Mateusz Gradecki. SA Open. Fot. Kuba Dymecki

Gradi zagra w South African Open

Występem w Investec South African Open Championship, Mateusz Gradecki rozpocznie w czwartek swój drugi z rzędu turniej DP World Tour i Sunshine Tour w Republice Południowej Afryki, który odbędzie się w Blair Atholl Golf & Equestrian Estate, niedaleko Johannesburga.

LIVESCORING TUTAJ

Co Gradi sądzi o polu Blair Atholl?

W tym tygodniu mamy zupełnie inne wyzwanie. Blair Atholl to najdłuższe pole na południowej półkuli. Trzeba przygotować kilka dobrych drive’ów, bo na rundzie kilka par 4 graliśmy driver, a potem hybryda. Super jest brać udział w turniejach, gdzie z pola na pole jest dwadzieścia minut. Ułatwia to życie w ciągłych podróżach. Dzięki temu możemy w poniedziałek, wtorek i środę zagrać po dziewięć dołków i skupić się bardziej na treningu i regeneracji – opowiadał Gradecki.

Można zauważyć, że ten turniej jest ważniejszy dla tutejszych graczy, jest to przecież ich krajowe open. Zjechało się więcej dobrych zawodników z RPA, ale też i kibiców. Robimy swoje i trenujemy, putting idzie już w dobrym kierunku, co bardzo mnie cieszy – podsumował.

Gradi zagra na najdłuższym polu DP World Tour

Dymek analizuje

W zeszłym tygodniu pole było położone wyżej nad poziomem pola, przez co piłki leciały dalej. W tym tygodniu jesteśmy już niżej, piłki lecą krócej, choć dalej odległości odbiegają od tych standardowych. Wymaga to przyzwyczajenia i większej uwagi przy treningu, a potem i przy wyborze kijów. Blair Atholl jest trochę dalej od miasta, więc mamy okazję zobaczyć trochę więcej dzikiej przyrody i zwierząt, co bardzo umila grę – dodał caddie Mateusza Jakub Dymecki.

Daniel Van Tonder obrońcą tytułu

W ubiegłym roku turniej odbył się w legendarnym Gary Player Golf Club, niedaleko Sun City. Kilka tygodni temu rywalizować tam miał okazję Adrian Meronk podczas Nedbank Golf Challenge. Ostatnim triumfatorem South African Open był Daniel Van Tonder.

Daniel ma nadzieję, że jego pierwsze miejsce na podium z zeszłotygodniowego Joburg Open może być zwiastunem  dobrej formy, która pomoże mu obronić tytuł w Investec South African Open Championship. Faworyt gospodarzy podniósł trofeum w zeszłym roku za swoje ósme zwycięstwo w Sunshine Tour, ale nie zdobył drugiego trofeum DP World Tour, ponieważ impreza nie była współsankcjonowana przez DPWT z powodu pandemii Covid-19.

Od tego czasu przez prawie cały rok nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, zanim nie zabłysnął w ubiegłotygodniowym Joburg Open w Houghton Golf Club. Teraz pozytywnie naładowany przeniósł się 40 kilometrów na północ, do Blair Atholl Golf & Equestrian Estate: „Dzielone trzecie miejsce w zeszłym tygodniu dodał mi pewności siebie”.

„Nie wydaje mi się, żebym zaliczył pierwszą dziesiątkę przez cały rok, co zwykle mi się nie zdarza, więc w końcu nabrałem trochę pewności siebie i nie mogę się doczekać tego tygodnia”.

Van Tonder, tak odniósł się do zdobyciu zeszłorocznego tytułu w Gary Player Country Club: „To wiele znaczyło, oglądałem South African Open przez całe życie”.

Christian Bezuienhout się nie pojawi

Christiaan Bezuienhout, wygrał South African Open w 2020 roku, kiedy turniej zaliczany był do kalendarza DP World Tour i Sunshine Tour, z imponującą przewagą pięciu uderzeń nad Jamiem Donaldsonem. W tym roku jednak nie zagra w turnieju.

Dan Bradbury wciąż jest lekko oszołomiony

Dan Bradbury mimo, że minęło dopiero kilka dni od jego historycznego zwycięstwa w Joburg Open, podkreśla, że ​​skupia się na swoim golfie i chce trzymać formę w South African Open.

Anglik został najniżej sklasyfikowanym zawodowcem, który wygrał turniej DP World Tour, kiedy z 1397. miejsca w oficjalnym rankingu światowym – wzniósł trofeum w Houghton Golf Club, grając na zaproszenie w swojej trzeciej imprezie DP World Tour. Teraz może już planować wyjazd na 151. The Open!

To niezwykłe osiągnięcie sprawiło, że został zasypany wiadomościami i chociaż przyznaje, że było to dużo do przyswojenia, chętnie skupi się na nadchodzącym tygodniu w Johannesburgu, zanim zastanowi się nad swoim wielkim sukcesem.

„Jestem trochę zmęczony, wciąż zabieram się do odpowiadania ludziom na moim telefonie, który wciąż wariuje. Trochę się z tym zmagam, ale jestem teraz w punkcie, w którym zamierzam po prostu grać w golfa i rozgryźć to wszystko za dziesięć dni, kiedy będę w domu.

Zagra także Dylan Fritelli!

Gradi i Dymek rozpoczną grę w czwartek o godzinie 12:30 – 11:30 czasu polskiego. Towarzyszyć mu będą reprezentant gospodarzy Dean Germishuys i Irlandczyk Gary Hurley.

 

Premierowe podsumowanie turnieju w Golf Channel Polska we wtorek o 19.30

 

Blair Atholl Golf & Equestrian Estate powstał na miejscu starej farmy. Podczas jednej ze swoich wizyt w południowej Afryce król Jerzy V odwiedził farmę i posadził na niej dąb, który do dziś stoi przed domem Gary’ego Playera. Gdy legendarny zdobywca dziewięciu Majorów zakupił tę ziemię, wiedział, że może powstać na niej wspaniałe pole i luksusowy ośrodek dla golfistów.

Gary Player Signature Course wciąż utrzymuje tytuł trzeciego najdłuższego pola na świecie – z najdłuższych czarnych tee osiemnastka mierzy aż 7500 metrów. Gracze mają do wyboru pięć długości tee, ich pozycje znacząco wpływają na poziom trudności gry oraz jej strategię. Na polu znajdziemy jedenaście zbiorników z wodą. Ułożone w pętli są wymagającą przeszkodą, jak i możliwością do przetestowania swoich umiejętności.

Zaprojektowane przez Gary’ego Playera bunkry są podobno największe w Afryce. Delikatnie pagórkowaty teren świetnie zgrywa się z pofałdowanymi dużymi greenami, tworząc wrażenie niekończącej się przestrzeni. Pomimo wielu wyzwań i dużej liczby długich uderzeń, pole z odpowiednich tee może być przyjazne nawet dla mniej doświadczonych golfistów. Fenomenalny projekt Playera nie pozostawia wątpliwości co do urody terenu i geniuszu legendarnego golfisty.

 

W tym tygodniu w Golf Channel Polska

Czwartek i piątek:
DP World Tour: ISPS Handa Australian Open – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 17:00 – 19:30
PGA TOUR: Hero World Challenge – runda 1 i 2 (LIVE) 19:30 – 22:30
Sobota i niedziela:
ISPS Handa Australian Open – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 10:00 – 14:00
Hero World Challenge – runda 3 i 4 (LIVE) 19:00 – 23:00
Komentuje: Jacek Person.

Źródło: european.com i PZG/Matylda Kuna

Zdjęcia: Kuba Dymecki

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni