Smilla Tarning Sønderby i Mikołaj Kniaginin

Volvo Car Scandinavian Mixed

Już trzeci rok z rzędu zawodniczki Ladies European Tour i zawodnicy DP World Tour spotkają się w Szwecji w turnieju łączącym dwa golfowe światy – Volvo Car Scandinavian Mixed. Zadebiutuje tam również duńsko – polski duet, Smilla Tarning Sønderby i Mikołaj Kniaginin. 

 

leaderboard

 

Piątek, 9 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 2 (LIVE) 13:00 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 1 (LIVE) 18:00 – 21:00

Sobota, 10 czerwca:

Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 3 (LIVE) 13:30 – 18:00

ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 2 (LIVE) 22:30 – 1:30

Niedziela, 11 czerwca:

Volvo Car Scandinavian Mixed – finał (LIVE) 13:30 – 18:00

ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – finał (LIVE) 20:00 – 23:00

 

Ladies European Tour, DP World Tour i G4D

We współsankcjonowanym wydarzeniu weźmie udział 78 mężczyzn i 78 kobiet, grających w tych samych grupach o jedną pulę nagród i jedno trofeum. To jedyny tego rodzaju turniej, zarówno w ramach DP World Tour, jak i PGA TOUR. Tegoroczne wydarzenie odbywa się równolegle z pierwszym tego rodzaju turniejem dla golfistów z niepełnosprawnościami – G4D, w którym równa liczba mężczyzn i kobiet rywalizowała w poniedziałek i wtorek o własny tytuł. Pięciu mężczyzn i pięć kobiet, walczyło o to samo trofeum, na tym samym polu w dniach 5-6 czerwca.

Linn broni tytułu

Linn Grant w zeszłym roku przeszła do historii w bardzo dobitny sposób przed swoimi rodzimymi fanami. Odniosła niesamowite dziewięciostrzałowe zwycięstwo w Volvo Car Scandinavian Mixed 2022. Została tym samym pierwszą kobietą, która zwyciężyła w imprezie DP World Tour.

22-letnia Szwedka pokazała rok temu klasę, utrzymując na dystans wiele gwiazd DP World Tour. Prawie natychmiast zwiększyła swoją przewagę po 54 dołkach, z dwóch strzałów do siedmiu, z pięcioma birdie na pierwszych sześciu dołkach! Później dodała kolejne na 10, 11 i 14, zanim zakończyła wszystko bezbłędną rundą 64. Rezultat -24 dał jej zwycięstwo z największą przewagą na DP World Tour w zeszłym sezonie.

Smilla i Miki

W turnieju zadebiutuje duńsko – polski duet w składzie: Smilla Tarning Sønderby i caddie Mikołaj Kniaginin – wielokrotny klubowy mistrz Polski z drużyną Sobieni. 22 letnia Smilla ma na koncie niesamowite trofeum wywalczone w czasach amatorskich. Wraz z drużyną University of Mississippi wywalczyła w 2021 roku najważniejszy tytuł uniwersytecki w USA – NCAA Championship. Oprócz tego wygrywała też w drużynie Danii w European Girls’ Team Championship 2018 i w European Ladies’ Team Championship 2020, 2021. W tamtym roku dostała się na Ladies European Tour i debiutowała w U.S. Women’s Open.

Na turniej przybywa uskrzydlona trzecim miejscem w zakończonym w ostatnia niedzielę turnieju LET – Helsingborg Open. Był to jej najlepszy rezultat w lidze.

Nowa arena

W tym tygodniu Volvo Car Scandinavian Mixed po raz pierwszy zawita do szwedzkiej stolicy, do Ullna Golf & Country Club. Pole zaprojektowane przez słynnego szwedzkiego hokeistę – Svena Tumbę w 1981 roku, położone jest nad brzegiem jeziora Ullna. Znajduje się 20 minut na północ od Sztokholmu i oferuje idealną równowagę między łagodnymi wzgórzami i wszechobecnymi strumieniami. To  połączenie oryginalnego projektu Tumby i renowacji nadzorowanej przez Jacka Nicklausa, w czerwcu 2013 roku.

Ullna była wcześniej gospodarzem Scandinavian Enterprise Open w latach 1983–1987, w którym uczestniczyło wiele największych gwiazd European Tour – obecnie DP World Tour. Wśród nich znaleźli się też Sam Torrance (1983) i Ian Woosnam (1984).

To wspaniałe miejsce nie jest obce niektórym z największych nazwisk w świecie golfa. Annika Sörenstam wygrywała tam HP Open na  Ladies European Tour 2004, a Tiger Woods grał tam w ramach zawodów drużynowych SAS Invitational, w latach 1998-2001. Pole było także gospodarzem Trofeum Eisenhowera w 1988 roku.

Szwedzkie gwiazdy

W tym tygodniu do gospodyni turnieju Anniki Sörenstam dołącza wielu ulubieńców gospodarzy. Rok temu wszystko kręciło się wokół Linn. Z kolei podczas pierwszej edycji Caroline Hedwall zapisała się w historii. Została pierwszą zawodniczką, która była liderką po rundzie turnieju DP World Tour. Ostatecznie zajęła 18. miejsce, po którym w zeszłym roku znalazła się w czołowej 30. W tym tygodniu przyjeżdża do Ullna świeżo po miejscu w pierwszej piątce turnieju LET Helsingborg Open, który wygrała Szwedka Lisa Petterson. Lisa również zagra w tym tygodniu, już po raz drugi.

Simon Forsstrom ma nadzieję, na kontynuowanie formy z ostatnich 12 miesięcy. W tym czasie zdążył wygrać DP World Tour Qualifying School, jak i  belgijski Soudal Open. W zeszłym tygodniu umocnił swoją pozycję w serii DP World Tour U.S. Open Qualification i zdobył miejsce w swoim pierwszym turnieju wielkoszlemowym. Teraz zadebiutuje w Scandinavian Mixed.

Marcus Kinhult, ma nadzieję, że uda mu się wykorzystać serię stabilnych wyników, 21. miejsce w Korei, T 22 w Belgii i T 29 w KLM Open. Dołącza do nich kilku innych Szwedów, w tym gwiazdy Ryder Cup i dziesięciokrotnego zwycięzcy DP World Tour Alexa Norena. Alex  wraca do Szwecji po tym, jak w zeszłym roku zajął 15. miejsce. Postara się o trzecie zwycięstwo w karierze u siebie. Wcześniej udało mu się dokonać tego w 2011 i 2015 roku.

Ladies European Tour, DP World Tour i LPGA Tour

W tym tygodniu z zapraszamy na dwa wydarzenia: Volvo Car Scandinavian Mixed oraz od piątku na 54-dołkowy turniej  LPGA Tour – ShopRite LPGA Classic Presented by Acer.

ROZKŁAD JAZDY

 

Czwartek, 8 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 1 (LIVE) 13:00 – 18:00

Piątek, 9 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 2 (LIVE) 13:00 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 1 (LIVE) 18:00 – 21:00

Sobota, 10 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 3 (LIVE) 13:30 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 2 (LIVE) 22:30 – 1:30

Niedziela, 11 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – finał (LIVE) 13:30 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – finał (LIVE) 20:00 – 23:00

Komentują:

Scandinavian Mixed: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Classic: Krzysztof Rawa i Wojtek Nowakowski

 

Zapraszamy.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni