Mackenzie Hughes. 2022 PGA Championship. Southern Hills Country Club in Tulsa, Oklahoma, USA, 19 May 2022. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Zwycięzcy tygodnia: Mackenzie Hughes i Ryan Fox

Mackenzie Hughes trzykrotnie meldował się w niedzielę na osiemnastym dołku Country Club of Jackson. Za trzecim razem zdobył wreszcie swoje drugie trofeum PGA TOUR, wywalczone w dogrywce z Seppem Straką podczas Sanderson Farms Championship.

www.pgatour.com/leaderboard.html

https://twitter.com/PGATOUR/status/1576753908948631552?s=20&t=qaVzLrqnKV6re5W0N5Tahw

31-letni Kanadyjczyk wygrywał w lidze po raz pierwszy w 2016 roku w turnieju RSM Classic, pokonując też w dogrywce aż czterech rywali: Blayne Barbera, Billy’ego Horschela,
Henrika Norlandera i słynnego Kolumbijczyka Camilo Villegasa. Podobnie jak tym razem, wówczas również jego zwycięskim wynikiem było -17.

Hughes dwukrotnie musiał heroicznie bronić para na ostatnim dołku. Najpierw w rundzie zasadniczej z trzydziestu metrów zza greenu, żeby obronić wynik 69 i wymusić dogrywkę, a później aby ją przedłużyć, z trudnego miejsca w bunkrze. Straka o włos otarł się o birdie, puttując na drugim dołku playoff z osiemnastu stóp. Hughes trafił zwycięskiego putta z ośmiu stóp.

Wygrana miała miejsce tydzień po Presidents Cup – po czasie dla Kanadyjczyka, rozczarowanego tym, że nie został powołany do międzynarodowej drużyny w Quail Hollow w Charlotte w Karolinie Północnej, gdzie mieszka. Postanowił jednak nie rwać włosów z głowy, a wykorzystać ten fakt jako motywację do działania. Mimo zawodu obserwował walkę i wspierał swoją niedoszłą drużynę, w skład której wchodziło dwóch Kanadyjczyków – Corey Conners i Taylor Pendrith. Przybył więc na tegoroczny Sanderson Farms Championship z być może odrobiną dodatkowego paliwa. Przekuł tę przewagę w swój pierwszy tytuł PGA TOUR od prawie sześciu lat.

Tak wypowiadał się na temat decyzji kapitana drużyny międzynarodowej – Trevora Immelmana: „Całkowicie szanowałem decyzję Trevora, aby pójść w kierunku, w którym poszedł. Nie było słabego ogniwa w zespole, mieli dwunastu świetnych graczy… Nadal kibicowałem im jak diabli, że to zrobią. Ale zdecydowanie jestem zmotywowany na  Montreal i nie chcę, aby następnym razem, gdy to się stanie, był to wybór kapitana”.

Presidents Cup w 2024 roku przeniesie się na pole Royal Montreal w jego rodzinnej Kanadzie i wygląda na to, że zrobił on dobry krok w kierunku do dostania się do następnych rozgrywek. Mackenzie stara się  maksymalnie wykorzystać swój potencjał, o czym świadczy chociażby dążenie do generowania dodatkowego dystansu. Hughes jest zaangażowany w treningi szybkościowe co drugi dzień, nawet w trakcie turnieju. Również tym razem nie było inaczej – przed sobotnią rundą jak zwykle odbył swój trening szybkościowy na  driving range.

„Kluczem do tego treningu jest to, że czuję, że muszę to robić również w trakcie tygodni turniejowych” – powiedział. Na program „Fit For Golf” autorstwa trenera Mike’a Carrolla natknął się podczas przerwy pandemicznej w 2020 roku.

Jego pierwsza wygrana na Sea Island w 2016 roku zakończyła się dopiero w poniedziałek rano i teraz też wyglądało na to, że może skończyć się podobnie wraz ze zanikającym światłem słonecznym na ostatnim rozegranym dołku.

Rundą 68 na trzecim miejscu finiszował Garrick Higgo z RPA. Nie było go przez cały dzień w czołówce, aż tu nagle nie trafił 8-metrowego putta na birdie na siedemnastce, co dopiero ostatecznie odebrało mu szansę na dogrywkę i drugie zwycięstwo PGA TOUR w karierze.

Mark Hubbard, który przystępował do finału z przewagą jednego uderzenia, zdołał trafić tylko dwa birdie w swojej rundzie 74 i ostatecznie spadł na piąte miejsce, dzielone z  Keeganem Bradley’em, Nickiem Hardym i Emiliano Grillo.

W rundzie finałowej wzięło udział pięciu graczy, którzy w pewnym momencie mieli przynajmniej współdzielone prowadzenie. Wśród nich był wspomniany Argentyńczyk Emiliano Grillo, którego atak zakończył się katastrofą na 14. dołku par 5, kiedy zaliczył tam soczystego potrójnego bogeya.

golfchannel.pl/?news=sanderson-champ

 

*

 

W Szkocji toczyła się rywalizacja na trzech słynnych linksach: Old Course St. Andrews, Carnoustie i Kingsbarns. Nie miał tam sobie równych Ryan Fox, zostając mistrzem Alfred Dunhill Links Championship, pokonując jednym uderzeniem Calluma Shinkwina i Alexa Norena.

Przed rozgrywaną na Old Course rundą finałową Nowozelandczyk tracił cztery uderzenia do Anglika Richarda Mansella. Mansell miał jednak spore problemy w rundzie finałowej i po 76 uderzeniach zakończył rywalizację na dzielonym siódmym miejscu, podczas gdy Fox wykręcił rundę 68, wygrywając z wynikiem -15.

Rory McIlroy, który w lipcu do końca walczył o zwycięstwo podczas rozgrywanego na Old Course 150. The Open zajął tym razem czwarte miejsce, strzał za Anglikiem Shinkwinem i Szwedem Norenem, a jedno uderzenie przed Anglikiem Danielem Gavinsem.

Ryan Fox, który regularnie grał tam w turnieju Pro-Am wspólnie z nieżyjącym już australijską legendą krykieta Shanem Warnem powiedział po turnieju: „Czułem, że Warney był ze mną w tym tygodniu. Potrzebujesz odrobiny szczęścia w golfie i czułem, że to on za tym dzisiaj stał. Bardzo kochał ten turniej i przez lata bardzo dobrze bawiliśmy się tutaj. Wiele osób tęskniło za nim w tym tygodniu, w tym ja, ale jestem dumny, że wykonałem swoją pracę i tak go upamiętniłem.”

Po trafieniu niedzielnych dwóch eagli, Adrian Meronk po rundach 71-70-72-68 uplasował się na 22 pozycji, utrzymując wysokie ósme miejsce w rankingu DP World Tour i spadając nieco w rankingu światowym z pozycji 57 na 61.

W turnieju Pro-Am wystąpił razem z legendą piłki nożnej Andrijem Szewczenko. Polsko – ukraiński duet po rundach 68-70-66 nie przeszedł przez cut, za to przeżył wiele niezapomnianych chwil w Szkocji.

Adrian robi sobie teraz tygodniową przerwę i powraca do akcji w Valderramie.

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek: 

DP World Tour: Acciona Open de España presented by Madrid – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 21:00 – 23:00

PGA TOUR: Shriners Children’s Open – runda 1 i 2 (LIVE) 23:00 – 02:00

Komentują:  Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin.

 

Sobota i niedziela:

Acciona Open de España presented by Madrid – runda 3 i 4 (LIVE) 14:00 – 18:00

Komentuje: Jacek Person

Shriners Children’s Open – runda 3 i 4 (LIVE) 23:00 – 02:00

Komentują: Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni