21:00 – 0:00

 

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni