Sam Torrance, Adrian Meronk, Paul McGinley. Canon Pro Golf Series. Fot: Kasia Nieciak

Torrance, McGinley i Meronk błyszczeli w Canon Pro Golf Series!

Canon Pro Golf Series po raz pierwszy zagościł w Polsce rok temu, podczas swojej okrągłej dwudziestej światowej edycji. W tym roku, ta jedna z najstarszych imprez korporacyjnych na świecie, ponownie zawitała do Sobienii Królewskich. Tym razem w nieco zmienionej formule i z nowymi gwiazdami. Jedno nie zmieniło się na pewno – znowu było niesamowicie!

 

 

Do tej pory, w 20 krajach świata, odbyło się ponad 200 edycji tej imprezy. Wzięło w niej udział przeszło 12 tysięcy uczestników, zapraszanych przez firmę Canon. Lista gości specjalnych, którzy w tym czasie uświetniali imprezę jest imponująca: Seve Ballesteros, Gary Player, Colin Montgomerie, Laura Davies, Martin Kaymer, Annika Sorenstam, Padraig Harrington …

Rok temu, podczas wydarzenia mogliśmy podziwiać w naszym kraju fantastyczną czwórkę: mistrza Masters – Iana Wosnama,  wschodzącą gwiazdę francuskiego golfa, Romaina Langasque, Eddie Pepperella, który przyjechał prosto z European Tour, gdzie zajął ósmą pozycję w Nordea Masters, Adriana Meronka, którego w zasadzie nie trzeba przedstawiać oraz Trick Shot Boys, którzy dali niezwykły pokaz umiejętności cyrkowo – golfowych.

 

 

W tym roku planowo odwiedzić miało nas, oprócz Adriana, dwóch tuzów światowego golfa: Szkot – Sam Torrance i kapitan tegorocznej europejskiej drużyny Ryder Cup – Duńczyk Thomas Bjorn. Skład ten w ostatniej chwili uległ jednak lekkiej korekcie, spowodowanej kontuzją Thomasa. Dzięki staraniom organizatorów znalazł się godny zastępca charyzmatycznego Duńczyka – Irlandczyk Paul McGinley!

 

 

Tym sposobem na turnieju w Sobieniach spotkało się dwóch byłych kapitanów europejskiej drużyny Ryder Cup, oraz polska nadzieja na grę w tejże drużynie w przyszłości.

Sam Torrance jest żywą legendą europejskiego golfa. W swojej karierze rozegrał rekordową liczbę turniejów European Tour, których było ponad 700! W swojej rozpoczętej w 1970 roku profesjonalnej karierze, odniósł aż 44 turniejowe zwycięstwa. Ośmiokrotnie był członkiem drużyny Ryder Cup, a w 2002 roku pełnił zaszczytną funkcję kapitana zwycięskiej drużyny. Trzykrotnie wygrywał European Senior Tour Order of Merit.

 

 

Aktualnie rzadko już udziela się turniejowo, przedkładając ponad to życie rodzinne i rundy golfa z przyjaciółmi. Pracuje również jako komentator sportowy, jest gospodarzem korporacyjnych turniejów golfowych oraz zajmuje się projektowanie pól golfowych.

 

 

Paul McGinley – ma na swoim koncie cztery wygrane na European Tour, trzykrotny udział w drużynie Ryder Cup i funkcję kapitana zwycięskiej drużyny Ryder Cup, w 2006 roku, w irlandzkim K Club. Słynny jest też jego trzymetrowy trafiony putt, który dał wygraną drużynie europejskiej w 2002 roku, na legendarnym – The Belfry, pod wodzą właśnie Sama Torrance’a! Jeszcze słynniejszy jest też skok Paula, do znajdującej się tuż przy greenie przeszkody wodnej, wkrótce po tym trafieniu.

 

 

Adrian Meronk – kiedyś ósmy amator na świecie, aktualnie wojuje jako zawodowiec zarówno na Challenge jak i European Tour. Piekielnie daleko uderza piłkę i potrafi w mgnieniu oka trafić nieprawdopodobną ilość birdie. Zawsze uśmiechnięty i zawsze chętnie pozujący do wspólnych zdjęć.

 

 

Ci trzej znakomici golfiści spotkali się w trzydołkowym meczu pokazowym, który był absolutnym hitem całej imprezy. W tym czasie mogliśmy nie tylko podziwiać herosów w akcji, ale też posłuchać co mają do powiedzenia. Mistrzem ceremonii był Jacek Person, który komentował na żywo całe wydarzenie i jednocześnie zadawał pytania graczom.

 

 

W roli oratorskiej zdecydowanie najlepiej czuł się Paul, który najwyraźniej lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z fanami. Nic dziwnego – jest on przecież czołowym komentatorem brytyjskiego Sky Sports. Sam Torrance mówił tylko trochę mniej, ale dodatkowo po prostu promieniował spokojem i aurą, która go otaczała.

Usłyszeliśmy też bardzo ciekawe, zdecydowane i skrajnie różne odpowiedzi obu kapitanów, na pytanie czy daliby dziką kartę do Paryża Tigerowi Woodsowi, na grę w tegorocznym Ryder Cup. Torrance odpowiedział szybko i zwięźle: „Nie”. Po chwili to uzasadnił, argumentując, że fizycznie i technicznie Tiger może i jest gotowy, jednak jego zdaniem nie ma już tej samej psychiki, która pozwalała mu kiedyś być absolutnym dominatorem.

McGinley był innego zdania i dałby Tygrysowi prawo do gry. Uzasadnił to tym, że kapitan Jim Furyk będzie musiał wybierać spośród kilku graczy, z których żaden nie będzie nawet blisko osiągnięć, charyzmy i doświadczenia Tygrysa. Dla niego więc byłby to oczywisty wybór. Oczywiście jeśli czternastokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych utrzyma swoją aktualną formę.

 

 

Po meczu pokazowym wszyscy uczestnicy turnieju – podzieleni zostali na zespoły i przystąpili do rywalizacji w turnieju, rozgrywanym  w oryginalnej i bardzo przyjaznej formule – drive scramble & team stableford, który pozwala na rywalizację w luźnej atmosferze i łatwą integrację amatorów i zawodowców.

Podczas tegorocznej edycji triumfowała drużyna pod wodzą  Adriana, w składzie: Anna Pytkowska, Marek Meserszmit, Marcin Mech i Michał Kołubiec.

Gracze rywalizowali również w konkursach longest drive i nearest to the pin.

 

 

Oczywiście nie zabrakło Akademii Golfa, prowadzonej pod okiem doświadczonych trenerów, w której pierwsze kroki stawiali przyszli adepci golfa, którzy na zakończenie zmierzyli się w przygotowanych specjalnie dla nich konkursach.

Po raz pierwszy w tym roku całemu wydarzeniu towarzyszyła wszędobylska i bardzo ruchliwa ekipa filmowa Golf Channel Polska. Efekty jej mrówczej pracy zobaczymy już 18 czerwca w reportażu, emitowanym na antenie Golf Channel Polska.

Za rok możemy spodziewać się kolejnych emocji, w XXII edycji Canon Pro Golf Series, o czym zapewniał Iain Maxwell – dyrektor zarządzający Canon Polska oraz oczywiście zapalony golfista!

 

 

PREMIERA relacji z Canon Pro Golf Series w poniedziałek, 18 czerwca, o godzinie 20. 30! Tylko w Golf Channel Polska! 

 

 

Napisała i fotografowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni